Czy Górnik może spaść?

Zabrzanie w XXI wieku przeżywali już podobną traumę. Róźnica polegała na tym, że wtedy w klubie była bieda i nędza.
Po dziewięciu kolejkach nie można mówić o żadnym przypadku. Górnik na dziś jest najsłabszą drużyną ligi. Wygrał jeden mecz i w Gliwicach plują sobie w brodę, że zgodzili się na zmianę gospodarza meczu. - Gdybyśmy grali z Górnikiem w Wodzisławiu, to nie wierzę, że przegralibyśmy ten mecz - twierdzi Stanisław Wróbel, gracz Piasta. Już po meczu z Polonią Bytom Jerzy Brzęczek przyznał. - Trzeba zweryfikować nasze aspiracje. Od dziś zaczynamy walkę o utrzymanie.
Podobnie przyznał w niedzielę Henryk Kasperczak. - Nie mam złudzeń. Pozostaje nam tylko walka o utrzymanie.
Od chwili jego pojawienia się w klubie zabrzanie osiągnęli cenny remis z Wisłą, ale w niedzielę wszystko wróciło do wyjazdowej normy, gdzie w tym sezonie zabrzanie wszystko przegrali i do zera.
Okazuje się jednak, że w XXI wieku równie źle już było. Na początku stulecia bilans zabrzan po dziewięciu meczach był podobny. Też ostatnie miejsce, też pięć punktów na koncie, tylko... Wtedy Górnik potrafił po drodze wygrać derbowy mecz z Ruchem 4-1, kiedy do 30 minuty strzelił więcej goli niż teraz w dziewięciu meczach! Potrafili też zabrzanie zremisować z Legią w Warszawie. Dziś takie wyniki to nierealne marzenie.
Wtedy też prowadziła po dziewięciu kolejkach Wisła, a trzecia była Legia. Pocieszenie dla kibiców z Zabrza? W sezonie 2000/01 Górnik utrzymał się w lidze, co miało miejsce w ostatniej kolejce, po golu strzelonym w Katowicach w 89 minucie. Z rzutu karnego. Dziś takie mecze raczej w lidze się już nie zdarzają, więc lepiej do końca nie czekać. Tymczasem po zabrzanach tylko Łęczna, zajmująca na tym etapie rozgrywek ostatnie miejsce, zdołała nie spaść z ligi. Wszystkie pozostałe zespoły leciały z hukiem. Świt i Katowice miały nawet mniej punktów, ale przynajmniej strzelały gole. Katowiczanie aż dziewięć, czyli trzy razy więcej niż dziś zabrzanie.
Liczby są podobne do tych sprzed ośmiu lat. Różnica polegała na tym, że wtedy w Zabrzu panowała bieda z nędzą. Klub jesienią był praktycznie bez właściciela, piłkarze nie dostawali pieniędzy, zimą wyłączono prąd i nie było ciepłej wody. Dziś ostatnie miejsce okupuje drużyna zbudowana za spore pieniądze, która miała walczyć o czołowe lokaty w lidze. Jej dwóch piłkarzy było na finałach mistrzostw Europy, a trzech innych sprawdzał w ostatnim roku Leo Beenhakker. Dwaj inni kosztowali po milionie, a z zagranicy ściągnięto zawodników, którzy mieli być gwiazdami ligi. Miesiąc temu mówiło się o falstarcie, wypadku przy pracy... Odrobienie strat wydawało się kwestią czasu. Obecnie nie ma wątpliwości, że w Zabrzu jest bardzo przeciętny zespół, a pytanie czy Górnik może spaść z ligi jest coraz bardziej zasadne.

Od Górnika do Górnika
Bilans zespołów, które w XXI wieku zajmowały po 9. kolejkach ostatnie miejsce w tabeli.
2000/01: Górnik   9 5 9:13 1 2 6  utrzymanie
2001/02: liga była podzielona na dwie grupy
2002/03: Pogoń    9 5 7:19 1 2 6  spadek
2003/04: Świt N.D.  9 4 5:13 0 4 5  spadek
2004/05: Katowice  9 4 9:26 1 1 7  spadek
2005/06: Polonia W. 9 5 6:13 1 2 6  spadek
2006/07: Łęczna   9 6 3:14 1 3 5  utrzymanie
2007/08: Zagłębie S. 9 6 7:19 2 0 7  spadek
2008/09: Górnik   9 5 3:13 1 2 6  ?


źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]