Górnik z bankiem

Czy Górnik zdobędzie inwestora strategicznego? Trwają rozmowy z Dominet Bankiem.
Z informacji dziennika "Sport" wynika, że Dominet Bank, do 2008 roku główny sponsor Polskiej Ligi Koszykówki, jest w tej chwili jedynym kandydatem do zostania strategicznym inwestorem Górnika Zabrze. 

Decydujące rozmowy
Przed tygodniem "Sport" pisał o zapewnieniach prezesa Eugeniusza Postolskiego, który deklarował, że w ciągu najbliższych dni zostaną ogłoszone szczegóły trwających od kilku miesięcy rozmów. W piątek zabrzański Urząd Miasta wydał oficjalny komunikat, w którym czytamy: "Kancelaria Dewey Ballantine z Warszawy reprezentuje inwestora, który planuje objąć strategiczny pakiet akcji Górnika Zabrze SSA. Decydujące rozmowy w tej sprawie prowadził w zeszłym tygodniu w Warszawie prezydent Jerzy Gołubowicz oraz Zarząd Górnika Zabrze. Za kilka dni w kancelarii Dewey Ballantine odbędzie się spotkanie, podczas którego omówione zostaną warunki potencjalnego objęcia akcji Górnika Zabrze SSA, terminy badania stanu prawnego, podatkowego i księgowego."

Konkret czy kampania?
Terminu podania tej informacji trudno nie kojarzyć z wczorajszymi wyborami do samorządów. Biorąc pod uwagę emocje, jakie w Zabrzu budzi Górnik, każda informacja o poprawie finansowej sytuacji klubu może mieć przełożenie na głosy wyborców. Z prezesem Postolskim, który kandyduje na prezydenta Zabrza "Sport" skontaktował się wczoraj. Już po oddaniu przez niego wyborczego głosu. – Nie mogę podać nazwy firmy, z którą prowadzimy rozmowy. W każdym razie trwają one od kilku miesięcy. W ubiegłym tygodniu dostaliśmy oficjalne pismo zapraszające na szczegółowe rozmowy – powiedział prezes.
W samym Zabrzu opinie na temat „wejścia” Dominet Banku w klub są mocno podzielone. Nie brak głosów, że to głównie element kampanii wyborczej i to Górnikowi bardziej zależało na spotkaniu niż bankowi. Rozmowy mają być bardzo luźne, a ewentualna pomoc finansowa specjalnie budżetu klubu nie poprawi. Zresztą pierwsze rozmowy z Dominet Bankiem zaczęły się jeszcze w styczniu tego roku, kiedy prezesem klubu był Jerzy Frenkiel. Przez dziesięć miesięcy nie udało się jednak dojść do żadnego porozumienia.

Kto siądzie do rozmów?
Jaka miałaby być skala inwestycji banku w klub? Szczegółów nikt nie zdradza, ale z informacji "Sportu" wynika, że za mniejszościowy pakiet akcji Dominet Bank miałby płacić ratami przez kilka lat. W sumie około ośmiu milionów złotych. Radykalnie sytuacja klubu nie ulegnie więc zmianie, pewnie dlatego ważniejsza jest rola zaangażowania się gminy w klub po wyborach.
- Oczywiście żadne kwoty w tej chwili nie padną. Rozmawiamy, strony przedstawią swój punkt widzenia. Mogę zdradzić, że gmina nadal chce mieć większościowy pakiet udziałów i kontrolę nad spółką. Szczegóły omówimy jednak przy stole z potencjalnym inwestorem – dodaje prezes Postolski. Ich termin ma być ustalony 14 listopada, jednak najczęściej pada data 20 dnia bieżącego miesiąca.
I tutaj rodzi się pytanie, kto reprezentowałby spółkę w rozmowach, skoro obecna władza gminy – faktyczny właściciel Górnika – tak naprawdę straciła wczoraj mandat do podejmowania strategicznych dla klubu decyzji. Jest wielce prawdopodobne, że do wyłonienia prezydenta Zabrza potrzebna będzie druga tura. - W tej chwili przyszłość Górnika rozstrzyga się na boisku, w gabinetach i przy urnach wyborczych. Stąd wiele znaków zapytania. Wierzę jednak, że uda się te elementy poskładać. Mam swój pomysł na ten klub. Niebawem wszyscy go poznają – kończy Postolski.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]