Marek Koźmiński: Liga jest słabiutka

Rozmowa z Markiem Koźmińskim, byłym reprezentantem Polski, obecnie menadżerem Górnika Zabrze.
» W Zielonej Górze zorganizowaliście kilkudniowe zgrupowanie dla młodych piłkarzy. W jakim celu?
Marek Koźmiński: - Zebraliśmy tu 21 młodych piłkarzy. Chcemy wybrać z nich najlepszych, którzy w przyszłości będą mogli grać u nas. Oceniamy nie tylko umiejętności sportowe ale także ich dyscyplinę i chęć do pracy. » Często jeździcie po kraju i oglądacie piłkarskie nadzieje?
- Zielona Góra jest wyjątkiem. Nigdy dotąd nie robiliśmy takich zgrupowań. Jeśli przyniesie efekty, to być może w przyszłości będziemy częściej je organizować. W Górniku są osoby odpowiedzialne za nabór młodzieży. Od trzech miesięcy jeździmy po kraju i obserwujemy zawodników od czwartej do drugiej ligi. Do Zielonej Góry przyjechali piłkarze z całej Polski. Jest też trzech zawodników z Górnika. Zobaczymy jak na ich tle zaprezentują się kandydaci.
» Zielona Góra słynie ze szkolenia młodzieży. Podobno w grupie piłkarzy aspirujących do występów w Górniku jest kilku zawodników Lecha?
- Nie jest żadną tajemnicą, że z Lechem porozumieliśmy się w sprawie Łukasza Juszkiewicza i Pawła Wojciechowskiego. Pozostałym na razie przyglądamy się.
» Szukacie zaplecza na Ziemi Lubuskiej. Podpiszecie umowę z Lechem?
- Jesteśmy w trakcie finalizowania umowy. Trudno jednak mówić o tworzeniu jakiegoś zaplecza. Będzie to raczej współpraca polegająca na promowaniu najzdolniejszych młodych piłkarzy. Dzięki temu będą mieli szanse wybić się.
» W jednym z ostatnich wywiadów Piotr Świerczewski ostro skrytykował polską ligę i całą otoczkę organizacyjną. Nie był zbyt ostry?
- Piotrek powiedział całą prawdę. Polska liga jest słabiutka. Organizacja klubów kuleje. Wiele z nich jest zadłużonych. Niestety, stajemy się powoli piłkarskim zaściankiem. Niewielu jest prezesów takich jak Drzymała z Grodziska. Groclin to jeden z niewielu klubów, gdzie wszystko jest w miarę poukładane. Co ciekawe, ma ogromny budżet, jednak w lidze wyprzedza Górnika tylko o dwa punkty.
» Ostatnio kadra wygrała w niezłym stylu dwa spotkania towarzyskie. To zwiastun nowej ery?
- Chciałbym aby tak było. Trzeba jednak pamiętać, że mecze o stawkę odbędą się dopiero za dziesięć miesięcy. Dla naszej kadry to bardzo dużo. Bardzo źle się dzieje, że kadra jest mało odmładzana. Grają w niej w większości piłkarze, którzy byli na mundialu. Trzeba zadać sobie pytanie, co będzie gdy zakończą karierę. Jacek Zieliński ma już 35 lat. Tomek Hajto 32. Długo już nie pograją na wysokim poziomie. Klasę naszej młodzieżówki widać było w pojedynku z Białorusią. Wielu chłopców dopiero rozpoczyna swoją przygodę z piłką, a już w mediach zachowują się jak gwiazdy. Tymczasem Piotrek Świerczewski, który ma już 31 lat stwierdził ostatnio, że nie ma z kim po treningu pobiegać bo młodzi uciekają do szatni. Uważam, że to skandal. Tak dziś wygląda polska piłka.
» Chciałby pan zagrać jeszcze w kadrze?
- Nie, to już zamknięty rozdział.

Rozmawiał Daniel Sawicki

źródło: Gazeta Lubuska
nadesłał: MartenRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]