Program bezpiecznego kibicowania dla gimnazjalistów przy współudziale piłkarzy Górnika i Ruchu

Program profilaktyczny "Potrafię kibicować - EURO 2012" dla młodzieży gimnazjalnej opracowali mikołowscy policjanci. Będzie realizowany przy współudziale piłkarzy Górnika Zabrze i Ruchu Chorzów.
"Walczymy wszyscy ze zjawiskiem chuligaństwa stadionowego. Nie chcemy, żeby dochodziło do takich wydarzeń, jak w niedzielę w Katowicach. Ale trzeba nie tylko karać ale i wychowywać" - powiedział pomysłodawca projektu Dawid Kaszuba, naczelnik sekcji prewencji policji w Mikołowie.

Podczas poniedziałkowej konferencji porozumienie o wdrażaniu programu podpisali przedstawiciele władz pięciu gmin powiatu mikołowskiego (Mikołów, Wyry, Łaziska Górne, Orzesze i Ornontowice).

"Organizatorom meczów stawia się wysokie kryteria bezpieczeństwa, przepisy wobec chuliganów są zaostrzane, brakowało jednak dotychczas systemu profilaktyki. I taki jest cel naszego programu" - dodał Kaszuba.

Program zakłada m.in. spotkania uczniów z udziałem piłkarzy Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze (bo kibice tych zespołów mieszkają w okolicach Mikołowa) i policjantami. Gimnazjaliści dowiedzą się, jak sportowcy odbierają burdy i chamstwo na trybunach oraz jakie kary grożą za zakłócanie przebiegu meczów. Będą się też uczyć - również empirycznie, podczas rywalizacji Gimnazjalnej Ligi Mistrzów - pozytywnego kibicowania i szacunku dla sympatyków innej drużyny. Pomóc w tym ma film pokazujący dwa "sposoby" kibicowania. Jedna z siedmiu głównych zasad programu brzmi: "Oblicze kibica jest obliczem jego klubu".

W realizację programu włączył się też mieszkający w pobliskich Tychach hokeista Mariusz Czerkawski. "Próbujemy doganiać świat w wielu dziedzinach, więc i w kwestii bezpiecznego kibicowania zbliżymy się do wysokich standardów. Wymaga to jednak czasu. W Polsce wzorem do naśladowania mogą być kibice siatkarscy. Według mnie większość ludzi przychodzi na mecze z pozytywnym nastawieniem. Z pozostałymi musimy sobie poradzić. W USA na mecze hokejowe, baseballowe czy futbolu amerykańskiego przychodzi po kilkadziesiąt tysięcy widzów. Kibice obu zespołów siedzą wspólnie, całymi rodzinami i bezpiecznie, fajnie się bawią" - stwierdził Czerkawski.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]