Kibice pamiętają o Górniku

Pod każdym względem udane było zakończenie jesiennej rundy piłkarskiej w Zabrzu. Górnik pokonał Polonię Warszawa 1: 0 i uplasował się na siódmym miejscu w tabeli ekstraklasy. Bliska jest okrągła rocznica powstania klubu Już niedługo, bo 15 grudnia, minie 55 lat, odkąd Górnik pojawił się na sportowej mapie Polski. Gwoli sprawiedliwości trzeba powiedzieć, że tego wielosekcyjnego klubu już nie ma. Został rozwiązany w 1996 roku. W jego miejsce powstała Sportowa Spółka Akcyjna Górnik. Skoro przejęła ona logo klubu, to powinna się także przyznawać do jego historii. 
Na razie nic nie słyszeliśmy o przygotowaniach do wspomnianego jubileuszu. Na szczęście pamiętają o nim kibice Górnika ze słynnego klubu sympatyka "Torcida". Podczas meczu z Polonią stworzyli oni nie tylko wspaniałą atmosferę i oprawę, ale także rozwiesili olbrzymich rozmiarów transparent z napisem: Są starsi, nie ma lepszych 1948-2003. Trudno nie zgodzić się z takim określeniem. Przecież zabrzanie czternaście razy zdobywali mistrzostwo Polski, tyle samo co Ruch Chorzów.

Górnik jako jedyna drużyna z naszego kraju wystąpiła w finale europejskich rozgrywek. W 1970 roku drużyna z ulicy Roosevelta zagrała w decydującym o zdobyciu Pucharu Zdobywców Pucharów meczu z Manchesterem City na Praterze w Wiedniu.

Zabrzanie przegrali 1 2, ale pozostawili po sobie dobre wrażenie. Górnik mógł się poszczycić nie tylko wspaniałymi piłkarzami, jak choćby Ernest Pohl, Włodzimierz Lubański, Stanisław Oślizło, Roman Lentner, Edmund Kowol i wielu innych, których nie sposób wymienić. Miał też doskonałych lekkoatletów: Józefa Schmidta, Tadeusza Ślusarskiego, Jerzego Chromika - rekordzistę świata w biegu na 3 km z przeszkodami, mistrza świata w pchnięciu kulą Edwarda Sarula.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]