Szef Polonii chce sprzedać licencję Górnikowi

Właściciel Polonii Warszawa Józef Wojciechowski chce sprzedać licencję stołecznego klubu zdegradowanemu do I ligi Górnikowi Zabrze. - Potwierdzam, że rozmowy w tej sprawie są prowadzone - mówi "Gazecie Wyborczej". Władze zabrzańskiego klubu ponoć nie biorą takiego rozwiązania pod uwagę. 

- Nie jestem człowiekiem, który chce być zaskoczony czyjąś niemocą. Przecież Polonia - nie z naszej winy - może nie otrzymać licencji na grę w ekstraklasie. Jestem biznesmenem, chcę budować silny klub, ale w Warszawie mi to się skutecznie uniemożliwia. Mamy podpisaną umowę na dzierżawę stadionu, tylko ja z tej umowy niewiele mogę wyegzekwować. Podczas meczu rugby zaorano nam murawę. Nie nadaje się do gry. Powiedziałem, że ja sam mogę sfinansować wymianę murawy, ale niech w zamian za to nie płacę opłat za dzierżawę. Powiedziano mi, że nie. To ja też mówię miastu nie - mówi Józef Wojciechowski.

O rozmowach z szefami Allianz Polska, właścicielem akcji Górnika Zabrze, nie chce mówić zbyt wiele. Oprócz tego, że negocjacje trwają i że zastosowałby podobną metodę do tej sprzed roku, kiedy kupował dla Polonii licencję na występy w ekstraklasie Groclinu Grodzisk Wlkp. - Zawodnicy z Warszawy przenieśliby się do Zabrza. To sprawdzona życiowo formuła, a piłkarze już się do tego przyzwyczaili - mówi Wojciechowski. On sam zachowałby jednak udziały w Górniku. - Wcale nie chcę wycofywać się z piłki - dodaje.

- Właściciel Polonii pan Józef Wojciechowski jest już zmęczony ciągłą walką z władzami Warszawy, które nie pomagają mu w prowadzeniu klubu, a swoimi decyzjami lub ich brakiem dostarczają wciąż nowych kłopotów. Według moich informacji w tym tygodniu ma dojść do spotkania przedstawiciela władz Zabrza z właścicielem Górnika grupą Allianz w tej sprawie. Będziemy czekać na ich decyzję - mówi Gnoiński.

Polonia po sprzedaży miejsca w ekstraklasie musiałaby zacząć rozgrywki w IV lidze lub przestałaby istnieć. Prosząca o anonimowość osoba pracująca w Górniku mówi, że rozmowy w tej sprawie rzeczywiście były prowadzone. Zainicjował je sam Wojciechowski, władze zabrzańskiego klubu nie biorą jednak takiego rozwiązania pod uwagę. - Nie chcielibyśmy zniszczyć takiego klubu jak Polonia - powiedział rozmówca "Gazety". - Ja też mówię, że wcale ten pomysł nie musi wyjść - dodał prezes "Czarnych Koszul".

Prezes Górnika Zabrze Jędrzej Jędrych twierdzi, że jakikolwiek związek Górnika z Polonią, w formie fuzji, wykupienia lub przeniesienia z Warszawy do Zabrza nie jest możliwy. - Proszę tego nie traktować poważnie. Być może informacja jest wynikiem towarzyskiego spotkania na Śląsku pana Wojciechowskiego z przedstawicielem władz Zabrza. Takie słowa padły w niezobowiązującej formie i nie należy ich brać poważnie. Allianz na pewno nie ma z tym nic wspólnego, ponieważ mimo spadku Górnika z ekstraklasy nie zamierza się wycofywać z klubu i nie sprzeda nikomu pakietu większościowego. A chyba tylko taki wariant satysfakcjonowałby pana Wojciechowskiego. Nie wyobrażam sobie, że wykupuje on część akcji i słucha co mu powiemy jako większościowi udziałowcy. Nikt w Zabrzu nie spodziewał się, że spadniemy z ligi, ale jestem przekonany, że do niej wrócimy za rok, dzięki wynikom na boisku a nie teraz, po sztucznych zabiegach - zakończył Jędrzej Jędrych.

Józef Wojciechowski jest właścicielem 100 procent akcji Polonii, które kupił za 20 mln zł. Allianz posiada 80 procent akcji Górnika. Pozostałe 20 procent ma miasto Zabrze, MOSiR i spółka Polind, stanowiąca pozostałość po prezesurze Stanisława Płoskonia.

źródło: Życie Warszawy / Gazeta WyborczaRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]