Probierz: Liga do zaorania?

Nasza sytuacja finansowa jest bardzo trudna. Niech w lidze grają cztery zespoły, a pozostałe przejdą na amatorstwo. Będzie przynajmniej uczciwie.
Kiedyś założył się pan z jednym z dziennikarzy, że Górnik wygra w Warszawie. Sprawa aktualna?
- Wtedy wygrałem, choć kilka dni wcześniej słabe Radomsko "wylało" nas z Pucharu Polski. Wtedy Tomek Sobczak oddał w 92 minucie strzał życia i było 1-0. Teraz się jednak nie zakładam. 
Sport lubi ryzyko.

- Na boisku w porządku, ale chciałbym być wypłacalny, czego zagwarantować nie mogę.

Górnik może wygrać w Warszawie?

- Może. Skoro wygrał Groclin, to myślę, że nas też stać na dobry wynik. W końcu tydzień później byliśmy od Groclinu lepsi. Nasza sytuacja finansowa jest bardzo trudna, ale nie po raz pierwszy. Tymczasem z Legią w ostatnich latach przegraliśmy tylko raz, jesienią w Zabrzu. Zresztą po bardzo fajnym i dramatycznym meczu. Myślę, że mamy na tyle dobry skład, że przed meczem nikt nie może nas skreślić w rywalizacji z każdym zespołem ligi. Również z Legią. Przypomnę, że gdyby nie "swojak" Tomka Prasnala, nie stracilibyśmy w tym roku w lidze bramki. Z drugiej strony były dwa tygodnie przerwy w lidze. Wierzę, że dziś jesteśmy lepsi niż w meczu z Groclinem, najlepszym z trzech rozegranych, ale Legia też miała trochę czasu.

Tylko że Górnik nie strzela bramek.

- Wiedzieliśmy, że z tym będzie problem, skoro odszedł facet, który zdobył jesienią 70 procent naszych goli. W sparingu strzeliliśmy Katowicom dwie bramki, a sytuacji było dziesięć. Bramki będą. W końcu kilka lat graliśmy też bez Andrzeja Niedzielana.

Górnik już utrzymał się w lidze?

- Na pewno nie spadniemy bezpośrednio z ligi. Są jednak baraże i teoretycznie może być bardzo różnie, bo liga jest płaska. Wierzę, że mamy drużynę, która spokojnie powinna grać w ósemce, ale pewny będę jak wygramy kilka spotkań.

Jak dziś Michał Probierz mobilizuje się do meczu ligowego?

- Raz, to zawsze mecz Legii z Górnikiem. Rozwijać wątku nie trzeba. Dwa, można się w Warszawie pokazać. Poza tym nie wiem czy jest piłkarz, który wychodzi na mecz i nie chce wygrać. W Warszawie, kiedy jest bezpośrednia relacja w telewizji...

Poza tym jest tydzień treningów. Wasi koledzy grający w Zabrzu w piłkę ręczną twierdzą, że trudno jest się zmobilizować do ciężkiej pracy nie mając za co żyć.

- Wiem jaka jest ich sytuacja. Co mogę powiedzieć o nas? Trzech kolegów sprzedaje samochody, by mieć na życie. Od tego tematu w szatni się nie ucieknie, bo przychodzimy do domów i nie bardzo wiemy co powiedzieć rodzinom. Jeden został górnikiem, drugi chciał zostać piłkarzem... Zgoda, tylko że każdy chce, wykonując solidnie swój zawód, dostać za pracę wynagrodzenie.

Rozwiązanie problemu?

- Nie wiem. Sytuacja jest ciężka wszędzie i wiem, że w tym kraju jest kilka milionów bezrobotnych. Może trzeba postąpić uczciwie i zaorać to wszystko. Niech w lidze grają między sobą cztery kluby, które na to stać. Cała reszta niech będzie amatorska, jeśli chodzi o warunki i wymagania. Jestem zdrowy, fizycznie czuję się doskonale, ale dla przyjemności mogę grać w A klasie. Gram w Górniku, który w kraju jest wielką firmą, na nasze mecze przychodzi sporo ludzi i wymagają. Pracuję z młodzieżą. Jak ich zachęcić, skoro nie mamy boisk, na których rośnie trawa. To jeszcze trampkarze, ale już starsi juniorzy widzą co się dzieje i pewnie zastanawiają się czy warto.

W Górniku może nagle zachorować piętnastu piłkarzy?

- Nie dziwię się zawodnikom KSZO. Może tak powinna zrobić cała liga, by pokazać w jakim jest miejscu? Na razie wiem, że piętnastu ludziom w Górniku kończą się kontrakty. I prawdopodobnie nowy sezon zacznie zupełnie nowy zespół.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]