Miodek akceptuje tylko WDŚ

Najstarsze Derby? Klasyk? Wojna? - Skończmy ze sztucznym podbijaniem emocji. Sportowy język nie toleruje patosu, od niego tylko krok do śmieszności - przestrzega profesor Jan Miodek, znany językoznawca. 

Po sukcesie zeszłorocznych Wielkich Derbów Śląska klubowi specjaliści od marketingu uwierzyli, że chwytliwa nazwa meczu piłkarskiego może mu przydać rangi. I tak w Katowicach wymyślono, że pucharowa rywalizacja GKS-u z Górnikiem to "Śląski Klasyk". W Bytomiu pogrzebano w archiwach i zakomunikowano, że mecz Polonii z Ruchem to nic innego jak "Najstarsze Derby Śląska". A nie zapominajmy jeszcze o "Świętej Wojnie", która to jeszcze w poprzednim sezonie określała rywalizację Zagłębia Sosnowiec z niebieskimi.

Śląsk reprezentuje w ekstraklasie pięć drużyn, więc można się spodziewać, że "derbów", "klasyków" i innych niecodziennych batalii będzie przybywać.

W sobotę Ruch gra na Stadionie Śląskim z Odrą. Klub z Wodzisławia już raz został pouczony, że jego potyczki z zespołami z Katowic, Zabrza czy Chorzowa to żadne derby. Cztery lata temu przed meczem w Zabrzu Zbigniew Koźmiński, ówczesny prezes Górnika, wypalił w "Gazecie": - Prawdziwe derby to te z Ruchem czy GKS-em. Dla nas zwykły ligowy mecz, a Odra derby to może rozgrywać z ROW-em Rybnik

Prof. Miodek radosnej twórczości marketingowców przygląda się z niepokojem. - Stanisław Tym stwierdził kiedyś, że język sprawozdawców sportowych nie budzi kontrowersji tylko wtedy, gdy jest zwyczajny, prosty. Nie grzeszmy nadmiernym patosem. Gdy relacja sportowa próbuje udawać poemat, to staje się śmieszna. I tak odbieram wszystkie sztuczne sposoby na ubarwienie rywalizacji śląskich drużyn - mówi prof. Miodek.

Językoznawca w pełni akceptuje tylko Wielkie Derby Śląska. - Takie określenie rywalizacji dwóch najbardziej utytułowanych śląskich klubów funkcjonuje od dawna. Zrodziło się w czasach, gdy Ruch i Górnik zawzięcie rywalizowały o prymat w liczbie mistrzowskich tytułów - mówi prof. Miodek.

źródło: Gazeta Wyborcza / SportSlaski.plRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online