Dziennik Zachodni: Stadion jak marzenie

Nowoczesny, z zadaszonymi w większości trybunami, pięknie podświetlany i przede wszystkim mieszczący 30 tysięcy kibiców - tak ma wyglądać nowy, przebudowany stadion Górnika Zabrze. 

Inwestycja, która będzie kosztowała 200 mln zł musi być gotowa na Euro 2012. Na razie miasto przymierza się do podpisania umowy projektowej przebudowy stadionu przy ul. Roosevelta. Może to zrobić, ponieważ wygrało postępowania odwoławcze przed Krajową Izbą Odwoławczą w Warszawie.

Przypomnijmy, że kiedy 29 stycznia magistrat wybrał ofertę projektową przebudowy stadionu konsorcjum: GMT Sp. z o.o. z Mysłowic - lider konsorcjum oraz partnerzy konsorcjum: Karpla Konsalting Sp. z o.o. z Krakowa i Z.R.B. Sarbud s.c. ze Szczawnicy za kwotę ponad 5 mln zł, dwóch innych uczestników przetargu zaprotestowało i odwołało się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych. Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła jednak oba odwołania. Dzięki temu, nawet w przypadku, gdyby przegrani chcieli odwoływać do sądu okręgowego, umowa pomiędzy gminą a podmiotem, który wygrał przetarg może zostać zawarta.

Oferta mysłowickiego konsorcjum, które wykonało już m.in. projekty instalacyjne dla stadionu we Wrocławiu i aquapark w Bukowinie Tatrzańskiej była jedną z sześciu złożonych w zabrzańskim magistracie.

- To była jedyna oferta, która uwzględniała wszystkie nasze warunki. Po prostu to konsorcjum się do nich ustosunkowało. A warunków jest kilka - mówi Adam Kurbiel, zastępca prezydenta miasta. Podkreśla, że są one zgodne z koncepcją architektoniczną krakowskich architektów: Andrzeja Wiszowatego i Macieja Wójtowicza. - Stadion ma być budowany przez rozbudowę tego obecnego, powstać w czterech etapach, kosztować nie więcej niż 200 milionów złotych, ma na nim być 30 tysięcy krzesełek, z czego minimum 10 tysięcy musi być zadaszonych do 2010 r., bo takie są wymogi stadionów ekstraklasy - tłumaczy Kurbiel.

Od daty zawarcia umowy projektowej przebudowy stadionu, na przygotowanie wstępnego projektu budowy stadionu i kosztorysu inwestycji będą trzy miesiące. W tym czasie firmy będą mogły przedstawić także ewentualne modyfikacje projektu, gdyby np. okazało się, że stadionu nie da się wybudować za 200 milionów złotych. - Wszystkie projekty będziemy konsultować z radnymi. Szczególnie uważnie będziemy przyglądać się wstępnemu kosztorysowi - zapewnia wiceprezydent Adam Kurbiel. - Chcemy, aby stadion był budowany przez kolejne etapy, po kolei pojedyncze trybuny: ogłaszamy przetarg, ktoś go wygrywa, zaczyna budowę, kończy i oddaje robotę - kontynuuje Kurbiel.

Budowa stadionu będzie bardzo trudnym przedsięwzięciem finansowym dla miasta. Dlatego władze liczą, że rząd dofinansuje nie tylko budowę stadionów w miastach, w których będą się odbywały rozgrywki piłkarskich Mistrzostw Europy za trzy lata, ale i w miastach, które pretendują do bycia zapleczem treningowym.

A przecież Zabrze, budując nowy stadion im. Ernesta Pohla, bardzo liczy na to, że takim zapleczem dla europejskich drużyn piłkarskich się stanie. Jest to jednak uzależnione od tego, czy mecze Euro 2012 będą również rozgrywane na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

- Bardzo liczymy na dofinansowanie budowy stadionu przez rząd, ale jeśli się to nie uda, to będziemy szukać innych, zewnętrznych źródeł finansowania - mówi Adam Kurbiel. - Priorytetem jest, aby stadion mieścił 30 tysięcy kibiców, był zadaszony, miał lekką konstrukcję i zaplecze sanitarne. Jeśli to zostanie zrobione, to będzie można obiekt rozbudowywać dalej, czyli zrobić np. muzeum, sklepy - uważa wiceprezydent.

Dodajmy, że do realizacji inwestycji została powołana jeszcze w ubiegłym roku gminna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Stadion w Zabrzu.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]