Rekordowe derby

Żaden mecz ligowy rozgrywany na Śląsku nie budził w ostatnich latach takich emocji jak spotkanie, które 2 marca zostanie rozegrane na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Tego dnia Ruch w roli gospodarza podejmuje Górnika Zabrze. I wszystko wskazuje na to, że mecz może obejrzeć rekordowa w polskich warunkach liczba, 40000 widzów. 

Górnik chce 15000 biletów
Od kilku dni w internecie wrze. Nie można wejść na stronę Górnika nie widzą ogromnego napisu: „Wszyscy jedziemy na derby. Ty też musisz tam być”. Pojawia się mnóstwo komentarzy dotyczących dopuszczalnej frekwencji, liczby przyznanych biletów czy w końcu bezpieczeństwa kibiców. To wszystko blisko dwa miesiące przed pierwszym gwizdkiem sędziego! Naciska przede wszystkim Górnik. W poniedziałek rozesłano pismo w tej sprawie do kilkunastu tytułów prasowych i instytucji państwowych łącznie z kancelarią premiera. Czytamy w nim między innymi: „Wielkimi krokami zbliża się mecz derbowy pomiędzy Ruchem Chorzów, a Górnikiem Zabrze. W związku z tym faktem Stowarzyszenie „Klub Sympatyków Górnika Zabrze” pragnie zaapelować do władz obydwu klubów o wykazanie inicjatywy dążącej do zniesienia, podczas w/w spotkania, ograniczenia ilościowego dotyczącego kibiców zarówno gospodarzy, jak i gości. Zróbmy wszystko, aby „Wielkie Derby” mógł ujrzeć komplet publiczności!” Górnik od kilkunastu miesięcy może pochwalić się jedną z największych widowni w lidze. Choć nie walczy o czołowe miejsca i ma jeden z najbardziej przestarzałych stadionów w kraju, nie było meczu, który oglądałoby jesienią na Roosevelta mniej niż kilkanaście tysięcy widzów. Na spotkaniach z Ruchem i Legią widownia sięgała 20000, a w kasach brakowało biletów. – Wiem, że nasi kibice wystosowali pismo w tej sprawie. Chcieliby dostać do swojej dyspozycji 15000 wejściówek – twierdzi dyrektor sportowy Górnika, Krzysztof Maj. – W grudniu ponad 1000 naszych fanów pojechało na mecz do Warszawy.

Co zrobi Ruch?
”Jesienne derby w Zabrzu pokazały jak wielkie jest zapotrzebowanie na „Wielkie Derby”, a mecz odbywający się na Stadionie Śląskim pozwala to zapotrzebowanie w pełni zaspokoić” – czytamy dalej w piśmie wystosowanym przez kibiców Górnika. - Niech ten mecz stanie się jednym z najważniejszych meczów ligowych w Polsce w ciągu ostatnich lat. Nic tak nie elektryzuje piłkarzy i kibiców jak mecz dwóch wielkich drużyn przy komplecie publiczności. Brak ograniczeń nałożonych na widownię nie tylko jest gwarantem powrotu „Wielkich Derbów” w dawnym stylu, gdzie piłkarski klasyk pomiędzy Górnikiem a Ruchem oglądało kilkadziesiąt tysięcy kibiców, ale jest także niepowtarzalną możliwością reklamy Stadionu Śląskiego jako kandydata do goszczenia drużyn europejskich podczas Mistrzostw Europy w roku 2012. Zabrzanie mogą jednak tylko chcieć. Decydujący głos będzie należał do chorzowskiego Ruchu i policji. Na razie w chorzowskiej Komendzie Policji temat nie wywołuje wielkich emocji. - Na chwilę obecną nie mamy żadnych informacji co do ewentualnych ograniczeń na widowni, jakie możemy zastosować podczas meczu Ruchu z Górnikiem - poinformowała nas Małgorzata Bilik, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie. - Jest jeszcze za wcześnie. O liczbie widzów na trybunach rozmawiać będziemy dopiero w lutym - dodała Bilik. Pytanie, na jaką liczbę widzów będzie chciał mecz zorganizować Ruch, grający na „Śląskim” niejako z konieczności. Na Cichej nie ma podgrzewanej murawy, więc do końca marca „niebiescy” muszą grać za miedzą, podobnie jak w ostatnich kolejkach rundy jesiennej. Wtedy pojemność stadionu została ograniczona do 10000 widzów. Mniejsza pojemność to niższy koszt wynajęcia ochrony i organizacji meczu. W grudniu Ruch grał jednak z mało atrakcyjnymi rywalami (Groclin i Cracovia). Sam fakt gry z Górnikiem powinien ściągnąć na trybuny – przy rozsądnej cenie biletów - ponad 20000 kibiców. Tylko Ruchu. Dlatego na organizacji – mając w praktyce gwarancję pełnych trybun - pewnie Ruch nie będzie na siłę oszczędzał. W tym miejscu pojawia się pytanie drugie.

Klimek przyleci specjalnie
Istotne dla kibiców Górnika. Ile biletów zostanie przeznaczonych dla fanów gości? Jesienią fani Ruchu zbojkotowali mecz grany na Roosevelta. Wojciech Grzyb przyznał potem, że chciałby, by w rewanżu kibice Ruchu zgotowali zabrzanom takie samo piekło na trybunach. Na szczęście z Cichej napływają bardzo optymistyczne wieści. Mariusz Klimek zaciera ręce na myśl o derbach z Górnikiem. - Wierzę, że to będzie piłkarskie święto z prawdziwego zdarzenia - uważa posiadacz większości udziałów Ruchu Chorzów. Co ciekawe, istnieje ryzyko, że Klimek nie zobaczy na własne oczy derbów! - Mam zaplanowane przeloty służbowe w kilka miejsc na świecie. Muszę zrobić rozeznanie gdzie dokładnie będę na początku marca. Postaram się przylecieć do Polski specjalnie na ten mecz - zapowiada człowiek mający najważniejsze zdanie na Cichej. - Docelowo chcemy na stałe przenieść się na Stadion Śląski, lecz zdajemy sobie sprawę, że wypełnienie ludźmi takiego obiektu nie będzie zadaniem łatwym. - W sprawie biletów dla nas pewnie będą trwały negocjacje. Nie wiem czy dostaniemy 15000 biletów, ale też nie wyobrażam sobie, byśmy mieli dostać 5 procent, jak zakłada regulamin. Ruchowi powinno zależeć na pełnych trybunach. 10000 biletów? To liczba realna. Tylu kibiców Górnika na pewno do Chorzowa jest w stanie pojechać – deklaruje Krzysztof Maj. – Pierwsze rozmowy z Mirosławem Mosórem już prowadziliśmy. Widać ich dobrą wolę. Na pewno będą kolejne. Co z kolei mówi Mirosław Mosór? - Na chwilę obecną liczymy, że derby zobaczy co najmniej 20 tysięcy ludzi. Górnik Zabrze przysłał do nas pismo z informacją o zapotrzebowaniu na 15 tysięcy biletów. Na razie nie odpowiem, czy tyle dostanie, bo słowo decydujące będzie miała policja. Nie mówię jednak, że nie. Myślę, że chętni kibice spokojnie się zmieszczą na tym obiekcie – kończy dyrektor Ruchu. W każdym razie jeszcze przed pierwszym gwizdkiem sędziego czeka nas mnóstwo emocji.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]