Frenkiel: Nie będziemy budować wokół boiska fortyfikacji

Zdaniem prezesa Górnika Zabrze Jerzego Frenkiela najważniejszym orężem w walce ze stadionowymi chuliganami jest podwyższenie kar oraz ich nieuchronność.
Prezes zabrzańskiego klubu zwraca też uwagę na potrzebę modernizacji stadionów pod kątem bezpieczeństwa.
"Szkoda, że po ostatnim meczu z Legią doszło do takiej sytuacji. Byliśmy w stałym kontakcie z policją. Nasz kierownik ds. bezpieczeństwa natychmiast powiadomił funkcjonariuszy o rozwoju wypadków, a oni niezwłocznie się na stadionie pojawili. Wszystko było wcześniej od strony formalnej ustalone" - powiedział prezes. 

"Oczywiście można wracać do stanu poprzedniego i budować wokół boiska fortyfikacje. My też mieliśmy kiedyś murawę otoczoną drutem kolczastym na wysokości 2,2 metra. Ale czy o to chodzi? Jak się ogląda mecz w takich warunkach? Świat odchodzi od takich rozwiązań. Ludzie są blisko piłkarzy. Ale wiedzą, że za np. wtargnięcie na murawę czeka ich szybka i dotkliwa kara. Z pewnością należy też zmodernizować obiekty pod kątem bezpieczeństwa, chodzi m.in. o odpowiednie wygrodzenie sektorów.

Owszem, zatrudnianie profesjonalnych służb ochroniarskich kosztuje, ale tu nie ma dyskusji, bo bezpieczeństwo ludzi jest niewymierne finansowo. Trzeba po prostu wyeliminować tę nieliczną grupę chuliganów, która zakłóca mecze" - dodał.

Do niedawna na stadion w Zabrzu przychodziło po 2-4 tysiące ludzi. W końcówce sezonu klub obniżył trzykrotnie ceny biletów (do pięciu złotych) i na widowni zaczęło zasiadać po kilkanaście tysięcy kibiców. Na mecz z Legią przyszło ponad 18 tysięcy, czyli więcej niż wynosi pojemność stadionu.

Adam Jachimczak z zespołu prasowego śląskiej policji podkreśla, że zadaniem funkcjonariuszy jest zapewnienie porządku w mieście i podczas przejazdu czy przemarszu kibiców na stadion i z powrotem. "My wiemy co i gdzie się dzieje. Obowiązkiem organizatora meczu jest dostosowanie liczby ochroniarzy do planowanej ilości kibiców. Policjanci są zawsze w pobliżu stadionu czekając do końca meczu. Wkraczamy tylko na wezwanie klubu, jeżeli służby ochrony nie radzą sobie z sytuacją na stadionie" - dodał.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online