Marek Wleciałowski po 15 latach w Ruchu trafił do Zabrza

Przygodę z piłką zaczynał jako 14-latek w Konstalu Chorzów. Po roku przeniósł się do Stadionu Śląskiego i tam przez trzy sezony poznawał futbolowe abecadło. W seniorskie granie wchodził jako 18-latek w AKS Chorzów. W 1989 roku przeszedł do świętującego zdobycie tytułu mistrza Polski Ruchu i został na Cichej na 15 lat! A od 1 stycznia 2004 roku jest pracownikiem Górnika Zabrze. Po odejściu Marka Piotrowicza zajął miejsce asystenta Waldemara Fornalika. - Nie patrzę na życie przez pryzmat dat i liczb tylko ludzi, których miałem szczęście spotkać na swojej piłkarskiej drodze - mówi Marek Wleciałowski. - Edward Lorens sprawił, że poczułem się prawdziwym ligowcem. Wprowadził mnie do grania w ekstraklasie, której smaku wcześniej zaledwie skosztowałem. Kolejnym człowiekiem, któremu wiele zawdzięczam jest Orest Lenczyk. Już prawie żegnałem się z Ruchem, ale on potrafił odmienić chorzowski zespół, a ukoronowaniem naszej dobrej gry był awans do finału Pucharu Intertoto. Trzecim szkoleniowcem, którego pojawienie się na Cichej miało dla mnie wielkie znaczenie, był Bogusław Pietrzak. u jego boku jako grający asystent zacząłem pracować w zawodzie, który zdobyłem na katowickiej Akademii Wychowania Fizycznego. Ukończyłem bowiem kierunek wychowanie fizyczne zdobywając dyplom ze specjalizacją trener.
Przez studia przebrnął szybko. W terminie zdawał egzaminy. Nie nadużywał indywidualnego toku nauczania. Chciał po prostu zdobyć wiedzę. - Ta naprawdę to studiowanie zacząłem po zdaniu egzaminu magisterskiego - dodaje Marek Wleciałowski. - Zajęcia na AWF były dla mnie drogowskazem, gdzie mam szukać wiedzy. Rola asystenta Bogusława Pietrzaka, Oresta Lenczyka i Piotra Mandrysza dawała mi możliwość weryfikacji teorii w praktyce. A najwięcej dają mi moje poszukiwania. Czytam, słucham, oglądam.
Kiedy więc spotkacie na dworcu Chorzów Batory człowieka ze słuchawkami na uszach, nie podrygującego w rytm muzyki, tylko zamyślonego, wysłuchanego w słowa płynące ze słuchawek, to znaczy, że zetknęliście się z asystentem trenera Górnika Zabrze.
- Chcę się rozwijać i wykorzystuję do tego każdą okazję - twierdzi Marek Wleciałowski. - Na trasie Chorzów Batory - Zabrze mam swoje pół godziny. A w Górniku jest szansa zrobienia czegoś nowego. Gdy spotkałem się z Markiem Koźmińskim, teraz właścicielem klubu, ale przecież także kolegą z reprezentacji młodzieżowej sprzed 12 lat, uznaliśmy, że mamy podobne spojrzenie na piłkę. To samo mogę powiedzieć o zapatrywaniach na futbol z Waldemarem Fornalikiem, który koordynuje pracę szkoleniową w Górniku Zabrze. Ale na szczegóły mamy inne spojrzenie i każdy przedstawia swoje racje, żeby przez dyskusje dojść do najlepszego wyjścia.
Marek Wleciałowski 31 stycznia skończy 34. rok życia. Na trenerską ścieżkę wchodzi więc jeszcze w wieku, w którym wielu piłkarzy, planuje podpisywanie następnych kontraktów. On przeszedł jednak na drugą stronę futbolowej barykady i do innego klubu. Odchodząc z Ruchu podał rękę tym, którzy pozostali w Chorzowie. Rozstał się z nimi w zgodzie i z nadzieją, że księgowość nie zapomni o nim, gdy znajdą się w kasie pieniądze na spłatę zaległości. Nie obawia się nowego środowiska. Wierzy, że obronią go wyniki drużyny.

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]