Rozmowa z Markiem Motyką, trenerem Górnika

Marek Motyka» Bardzo nerwowo było przed meczem w Płocku?
Marek Motyka: - Cały tydzień poprzedzający to spotkanie był ciężki. W głównej mierze za sprawą wyników, bo cztery przegrane mecze i zero zdobytych bramek nie mogły nie pozostawić śladu na atmosferze i psychice zespołu. Dobiła nas porażka z Arką, tym bardziej przykra, że na pożegnanie z fantastyczną zabrzańską publicznością. Widać było, że zespół jest psychicznie zablokowany, a każdy z zawodników z osobna bał się podejmowania odpowiedzialności za grę.

» Jakimi zatem sposobami próbował pan dotrzeć do piłkarzy?
- Już w poniedziałek powiedziałem im, że nie wolno się załamywać, że ich potencjał jest na tyle duży, by skutecznie walczyć o utrzymanie ekstraklasy w Zabrzu. Ponadto w środę odbyło się budujące spotkanie z kibicami, którzy nie mieli pretensji o porażki, ale o widoczny czasem brak serca w grze. No i na rozgrzewkę przed meczem w Płocku chłopcy wyszli tak zdeterminowani, że wręcz musiałem ich powstrzymywać.

» Problemem we wcześniejszych meczach była gra w obronie...
- I dlatego zdecydowałem się na przesunięcie Artura Prokopa do tej linii, choć całą jesień grał w pomocy. Mogłem to zrobić, bo bardzo palił się do gry Krzysiek Bukalski. Ale obrona to jedno, a ofensywne ustawienie to drugie. Aż czterech ludzi odpowiadało za ten element gry. Muszę powiedzieć, że ładnie to wszystko się zazębiało.

» W pewnym jednak momencie zrobiło się 1:1.
- I w tym momencie pomyślałem sobie, że chyba się uduszę, że Opatrzność mnie opuściła. Jednak nie. Świetne interwencje Mateusza Sławika i odrobina szczęścia sprawiły, że losy meczu się odwróciły. Ale też zabolały mnie słowa trenera Csaplara, że Górnik był już na kolanach.

» Zdecydował się pan na wystawienie Tomasza Prasnala, o którym po meczu z Arką z powodów pozasportowych.
- Zaryzykowałem z przekonaniem, że Tomek może odkupić swoje winy tylko poprzez dobry występ. Ale też z pełną świadomością, że jeśli coś będzie nie tak, to mnie rozszarpią. Udało się, co oczywiście nie zmienia faktu, że kara Tomka nie ominie.

» Teraz przed Górnikiem mecz z Koroną w Kielcach. Kolejny ciężki egzamin, ale i okazja do rehabilitacji za nieszczęsne 0:5 w Zabrzu w Pucharze Polski.
- Oni nas mocno upokorzyli w spotkaniu pucharowym, tym bardziej musimy z tej lekcji wyciągnąć wnioski. Ale pamiętajmy, że wtedy chciałem dać szansę gry zawodnikom niewystępującym na co dzień od pierwszej minuty w meczach ligowych. Bardzo dotkliwie przekonali się, ile im jeszcze brakuje. Niewątpliwie, w Kielcach będzie ciężko, ale na pewno inaczej niż przed kilkoma tygodniami w Zabrzu.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]