Forum
 

Czy Kasperczak ma rację?

Górnik gra na wyjeździe z "Pasami" o utrzymanie, ale przy korzystnym zbiegu okoliczności, nawet przegrywając, może się w lidze utrzymać.
- W Krakowie każdy wynik jest dobry, tylko nie przegrana. Ale należy zaznaczyć, że nawet ona nie przekreśla naszych szans na utrzymanie w lidze. Przed nami nie jedno, ale jeszcze dwa ważne spotkania - przyznał na oficjalnej stronie internetowej Górnika, trener Henryk Kasperczak. Czy ma rację? Teoretycznie tak, choć wtedy zabrzanie nie byliby już zależni tylko od siebie, a życie uczy, że taka sytuacja jest mało komfortowa.

Kalendarz dobrym reżyserem

Zresztą na Roosevelta wiedzą o tym doskonale. - Zdobyliśmy już wiosną trochę punktów, a jednak wciąż jesteśmy na miejscu spadkowym. Liczenie na korzystny układ innych spotkań nic nie daje - przyznał swego czasu prezes klubu, Jędrzej Jędrych.

Na co po cichu liczono w Zabrzu? Przede wszystkim na dwa potknięcia Cracovii w meczach granych na własnym boisku, z zespołami wciąż mającymi szansę na grę w pucharach. Grały na ulicy Kałuży Polonia Warszawa i Bełchatów. Z jakim efektem? Przegrały i nie strzeliły gola. Cracovia bez tych sześciu punktów? Zajmowałaby dziś ostatnie miejsce w tabeli.

Bezpośredni mecz obu drużyn z Krakowa i z Zabrza to jedno w wydarzeń weekendu. Nie zdarza się często, by praktycznie na finiszu ligi zagrały między sobą czternasta i piętnasta drużyna ekstraklasy, w dodatku mając na koncie tyle samo punktów.

- To akurat jest dobre. Nie zadecydują żadne mecze „korespondencyjne” tylko boisko pokaże kto jest lepszy. Na Cracovii jest taka dobra murawa, że tylko grać i pokazać, co faktycznie się potrafi - uważa Jacek Wiśniewski, w przeszłości piłkarz obu klubów. - Wygrasz to się do ligi nadajesz, przegrasz to wróć do niej za rok.

Arka blisko pogrzebania

Co przemawia za Cracovią? Atut własnego boiska, gdzie ostatnio zdobywa punkty i korzystny bilans gier z Górnikiem. Jesienią „Pasy” wygrały 2-0 na Roosevelta, co powoduje, że przy wygraniu gospodarzy w sobotę, Górnik na pewno Cracovii już w tabeli nie wyprzedzi. A jednak wcale nie oznacza to pewnego utrzymania „Pasów”! W ostatniej kolejce jadą do Poznania, gdzie faworytem nie będą, więc mogą skończyć sezon mając 31 punktów. I mogą być w tabeli wyprzedzone przez Lechię (jeżeli wygra w ostatniej kolejce w Gliwicach) oraz Arkę, gdyby wygrała w Bełchatowie, a w ostatniej kolejce z Odrą Wodzisław. Pierwsze z tych spotkań powinno wiele rozstrzygnąć. Gdyby Arka w Bełchatowie przegrała - wynik najbardziej prawdopodobny - to praktycznie straciłaby szansę na pozostanie w lidze.

Piast - Lechia zadecyduje?

Wróćmy jednak do słów trenera Kasperczaka, czyli sytuacji Górnika w wypadku przegranej w Krakowie. Będzie beznadziejna, ale...

Oczywiście w ostatniej kolejce Górnik musiałby wygrać z Polonią Warszawa, więc sezon skończyłby mając 31 punktów. Byłby za „Pasami”, ale pewnie przed Arką i...

Kluczowym meczem może być spotkanie ostatniej kolejki, między Piastem Gliwice i Lechią. Ta ostatnia gra teraz z Wisłą i jeżeli nie przegra to będzie wielka sensacja. Do Gliwic jechałaby z 29 punktami.

Piast wygrywa w Wodzisławiu? Zostaje w lidze, ale mimo wszystko faworytem będą gospodarze. Gliwiczanie przy remisie, nie mówiąc już o przegranej w Wodzisławiu, graliby z Lechią o utrzymanie. Goście z Gdańska wygrywając ten mecz minęliby Piasta w tabeli i bardzo mocno skomplikowali sytuację zespołu z Okrzei. Jeżeli Górnik wygrałby jeden mecz, podobnie jak Cracovia i Lechia, to Piast z dwoma porażkami spadłby z ligi. Mając z kolei tyle punktów co Górnik, o kolejności w tabeli decydowałby bilans bramkowy. Dziś lepszy ma Piast.

Praktycznie niezagrożony jest ligowy byt Ruchu, ŁKS, Polonii czy Odry. Teoretycznie każda z nich mogłaby zdobyć jeszcze po punkcie, ale w praktyce rywale „wybiją” się między sobą. Tylko dwie przegrane jednej z tych drużyn - przy bardzo niekorzystnym zbiegu okoliczności - spowodowałyby problemy, czyli grę w barażu.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online