Hajto: Chciałem wrócić do Górnika

» Po powrocie w 2006 roku do Polski po latach gry w zagranicznych klubach chciał pan ponownie występować w Górniku Zabrze. Dlaczego tak się nie stało?
Tomasz Hajto: Po wyjeździe z kraju zawsze z Górnikiem czułem się emocjonalnie związany. W tym klubie przeżyłem wspaniałe chwile. Nic dziwnego, że coś mnie do niego ciągnęło. Jednak w tym czasie prezesem Górnika był Zbigniew Koźmiński, a z nim nie wyobrażałem sobie żadnej współpracy, dlatego nie podjąłem nawet rozmów.

» Właścicielem Górnika był Marek Koźmiński, pański kolega z reprezentacji Polski. Z nim też nie mógłby się pan porozumieć?
- Marek był i jest moim dobrym kolegą, ale w Górniku rządził jego ojciec. Mam swoje zdanie o metodach pracy pana Zbigniewa i zamknijmy na tym ten wątek.

» Jakie jest pana najmilsze wspomnienie z pobytu w Górniku?
- Z Górnikiem walczyłem o mistrzostwo Polski (93/94 - przyp. aa) dlatego boleję nad tym, że dzisiaj ten klub znalazł się w bardzo trudnej sytuacji. Co lepsi zawodnicy zostali sprzedani. Panuje ogromny bałagan. Ciężko jest ludziom, którzy tutaj pracują, prezesowi Szusterowi, czy trenerowi Motyce, coś osiągnąć z tym składem piłkarzy. Wielu chłopaków, grających w Górniku, przy całym szacunku dla nich, nie jest w stanie podbić ekstraklasy. Trener Motyka bazuje tylko na ich ambicji i zaangażowaniu.

» W jednej z wypowiedzi stwierdził pan, że w ŁKS niewielkimi nakładami udało się stworzyć ciekawy zespół. Może obecni włodarze Górnika skorzystają z tych doświadczeń?
- Uważam, że w ŁKS pracujemy w o wiele gorszych warunkach niż w Zabrzu. Nie mamy bocznego boiska. Główna płyta została zrobiona dopiero w lutym tego roku. Poprzednio graliśmy na fatalnej murawie. Prezes ŁKS nie bał się podjąć odważnych decyzji. Ściągnął mnie, Kmiecika, Kłosa piłkarzy niezbyt drogich. Przyszedł Kolendowicz, który doskonale wkomponował się w styl naszej gry. Małym nakładem sił i środków stworzyliśmy drużynę, która ma teraz zapewniony spokojny byt w lidze. Taki był cel. Myślę, że coś takiego można spokojnie zrobić w Górniku, tylko nie wolno bać się podjąć odważnych decyzji. Trzeba ściągnąć kilku piłkarzy z naprawdę dużymi nazwiskami, z którymi będą się utożsamiać nie tylko kibice, ale także klub. Uważam, że jest to pierwszy krok, który ściągnąłby także sponsorów.

» Polski futbol trapi korupcja. Podejmowane są kroki, aby ją całkowicie zlikwidować. Pan wiele razy publicznie mówił, że muszą być one radykalne.
- Trzeba w końcu podjąć wiążące decyzje, a nie zmieniać je co dwa tygodnie. Grając w reprezentacji Polski, miałem okazję przyjrzeć się wielu ludziom, którzy z nami jeździli na mecze. Mam wielki szacunek dla prezesa Listkiewicza, za którego prezesury dwukrotnie awansowaliśmy do finałów mistrzostw świata, dostaliśmy mistrzostwa Europy w 2012 roku, Zdzisława Kręciny, czy trenera Antoniego Piechniczka. W Polskim Związku Piłki Nożnej jest jednak wielu ludzi, którzy zabierają głos na temat futbolu, a nie mają o nim zielonego pojęcia, jak choćby w Wydziale Gier i Dyscypliny. Pojechałem jedyny raz w mojej karierze na jego posiedzenie i czegoś takiego nie widziałem. To były żenujące obrady. Dziwiłem się, jak tacy ludzie mogą decydować o karach i rozstrzygać o losach piłkarzy. Ostatnio zamknięto byłego prezesa Zagłębia Lubin. Nie wyobrażam sobie, aby nie było dalszych konsekwencji, nawet jeżeli Zagłębie zdobędzie mistrzostwo Polski. Nie wolno karać tylko Arki Gdynia i Górnika Łęczna. Musi to dotyczyć wszystkich zamieszanych w korupcję, nawet jeżeli za Zagłębiem stoi olbrzymi potentat finansowy, jakim jest kombinat miedziowy. Nie ma dużej różnicy między złodziejem, który pięć razy coś ukradł, a złodziejem, który piętnaście razy coś ukradł.

» W 1994 roku Górnik bardzo bliski był zdobycia mistrzostwa Polski. Ale w decydującym meczu z Legią w Warszawie, zakończonym remisem 1:1, zostaliście w ordynarny sposób skrzywdzeni przez sędziego Redzińskiego.
- Otrzymaliśmy trzy czerwone kartki. Sędzia powiedział do mnie, żebym się nie denerwował. Jak trzeba będzie, to dostaniemy kolejne czerwone i z powodu braku regulaminowej liczby zawodników na boisku będzie walkower dla Legii, bo ona musi zdobyć mistrzostwo Polski. Komentarz wydaje się zbyteczny.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]