Zmiana ról

To, że Górnik będzie wiosną grał składem mocno zmienionym w porównaniu z drużyną, którą kibice oglądali na boisku jesienią jest oczywiste, skoro za niemałe pieniądze ściągnięto na Roosevelta pięciu nowych zawodników. Tymczasem zmiany niekoniecznie ograniczą się tylko do tego, kto na boisko wyjdzie. Dla niektórych zawodników trener Henryk Kasperczak przygotował nowe role.

Do defensywy
Listę otwiera Grzegorz Bonin. Z jednej strony już jesienią można się było przyzwyczaić do widoku tego piłkarza grającego na prawej obronie, ale po rundzie wydawało się, że Górnik będzie szukał zawodnika, który wypełniłby lukę w tej części boiska. Trener Kasperczak szybko rozwiązał wszelkie spekulacje. Już przed wyjazdem na zgrupowanie do Tunezji zapytany o obsadę tej pozycji powiedział krótko: - Przecież mamy Bonina.
Pomocnik sprowadzony latem z Kielc, jeszcze przez Ryszarda Wieczorka, miał być siłą napędową Górnika. Kiedy tego ostatniego zastąpił na stanowisku - na krótko - Marcin Bochynek - Bonin został cofnięty do defensywy. Wtedy wszystko dział się szybko, niemal z "marszu", teraz piłkarz cały okres przygotowawczy mógł się oswoić ze świadomością, że nominalnie jako prawy pomocnik wiosną nie zagra. Ta pozycja jest zarezerwowana dla Damiana Gorawskiego. Inna rzecz, że Bonina mocno w sparingach naciskał Mariusz Gancarczyk. Młodszy, mniej doświadczony, ale od dawna szkolony do gry na prawej obronie.

Bez Zahorskiego?
Bonin jest zresztą... trzeci w kolejce do gry na prawej stronie boiska. O ile "jedynkę" w ciemno można przyznać Gorawskiemu, to konkurentem dla niego jest w obecnym rozdaniu Tomasz Zahorski. Niby też nic absolutnie nowego, skoro właśnie po grze na prawej pomocy Zahorski trafił pierwszy raz do kadry Leo Beenhakkera, ale wtedy "Zahor" pojawił się na niej incydentalnie. Jesienią Górnik grał dwójką napastników i tam było miejsce dla tego piłkarza. Skończyło się na jednym trafieniu w rundzie, Kasperzak zmienił ustawienie i Zahorski został przesunięty na prawo. To z kolei oznacza pewnie najbardziej spektakularną rywalizację w Górniku o miejsce w wyjściowej jedenastce. W końcu do gry na jednej pozycji kandydują były reprezentant Polski (Gorawski) z jedynym reprezentantem Górnika, jaki zagrał w finałach mistrzostw Europy.
Krótko, bo krótko, ale Zahorski w papierach występ na Euro 2008 zaliczył. Tymczasem wiosną może dla niego zabraknąć miejsca w zespole, bowiem mało prawdopodobne, by pojawił się jako jeden wysunięty napastnik.

Pitry za Madejskiego?
Jeszcze większym zaskoczeniem może być nowa rola Przemysława Pitrego. To on był partnerem Zahorskiego w ataku, ale także w jego przypadku to już przeszłość. Kasperczak jakby przyznał rację tym, którzy twierdzili, że Pitry najlepiej czuje się grając dalej od bramki. Więc w sparingach wystawił go na lewej stronie pomocy. Z jakim skutkiem? - Przemek był najbardziej pozytywnym odkryciem zgrupowania na Cyprze. Jeżeli tak będzie grał w lidze to Górnik będzie z niego zadowolony - przyznała jedna z osób oglądająca większość zimowych gier kontrolnych Górnika, a to oznacza problem dla Piotra Madejskiego, który wcześniej nie miał konkurencji na lewej pomocy, bo też był jednym z tych piłkarzy, grających w słabiej rundzie w miarę poprawie. Dziś może mieć kłopot z grą w wyjściowej jedenastce.
W każdym razie atak zabrzan z jesieni praktycznie przestał istnieć, a czas pokaże, czy nowe role przypisane przez Kasperczaka piłkarzom - nominalnie sprowadzanym do Górnika na inne pozycje - będą strzałem w dziesiątkę. Wypada dodać, że czasy kiedy Michał Pazdan grał jako prawy obrońca, a Adam Danch na środku obrony też minęły pewnie bezpowrotnie. Pół roku temu nie było to takie oczywiste.
Trudno oczekiwać cudów od pierwszego meczu. Problem ostatniego w tabeli Górnika polega na tym, że czasu na eksperymenty nie ma tej wiosny wcale. Zespół musi "zatrybić" od pierwszego meczu, czyli od soboty. Czyli już za cztery dni...

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]