Rozpoczął się proces licencyjny

Wcześniej niż w ubiegłym sezonie rozpoczął się proces licencyjny w polskim futbolu. Przedstawiciele PZPN wizytują stadiony klubowe, by zapoznać się aktualnym stanem infrastruktury obiektów piłkarskich.
Do 31 maja 2004 roku trzeba bowiem podać do UEFA nazwy klubów, którym zostaną przyznane licencje na sezon 2004-05. Potem przyjdzie czas na kluby drugoligowe. 
Do połowy stycznia przedstawiciele działu licencji PZPN odwiedzą wszystkie kluby pierwszoligowe z zamiarem dokonania wstępnej oceny infrastruktury. Do tej pory zwizytowane zostały - Widzew Łódź, Amica Wronki, Dyskobolia Grodzisk Wlkp. i Lech Poznań, wkrótce będą - Odra Wodzisław i Górnik Zabrze.

Pocieszające jest, zdaniem przedstawicieli PZPN, iż na niektórych obiektach trwają pracę remontowe. Dyskobolia np. zakłada podgrzewaną nawierzchnię, Lech - buduje czwartą trybunę dla ośmiu tysięcy widzów. W poznańskim klubie położono już sztuczną nawierzchnię treningową, postawiono budynek, z szatniami, na potrzeby drużyn młodzieżowych.

Są i problemy, jak np. potrzeba powiększenia trybun krytych na stadionie Wisły Kraków (obecne nie pomieszczą nawet tysiąca widzów); podobnie jest na obiektach Lecha, Polonii Warszawa, Górnika Zabrze. UEFA wymaga, by na stadionie, pod dachem mogło się schronić co najmniej tysiąc widzów.

Poprawy wymagają także takie sprawy jak dostęp do sanitariatów czy umożliwienie jak najbardziej swobodnego poruszania się osób niepełnosprawnych. Tym niemniej z obserwacji PZPN wynika, iż poprawił się nieco standard infrastruktury polskich klubów piłkarskich, chociaż do spełnienia oczekiwań UEFA jeszcze daleko.

W procesie licencyjnym ważne są także sprawy dotyczące finansów. I nie chodzi tu tylko o stan klubowej kasy, w polskich klubach szczególnie niski. W sobotę w Warszawie odbyło się szkolenie dla zatrudnionych przez kluby piłkarskie głównych księgowych. W polskim futbolu ma bowiem obowiązywać jednolity system księgowania, spójny z UEFA-owskim.

UEFA zamierza skontrolować procedurę wydawania licencji w polskim futbolu i zapoznać się z końcowymi decyzjami w tym zakresie, dotyczącymi sezonu 2004-05. Natomiast PZPN po zakończeniu sezonu 2003-04, z własnej inicjatywy, chce przeprowadzić podobną procedurę w odniesieniu do klubów drugoligowych.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]