Śląska wojna domowa

Cztery punkty różnicy to dystans pomiędzy dziewiątym w tabeli Ruchem Chorzów, a zamykającym ją Górnikiem Zabrze. W tym zagrożonym spadkiem z ekstraklasy obszarze znajduje się też pozostała trójka śląskich zespołów, trudno więc przypuszczać, żeby wszystkim udało się ocalić ligowy byt. Nic więc dziwnego, że w gabinetach prezesów po każdej kolejce idą w ruch kalkulatory i wciąż od nowa obliczane są szanse na uniknięcie degradacji. Podstawą do tych analiz jest rzecz jasna kalendarz spotkań, ale niemal takie samo znaczenie mają emocje i sentymenty, bo papierowe wyniki zazwyczaj niewiele mają wspólnego z późniejszymi boiskowymi wydarzeniami.

Śląska mizeria jest jednak faktem niepodważalnym. W minionej kolejce jedyne zwycięstwo odniósł Górnik i to w derbowym meczu z Polonią Bytom, natomiast w starciach z resztą Polski ponieśliśmy klęskę: 0:3 Odry Wodzisław w Bełchatowie, 0:1 Piasta Gliwice z Legią Warszawa i 0:1 Ruchu Chorzów w Białymstoku. Warto wspomnieć, że było to drugie zwycięstwo w tym roku Górnika, wcześniej zabrzanie pokonali chorzowski Ruch.

W 24 odsłonach obecnego sezonu, odliczając spotkania derbowe, tylko w pięciu kolejkach kibice śląskiej piłki cieszyli się z dwóch zwycięstw, natomiast aż osiem razy wpadali w depresję: nie wygrywał żaden z naszych pięciu reprezentantów! Czy może więc dziwić, że wszyscy dryfują w kieunku dna?

Szansą na ratunek stało się więc przede wszystkim zwyciężanie w starciach bratobójczych. Najobficiej czerpie z tego źródła Odra Wodzisław - z 25 punktów aż 14 zdobyła w meczach derbowych (56 procent), ale niewiele ustępuje jej Górnik, który kosztem sąsiadów zebrał 11 z 22 "oczek" (50 procent). Pozostała trójka pełniła w tych grach najczęściej rolę chłopców do bicia - Ruch w derbach wywalczył 31 procent swojego dorobku, Piast 28, a Polonia 27, co biorąc pod uwagę, że śląskie drużyny stanowią prawie jedną trzecią ekstraklasy stanowi niemal odzwierciedlenie statystyczne.

Regulamin jest jednak nieubłagany i nawet "król Śląska" może się pożegnać z futbolową elitą. Artykuł 11 punkt 1 brzmi precyzyjnie: "drużyny, które zajmą w rozgrywkach ekstraklasy 15. i 16. miejsce w tabeli, spadają do I ligi, w której rozgrywać będą zawody w następnym sezonie", a artykuł 12 punkt 1, że "zespół, który w rozgrywkach ekstraklasy zajmie 14. miejsce weźmie udział w barażach" z trzecim zespołem I ligi. Przykładając tę miarę do obecnego zestawienia spadek spotkałby Górnika i Cracovię, natomiast w barażach zagrałaby Lechia Gdańsk.

Do końca zmagań pozostało jednak jeszcze sześć kolejek, w których dojdzie do wielu pojedynków pomiędzy zainteresowanymi. W sezonie 2007/08 do utrzymania wystarczyło 27 punktów (co ciekawe, ostatnia bezpieczna Jagiellonia miała ich tyle po 24 kolejkach, ostatnie sześć spotkań przegrała!), rok wcześniej 25 (Górnik, w porównywalnym do obecnego momencie rozgrywek miał 20 punktów), a w sezonie 2005/06 29 punktów (znów Górnik, po 24 rundach miał 26). Liczby te są jednak nieco mylące, ponieważ z różnych względów nie odbywały się baraże. Regulaminowo bezpieczne 14. miejsce było warte odpowiednio 28 punktów (Polonia Bytom), 26 (Górnik Łęczna) i 33 (znów Łęczna).

Niewykluczone, że także w tym roku obie wartości będą rozbieżne. Zamieszanie związane z planowaną karną degradacją Jagiellonii Białystok oraz z przyjęciem do rozpatrzenia przez Sąd Najwyższy apelacji ukaranych podobną degradacją Widzewa Łódź, Korony Kielce i Zagłębia Lubin mnoży znaki zapytania. Do niewiadomych można też dopisać prawdopodobne kłopoty z uzyskaniem licencji przez niektóre kluby ze szczególnym uwzględnieniem ŁKS. Być może właśnie te elementy zadecydują o kształcie ekstraklasy w kolejnym sezonie, ale póki co jedyną wykładnią jest regulamin rozgrywek i obecna tabela.

A tak na marginesie: analizując wygląd tabeli po 24 meczach i na koniec konkretnego sezonu można wysnuć pewien niepokojący dla zabrzan wniosek: w ostatnich sześciu latach spośród drużyn zajmujących w tym momencie rozgrywek dwa ostatnie miejsca w tabeli tylko jedna - przed rokiem Widzew Łódź - uniknęła degradacji... Jednak dopóki piłka w grze wszystko jest możliwe, więc kibiców całej naszej piątki zapraszamy do domowych wyliczeń dalszego przebiegu rozgrywek, dzięki czemu będziecie się mogli poczuć niczym prezesi, trenerzy i piłkarze klubów ekstraklasy na finiszu rozgrywek.

Rozkład jazdy...

9. Ruch Chorzów, 26 punktów
Bełchatów (dom), Lech (wyjazd), Piast (d), Arka (w), ŁKS (d), Legia (w)

10. Polonia Bytom, 26 pkt.
Cracovia (dom), Bełchatów (wyjazd), Arka (d), Legia (w), Jagiellonia (d), ŁKS (w)

11. Odra Wodzisław, 25 pkt.
Polonia Warszawa (dom), Jagiellonia (wyjazd), Cracovia (d), Górnik (w), Piast (d), Arka (w)

12. Arka Gdynia, 25 pkt.
Lechia (wyjazd), Śląsk (dom), Polonia Bytom (w), Ruch (d), Bełchatów (w), Odra (d)

13. Piast Gliwice, 25 pkt.
ŁKS (wyjazd), Wisła (dom), Ruch (w), Śląsk (d), Odra (w), Lechia (d)

14. Lechia Gdańsk, 23 pkt.
Arka (dom), Górnik (wyjazd), Jagiellonia (d), Lech (w), Wisła (d), Piast (w)

15. Cracovia Kraków, 22 pkt.
Polonia Bytom (wyjazd), Polonia Warszawa (dom), Odra (w), Beł-chatów (d), Górnik (d), Lech (w)

16. Górnik Zabrze, 22 pkt.
Wisła (wyjazd), Lechia (dom), ŁKS (w), Odra (d), Cracovia (w), Polonia Warszawa (d).

źródło: Dziennik ZachodniRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]