Biznesmeni na boisku

W klubach bieda aż piszczy. Zewsząd słychać głosy, że brakuje pieniędzy na wszystko. Największe koszty pochłaniają składki na ZUS i podatki. W Górniku Zabrze od dłuższego czasu zastanawiano się nad tym, w jakiś sposób uzyskać oszczędności w tym względzie. Zaproponowano trenerom, aby założyli jednoosobowe firmy i podpisali z klubem umowę o dzieło, płacąc sobie za ZUS. - Działam już na takiej zasadzie od trzech lat i muszę przyznać, że to jest dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że klub regularnie wypłaca należne pieniądze - mówi trener Górnika Waldemar Fornalik.
- Przymierzamy się do tego, aby piłkarze też zakładali swoje firmy, wtedy będziemy mogli z nimi zawierać umowy na konkretne wykonanie pracy. O resztę będą oni musieli zadbać sami. Szukamy prawnych uwarunkowań tego pomysłu i jeżeli wszystko będzie zgodne z przepisami, to zaproponujemy takie rozwiązanie zawodnikom. Wtedy z całą pewnością kluby uzyskają z tego tytułu oszczędności - zapewnia prezes Górnika i szef Piłkarskiej Ligi Polskiej Zbigniew Koźmiński.
Drążąc temat oszczędności warto zwrócić uwagę na dość dziwne zjawisko. Drużyny jeżdżą na przedmeczowe zgrupowania, wynajmują czasami luksusowe autokary. Mecze rozgrywane są wieczorami, kiedy trzeba zapalać jupitery. Zwykłemu zjadaczowi chleba wydaje się, że to pochłania ogromne sumy pieniędzy. Na przykład to, że drużyna Górnika, która tydzień temu w sobotę grała z Legią Warszawa o godz. 18.15, pojechała do stolicy już w piątek w południe. Przecież z Zabrza do Warszawy jest nieco ponad 300 km, a zatem podróż powinna zając około cztery godziny. Spokojnie można było zatem pojechać w dniu meczu i zaoszczędzić na przykład na noclegach. Prezes Górnika twierdzi, że gra nie jest warta przysłowiowej świeczki.
- Wbrew pozorom nie tracimy dużo pieniędzy, przez to, że dzień wcześniej wyjeżdżamy na ligowe mecze. Wyprawa do Warszawy kosztowała nas około 5 tysięcy złotych. Za to piłkarze mogli porządnie się wyspać, odpocząć i skoncentrować przed tak trudnym meczem. Jak widać to się opłacało bo osiągnęliśmy korzystny wynik - przekonuje Koźmiński.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]