Jubileusz Górnika

Sześćdziesiąt lat temu w grudniu 1948 roku z połączenia kilku zabrzańskich klubów powstał Górnik Zabrze. W historii polskiego futbolu, a także lekkoatletyki zapisał się on złotymi literami. 

- Miałem okazję oglądać Zygmunta Anczoka podczas tournee reprezentacji Polski w Brazylii. Nigdy nie widziałem w akcji zawodnika, który znalazłby tak skuteczną receptę na powstrzymanie Garrinchy. Pełniłem wtedy funkcję prezesa brazylijskiej federacji piłkarskiej i gdyby była taka możliwość chętnie zaproponowałbym Anczokowi występy w którymś z naszych klubów - stwierdził Joe Havelange, prezydent FIFA.

W Górniku grało wielu znakomitych piłkarzy. - To był piękny okres w moim życiu. Gra w takim zespole jak Górnik sprawiała mi wiele przyjemności i była dla mnie zaszczytem. Grałem między innym z Pohlem, Gawlikiem, Jankowskim, Oślizłą, Lubańskim, Szołtysikiem, Floreńskim - wspomina Hubert Kostka, wieloletni bramkarz Górnika i reprezentacji. Był jako zawodnik 8-krotnym mistrzem Polski, 6 razy zdobył Puchar Polski ponadto, jako trener, 2-krotnie zdobył z Górnikiem mistrzostwo kraju.

W zabrzańskim klubie występowali znakomici zawodnicy: Ernest Pohl, Roman Lentner, Edmund Kowal, Edward Jankowski, Jan Kowalski, Jerzy Musiałek, Erwin Wilczek, Alfred Olek, Jan Gomola, Stanisław Gzil, Rainer Kuchta.

- Jestem dumny z tego, że dane mi było grać w Górniku, a przede wszystkim wystąpić z nim w finale Pucharu Zdobywców Pucharów (w 1970 roku z Manchesterem City 1:2 - przyp. aa). Klub był w tym okresie bardzo dobrze prowadzony. Ściągano najlepszych zawodników z Polski, jak choćby Szaryńskiego, Wilima, Szarmacha. Trzon drużyny przez kilka lat pozostawał jednak taki sam i to miało ogromny wpływ na to, że drużyna była naprawdę silna - zapewnia Jan Banaś, znakomity napastnik Górnika i reprezentacji Polski.

Wielką drużynę Górnika stworzył prezes Eryk Wyra, a pod względem piłkarskim do europejskiej czołówki wprowadził ją doskonały węgierski trener Geza Kalocsay. Warto wspomnieć, że pierwszy tytuł mistrzowski Górnik zdobył w 1957 roku pod wodzą Węgra, Zoltana Opaty"ego.

Potem nastąpił kryzys. Doszło nawet do tego, że w 1978 roku drużyna, jedyny raz w swojej historii, spadła do II ligi, by po roku we wspaniałym stylu powrócić do ekstraklasy. W połowie lat osiemdziesiątych Górnik znowu stał się prawdziwą piłkarska potęgą w Polsce. Duża w tym zasługa ówczesnego prezesa Jana Szlachty. W tych latach w drużynie występowała plejada wybitnych zawodników między innymi: Jan Urban, Józef Wandzik, Ryszard Komornicki, Ryszard Cyroń, Andrzej Iwan, Waldemar Matysik, Józef Dankowski, Marek Kostrzewa, Andrzej Orzeszek.

Łącznikiem między pokoleniami piłkarzy Górnika jest Stanisław Oślizło. Wieloletni kapitan Górnika i reprezentacji Polski, obecnie rzecznik prasowy Górnika, do którego trafił w 1960 roku. - Kiedy przychodziłem do Górnika miałem pewne obawy, bo grało w nim wielu znakomitych piłkarzy. Bardzo ciepło mnie jednak przyjęli. Zaopiekował się mną zwłaszcza Ernest Pohl - mówi Oślizło.

Dorobek piłkarzy Górnika jest imponujący. Czternaście razy zdobyli mistrzostwo Polski (1957, 1959, 1961, 1963, 1964, 1965, 1966, 1967, 1971, 1972, 1985, 1986, 1987, 1988. Sześć razy wywalczyli Puchar Polski: 1965, 1968, 1969, 1970, 1971, 1972. W 1988 roku zdobyli Superpuchar Polski.

Jednak Górnik to nie tylko piłkarze, ale także wspaniali lekkoatleci. Ci najbardziej znani to złoci medaliści olimpijscy: Józef Schmidt w trójskoku (1964 Tokio, 1968 Meksyk), Tadeusz Ślusarski w skoku o tyczce (1976 Montreal), Halina Górecka w sztafecie 4x100 m kobiet (Tokio 1964).

Na pierwszych mistrzostwach świata w 1983 roku w Helsinkach złoty medal w pchnięciu kulą zdobył Edward Sarul. W latach pięćdziesiątych znaczące sukcesy odnosił Jerzy Chromik, Był trzykrotnym rekordzistą świata w biegu na 3 km z przeszkodami. Twórcą lekkoatletycznej potęgi Górnika był wieloletni wiceprezes klubu, Hubert Gralka.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]