Rozmowa z Jerzym Brzęczkiem, kapitanem Górnika

» Mecze Górnika z Legią to kanon polskiej ligi. Co pan czuje przed dzisiejszym występem na Łazienkowskiej?
Jerzy Brzęczek: - Wokół Legii zawsze było i jest sporo szumu, kontrowersji i specyficznej otoczki, ale też dzięki temu o mobilizację drużyny na pewno nie musimy się martwić. Wielu piłkarzy mówi, że to mecze inne niż wszystkie, ale dla mnie to po prostu kolejny ligowy występ w tym sezonie. W swojej karierze rozegrałem wiele spotkań o dużym ciężarze gatunkowym i z rywalami o sporej renomie.

» Nie przechowuje pan w pamięci pewnego konkretnego spotkania z legionistami?
- Wiem do czego pan zmierza. To prawda, że jedno takie spotkanie było. Chodzi oczywiście o mecz z 1994 roku, gdy Górnik walczył o tytuł mistrzowski. Zasługiwaliśmy wtedy na wygranie ligi, bo graliśmy świetnie przez cały sezon, także w tym ostatnim, decydującym meczu. W dodatku dobrze nam się to spotkanie układało i z mojego podania Marek Szemoński zdobył dla nas bramkę. Co było potem, każdy chyba wie... Ja powiem tylko tyle, że był to mecz, hmmm, specyficzny.

» Specyfika polegała na tym, że sędzia Sławomir Redziński wyrzucił z boiska trzech pana kolegów, ułatwiając Legii zdobycie wyrównującego gola, a co za tym idzie mistrzowskiego tytułu.
- Do dziś czuję żal, bo historia Górnika mogła potoczyć się inaczej... Trzeba jednak też pamiętać, że to były inne czasy, o czym dopiero teraz tak naprawdę się przekonujemy. Ale już wtedy coś wisiało w powietrzu. Przecież rok wcześniej świętowałem tytuł z Lechem, chociaż w tabeli zajęliśmy dopiero trzecie miejsce. Tabela została jednak zweryfikowana po tym, jak w ostatniej kolejce Legia urządziła sobie ostre strzelanie na Wiśle, a ŁKS równocześnie gromił Olimpię.

» Dzisiejszy mecz ma mniejszy ciężar gatunkowy.
- Jedziemy do Warszawy, żeby zmazać plamę, jaką daliśmy w spotkaniu z Wisłą. Zadanie czeka nas trudne, ale przecież nie niewykonalne. Musimy tylko zademonstrować wszystko to, co potrafimy. Na szalę trzeba rzucić wszystkie umiejętności, ambicję i to, z czego Górnik zawsze słynął, czyli śląski charakter. Legia będzie zdecydowanym faworytem, my nie mamy nic do stracenia, a dużo do zyskania. Emocje będą więc na pewno.

» W dwóch ostatnich meczach, w lidze i Pucharze Ekstraklasy strzelił pan dwa gole. Trzeci padnie na Legii?
- Nie ukrywam, że chcę strzelić trzecią kolejną bramkę. Ale chętnie oddam to trafienie komuś innemu, żeby tylko był to gol zwycięski!

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]