Szansa na sukces

Pełne trybuny i wielkie emocje - tak wyglądają mecze Orange Ekstraklasy w Zabrzu. W swoim ostatnim występie piłkarze Górnika rozgromili Cracovię strzelając jej pięć goli, a kibice wywiesili transparent "100 procent poparcia dla Marka Motyki". 

Trudno się im dziwić, bo szkoleniowcowi z Roosevelta udała się rzadka sztuka: stworzył ciekawy zespół z piłkarzy, którzy często mają za sobą burzliwą przeszłość i stanowią elitę krajowych globtroterów. Wystarczy wspomnieć Andrzeja Bednarza czy Jana Ciosa. Dla pierwszego z nich Górnik jest czternastym miejscem pracy (licząc powroty do Hutnika Kraków), drugi ma w swoim "kajeciku" dwa wpisy mniej.

- Najczęściej nie zwracam uwagi na tego typu zestawienia, ale czasami rzeczywiście warto się im przyjrzeć przy budowaniu drużyny. Są tacy zawodnicy, którym warto dać szansę w trudnym dla nich momencie i wierzyć w to, że ta szansa zostanie przez nich wykorzystana - mówi Motyka. - Bednarz był w wielu klubach, odrzucano go i wyrzucano, a ja uważam, że warto w niego zainwestować. Cios też miał swoje kłopoty, jakoś nie mógł zagrzać nigdzie dłużej miejsca, tymczasem u nas należy do podstawowych zawodników. Augustyniak ma na koncie prawie 150 meczów w lidze, tymczasem ostatnio z niej wypadł. Na razie w Górniku nie zagrał, leczy kontuzję, ale mam przeczucie, że jak wróci do pełni sił, to będzie wzmocnieniem obecnego składu. Częściowo taka polityka kadrowa wynika rzecz jasna z finansowych możliwości, musimy szukać piłkarzy ogranych, ale niedrogich, a do takich należą właśnie zawodnicy "po przejściach", wtedy cała sztuka polega na tym, żeby ich obudzić, wyzwolić to, co przez lata było w nich najlepsze, a czego przecież na pewno nie zapomnieli - dodaje szkoleniowiec.

Dla samych zawodników częsta zmiana pracodawców bywa problemem i lekcją.

- Takie przejścia czasem procentują. Nie jest przecież tajemnicą, że moje kłopoty były związane nie tylko ze sportem, ale w końcu nie każdy wychowuje się w dobrej dzielnicy, a mnie przynajmniej ukształtował się mocny charakter. W piłce też przeżyłem sporo, byłem w klubach, z którymi spadałem z ligi, w klubach, które likwidowano z powodów finansowych, sporo osób zwyczajnie mnie już skreśliło, a tymczasem dostałem szansę gry w Górniku, klubie z wielką historią. I chcę tę szansę wykorzystać, właśnie na tym się teraz koncentruję. Gram dla siebie i po to, żeby tym, którzy mnie skreślili, udowodnić, że za wcześnie postawili ten krzyżyk - opowiada 25-letni Bednarz.

Dwóm liderom depczą po piętach koledzy z zespołu, mający na koncie średnio po siedem przeprowadzek, chociaż są wśród nich wyjątki. Na drugim biegunie w klasyfikacji obieżyświatów, znalazł się Tomasz Prasnal. 28-letni zawodnik opuścił Zabrze tylko raz, gdy przeprowadził się do Łęcznej.

Czy "przystanek" na Roosevelta okaże się dla obecnie występujących w Zabrzu zawodników miejscem niezwykle istotnym dla ich kariery okaże się już wkrótce. Trener Motyka nie ukrywa przecież, że w szatni wisi ranking piłkarzy, w którym punkty przydzielane są po każdym spotkaniu, a najsłabszym - podobnie jak w ligowej tabeli - grozi spadek, czyli pożegnanie z klubem.

- Atmosfera w zespole jest kapitalna, chociaż oczywiście trwa rywalizacja o miejsce w składzie. Każdy chce grać, każdy chce się pokazać przed kibicami, których zazdrości nam cała Polska. Ja takiego klimatu nie doświadczyłem w żadnym z poprzednich klubów - mówi Bednarz.

Coraz więcej wskazuje więc na to, że w przeciwieństwie do poprzednich sezonów, chętnych do opuszczania Zabrza nie będzie zbyt wielu, bo w końcu w ilu miejscach w Polsce można co kilkanaście dni grać przed trzynastotysięczną widownią?

- To chyba rzeczywiście największy zabrzański fenomen. Ci ludzie nas wspierają i wtedy, gdy wszystko idzie dobrze, i wtedy, gdy nie jest najlepiej. Pamiętam swoje zdziwienie po meczu z Odrą, gdy byłem wściekły z powodu straty dwóch punktów, tymczasem zgotowano nam owację i dziękowano za wyciągnięcie wyniku z 0:2 na 2:2... Nie bez znaczenia w Zabrzu są też możliwości finansowe Górnika. Bo do tego klubu nikt, ani ja, ani piłkarze, nie przyszedł zarabiać. Przyszliśmy promować siebie i ten klub, dać sobie wzajemnie szansę na sukces, i chyba dzięki temu jest tak ciekawie. Nie jest nam łatwo, nawet teraz od niektórych osób słyszę, że spotkanie z Cracovią mogło być wypadkiem przy pracy, że dopiero Groclin wszystko zweryfikuje. Nie zamierzamy się jednak tym przejmować, może właśnie dlatego, że większość chłopaków wiele już w życiu widziała... - kończy Motyka.

Zabrzańscy rekordziści
1. Andrzej Bednarz – 14 przeprowadzek/11 klubów: Hutnik Kraków, Cracovia, Hutnik, Górnik Wieliczka, Hutnik, Karpaty Siepraw, Cracovia, Kalwarianka, Pogoń Miechów, Arka Gdynia, Radomsko, Piast Gliwice, Radomiak, Górnik Zabrze.
2. Jan Cios – 12/9: Tanew Majdan Stary, Tomasovia Tomaszów Maz., Łada Biłgoraj, Hetman Zamość, Stal Stalowa Wola, Hetman, Stal, Hetman, Odra Wodzisław, Świt Nowy Dwór Mazowiecki, Arka Gdynia, Górnik Zabrze.
3–4. Krzysztof Bukalski – 9/8: Wanda Nowa Huta, Hutnik Kraków, Genk, Wisła Kraków, GKS Katowice, Wisła, Fiorenzuola, Salamina, Górnik Zabrze.
Tomasz Augustyniak – 9/8: Lech Poznań, Widzew Łódź, Lech, Aluminium Konin, GKS Bełchatów, Kujawiak Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Tur Turek, Górnik Zabrze.
5. Dawid Bartos – 9/5: Ruch Chorzów, Hetman Zamość, Ruch, Myszków, Ruch, Myszków, Sonnenhof, Ruch, Górnik Zabrze.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]