Zabrzańska galeria sław

Włodzimierz LubańskiSobotni wyczyn Dawida Jarki - cztery bramki w meczu ligowym - jest oczywiście godzien zauważenia. W annałach takiego klubu, jak Górnik, podobnych wydarzeń jednak nie brakuje. No ale skoro miało się w przeszłości w składzie takich snajperów jak Ernest Pohl czy Włodzimierz Lubański, nie ma w tym nic dziwnego. Faktem jest jednak, że na wyczyn tej rangi zabrzańscy kibice czekali... 26 lat! Po raz ostatni zabrzanin cztery gole w spotkaniu ligowym strzelił 23 października 1971 roku. I to... na wyjeździe. Przy Cichej Górnik pokonał wtedy Ruch 4:1, a Lubański zdobywał bramki w 30, 63, 68 i 77 minucie. To było drugie tego rodzaju osiągnięcie zabrzanina w jego karierze. Więcej miał ich na kocie Pohl. Pięcokrotnie udało mu się zapisać na swe konto cztery trafienia w ciągu 90 minut. Do niego należy też absolutny rekord "górników" w tej dziedzinie. 12 maja 1962 roku pokonali oni Cracovię 9:0, a snajper, którego imię nosi dziś stadion przy Roosevelta, aż sześć razy pokonał bramkarza "Pasów"!
Jarkę wyprzedza jeszcze inna legenda zabrzańska. Edward Jankowski w spotkaniu z Polonią Bydgoszcz (8:0, 12.08.1959) zdobył pięć bramek. Cztery gole ustrzelił - jeszcze w drugiej lidze - Henryk Czech (6:0 z Polonią Leszno, 2.10.1955). Jarka został jednak liderem w innej dziedzinie: stał się najmłodszym "górnikiem" w historii z czterema bramkami w jednym spotkaniu!
Gdyby rozszerzyć to zestawienie o Puchar Polski, odnotować by trzeba było jeszcze dwa fakty. 4 czerwca 1972 r. w finale PP na stadionie ŁKS w Łodzi, Włodzimierz Lubański cztery razy pokonał bramkarza Legii, a Górnik wygrał 5:2. 23 lata później, w spotkaniu I rundy szczebla centralnego, zabrzanie pokonali Wartę Sieradz 14:0. Niespełna 24-letni w tym momencie Piotr Gruszka w meczu tym zdobył 6 bramek.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online