Syn marnotrawny

Krzysztof Hetmański  (fot. Dariusz Czernik / Sport) – Zawsze byłem dla ciebie jak ojciec, a ty mnie wykiwałeś. Wróć do Polski – wyrzucał kiedyś Hetmańskiemu prezes GKS Katowice. No i Hetmański wrócił. Ale dopiero po 19 latach. I to do Górnika Zabrze.
Nowy dyrektor sportowy Górnika wprowadza w Zabrzu niemiecki model funkcjonowania klubu. Za Łabą Krzysztof Hetmański nie tylko zdobywał bramki, ale również wykształcenie. Swoje pomysły chce realizować w Górniku, który za 3 lata ma grać w europejskich pucharach.

Nie dojechał do Włoch
– Znam skautów i menedżerów niemieckich, którzy jeżdżą po całej Europie w poszukiwaniu talentów. Będę z nimi współpracował i bardzo możliwe, że już niedługo w Zabrzu grać będą piłkarze z wielu krajów. Także z Niemiec – zapowiada Hetmański, który był w latach 80-tych nieźle zapowiadającym się napastnikiem. Zaczynał w Górniku MK Katowice, gdzie kilka lat wcześniej objawił się talent Jana Furtoka. Można powiedzieć, że ich kariery były bliźniacze, razem grali w GKS Katowice, niemal w tym samym okresie wyemigrowali do Bundesligi. W przypadku Furtoka był to wyjazd legalny, natomiast Hetmański uciekł z Polski, by zrobić karierę w Niemczech. W „Orbisie” wykupił wczasy samochodowe do Włoch, więc przyznano mu paszport. Zapakował żonę do dużego fiata, jednak do Italii nigdy nie dojechał. – Bardzo szybko rozpocząłem treningi w FC Homburg, drużynie, która grała w 1. Bundeslidze – wspomina wydarzenia sprzed 19 lat Hetmański. – Prezes „Gieksy”, Marian Dziurowicz był jednak czujny i zdyskwalifikował mnie na trzy lata. FIFA skróciła mi jednak karę do dwunastu miesięcy.

Bilet do wojska
Dziurowicz osobiście pofatygował się do Niemiec, by spotkać się z synem marnotrawnym.
– Zawsze byłem dla ciebie jak ojciec, a ty mnie wykiwałeś. Wróć do Polski, a po roku wyjedziesz legalnie na kontrakt – zachęcał go obecnie nieżyjący już Dziurowicz, który jednak nic nie uzyskał. Chłopak nie był w ciemię bity, z domu rodzinnego otrzymał zresztą ostrzeżenie, że czeka już na niego bilet do wojska. Jeżeli by tylko przekroczył granicę z NRD, zajęłaby się nim żandarmeria wojskowa. Dziurowicz nic nie wskórał prośbami i groźbami, zaś jego były pupil po rocznej karencji zadebiutował w FC Homburg, w którym było już dwóch Polaków, Roman Wójcicki i Krzysztof Kajrys. Był też Andrzej Buncol, ale „Krupniok” akurat odszedł do Bayeru Leverkusen. W Bundeslidze były gracz „Gieksy” zaliczył 28 spotkań i zdobył jednego gola. Hetmański, do którego Niemcy zwracali się per „Christopher” dostawał w Homburgu tylko 5 tysięcy marek pensji. – Ale to już zasługa pewnego menedżera, którego nazwiska nie będę wymieniał, by się nie denerwować – robi groźną minę na wspomnienie oszusta. – Ten facet skasował za mnie więcej, niż ja zarobiłem przez dwa lata gry. Tak samo oszukał Janka Furtoka, którego sprowadził do Hamburgera SV. Z Jankiem byłem mocno zaprzyjaźniony, często się spotykaliśmy i dzwoniliśmy do siebie. Po Hamburgu grałem jeszcze w Osnabrueck, Lubece i Magdeburgu. Zdobyłem sporo doświadczenia, które chciałbym teraz spożytkować w Polsce.

Nowe obywatelstwo
Po dwóch dniach pobytu w Niemczech dostał nowe obywatelstwo. W jego przypadku procedura otrzymania nowego paszportu była uproszczona, gdyż od lat mieszkała tam rodzina. Na początku czuł się w nowym kraju tak jakby wygrał los na loterii. Ale Niemcy postrzegali go jako auslandera, czyli kogoś obcego, kto tylko przypadkiem trafił na ich ziemie. Mimo nieufności i dystansu odczuwanego na każdym kroku mógł zająć się swoją edukacją. Ukończył studium zarządzania klubami sportowymi i związkami, a także szkołę menedżerską. Ponadto zdobył tytuł trenera II klasy, pod egidą UEFA. Ta licencja daje mu możliwość prowadzenia zespołów Bundesligi, ale z obowiązkiem zdobycia kolejnego stopnia trenerskiego. Hetmański nie pcha się jednak na ławkę trenerską, swoją szansę widzi w pracy menedżerskiej. Zanim na stałe powrócił do kraju, dość często wpadał na mecze naszej ligi, starając się być na bieżąco z polskim futbolem.
Na froncie transferowym współpracował m.in. z Ryszardem Szusterem, obecnym prezesem Górnika. Właśnie Szuster zaproponował mu etat dyrektora sportowego. Z tym, że niewiele brakowało, a Hetmański wróciłby na stare śmieci, czyli na Bukową. – Ktoś taki jak Krzysiek przydałby się w naszym klubie. Może kiedyś znów się spotkamy w „Gieksie”? – zastanawia się Furtok, który teraz prezesuje katowickiemu klubowi. – Ten chłopak nie marnował czasu w Niemczech. Zdobył dobre wykształcenie i ma głowę pełną pomysłów.

Gość z kosmosu
W Zabrzu ćwiczono już model niemiecki, gdy wiosną ubiegłego roku w roli menedżera zatrudniono tajemniczego Axela Thomę, zaś do bramki sprowadzono Carstena Nulle. Zapowiedzi były szumne, w Górniku mieli grać solidni piłkarze z Niemiec, zaś klub miał sponsorować międzynarodowy koncern. Nie było ani jednego, ani drugiego, zaś po sezonie pozbyto się po cichu kiepskiego bramkarza i nieudacznego menedżera. – Teraz takiej fikcji w Górniku już nie będzie – zapowiada Hetmański. I w kilku zdaniach wygłasza plany swoje i Górnika: – Za trzy lata chcemy grać w pucharach europejskich. Jeśli „Allianz Polska” będzie sponsorem strategicznym klubu, a jest ku temu duża szansa, to nasz budżet może wzrosnąć do dziesięciu milionów złotych. A wówczas można myśleć o poważnych transferach. Nie będzie jednak tak, jak to się działo ostatnio, że przed sezonem jedenastu piłkarzy przychodziło do klubu i jedenastu odchodziło. Koniec z bałaganem. A co do zmiany trenera, to Zdzisław Podedworny dobrze przygotował zespół pod względem motorycznym, ale nie było poprawy w samej grze. Mam nadzieję, że teraz na ławce trenerskiej obejdzie się bez gwałtownych ruchów.

* * *
Krzysztof Hetmański
Urodzony 42 lata temu w Tychach Hetmański należał do wyjątkowo pechowych piłkarzy. Do zakończenia kariery zmusiła go ciężka kontuzja, której doznał 6 lat temu w barwach FC Magdeburg. – Graliśmy akurat w Chemnitz i po brutalnym wejściu rywala miałem otwarte złamanie kości piszczelowej i strzałkowej. Gorzej już być nie mogło – wspomina tamten koszmar Hetmański. – Nie było szans na powrót do gry na poziomie trzeciej ligi niemieckiej i musiałem rozstać się z wyczynową piłką. Wcześniej miałem piętnaście operacji kolana, które bardzo często mi dokuczało. W barwach GKS Katowice rozegrał 96 spotkań, zdobywając 6 bramek. Ciężkie urazy pojawiły się dopiero wtedy, gdy zaczął zarabiać na chleb w klubach niemieckich. – U nas twardo się grało tylko w lidze – twierdzi Hetmański. – Treningi to była zabawa. A w Niemczech na treningach trzeba było zakładać ochraniacze na piszczele. Walka szła na całego, ale trudno się dziwić, bo później ten, kto grał mógł zarobić premię meczową w wysokości trzech tysięcy marek. Za takie pieniądze jedni drugim potrafili nogi połamać...

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]