Hasło Górnika: Teraz Polska

Piłkarze ze Śląska, potem z innych regionów Polski, a dopiero na samym końcu obcokrajowcy - tak prawie dwa miesiące temu Jędrzej Jędrych, prezes Górnika Zabrze, tłumaczył mającą nadejść zmianę w polityce kadrowej klubu.
Wtedy trudno było w to uwierzyć. W zespole było aż ośmiu stranieri, a większość z nich miała pewne miejsce w składzie. 

Jednak zapowiadana reorganizacja nastąpiła. Z dwoma piłkarzami zagranicznymi rozwiązano kontrakty (Marko Bajić, Patrik Pavlenda), trzech następnych zesłano do zespołu Młodej Ekstraklasy (drzwi do drużyny Henryka Kasperczaka są zamknięte dla Leo, Willy Rivasa i Tadasa Papeckysa), a dla pozostałych (Maris Smirnovs, Marius Kizys i Michal Vaclavik) przewidziano rolę dublerów.

Powód. Działacze z Roosevelta doszli do wniosku, że tania siła robocza z Ameryki Południowej i krajów sąsiadujących z Polską nie pchnie Górnika na nowe tory. Co więcej, nie da się z tych graczy zbudować dobrej drużyny. Łącznie utrzymanie Papeckysa, Pavlendy (pensje nieco ponad 140 tys. zł brutto rocznie dla każdego) i Bajicia (niespełna 200 tys. zł) kosztowało tyle samo, co kontrakt krajowej gwiazdy pokroju Tomasza Zahorskiego czy Grzegorza Bonina. Dalsze utrzymywanie kursu na Litwinów, Słowaków i piłkarzy z Bałkanów wydawało się więc kuszącą perspektywą.

Górnik jednak postanowił postawić na krajową jakość. Ma być zdecydowanie drożej, ale lepiej. Następcy grających jesienią obcokrajowców podpisali kontrakty rzędu 420 i 480 tys zł rocznie. W przypadku Damiana Gorawskiego, który ma być gwiazdą zespołu, mówi się nawet o umowie opiewającej na 600 tys zł.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]