Madejski reżyserem gry Górnika

Jeszcze kilka dni temu cele transferowe Górnika Zabrze na nadchodzący sezon były jasne i klarowne. - Szukamy prawego obrońcy, rozgrywającego i napastnika - wyliczał trener Ryszard Komornicki. Po ostatnim sobotnim sparingu z młodzieżową drużyną Wisły Kraków plany zostały jednak zweryfikowane. Ślązacy już nie chcą kupować środkowego pomocnika - uważa "Przegląd Sportowy". Pieniądze mają być przeznaczone wyłącznie na zakup napastnika i prawego defensora. Rozgrywającego Komornicki zamierza znaleźć wśród piłkarzy, których ma obecnie do dyspozycji. Wszystko wskazuje na to, że postawi na Piotra Madejskiego. Czy słusznie? - Kiedyś, jeszcze w Hutniku Kraków, grałem na tej pozycji - przyznaje piłkarz.
Pozostaje jednak pytanie czy Madejski jako reżyser gry będzie pożyteczny dla drużyny. - Moim zdaniem Piotr nie ma dobrego przeglądu pola - uważa Stanisław Oślizło, legendarny obrońca Górnika.
Władysław Żmuda, były trener Śląska Wrocław i Widzewa Łódź, także nie jest w stanie wyobrazić sobie Madejskiego na środku pomocy. - Ma on tendencję do przetrzymywania piłki, a także do częstego dryblingu. To nie są cechy dobrego rozgrywającego, który musi mieć wyczucie, kiedy dograć piłkę, by stworzyć groźną sytuację pod bramką rywali - mówi Żmuda.
Jednak sam eksperyment Komornickiego z Madejskim, jako rozgrywającym oceniają pozytywnie. - Do Heńka Kasperczaka miałem cichą pretensję o to, że przywiązywał zawodników do jednej pozycji i uparcie się tego trzymał. Tymczasem zdarzają się takie sytuacje, gdy z powodu kontuzji i kartkowych karencji nie ma kto grać. Wtedy ma się pole manewru, jeśli w trakcie sparingów próbowało się innych rozwiązań. Madejski jako reżyser gry może się w nadchodzących rozgrykwach przydać. Nawet jeśli będzie to rozwiązanie na jeden mecz - ocenia Oślizło.
Żmuda idzie jeszcze dalej i uważa, że to może być zmiana już na stałe. - Teraz widzę w tym piłkarzu świetnego skrzydłowego, który jest szybki, dynamiczny i ma niezły drybling. Bardzo często jest tak, że gdy zawodnik dostaje szansę pokzania się w innej roli, to odkrywa w sobie nowe zdolności. Więc nie wykluczam, iż za chwilę może okazać się, że Madejski potrafi zagrać w tempo i odpowiednio dozować natężenie gry - stwierdza Żmuda.
Przesunięcie Madejskiego na środek pomocy oznacza zwiększenie rywalizacji na tej pozycji. - Do tej pory jedynym rozgrywającym był Mariusz Przybylski, a to za mało - mówi Oślizło. Żmuda dodaje: - W kadrze Górnika są sami defensywni pomocnicy. Chyba tylko Dariusz Kołodziej potrafi grać do przodu, ale wiosną nie był rozgrywającym, więc trudno przewidzieć jak spisywałby się w tej roli. Jeśli jednak w najbliższych sparingach trener będzie próbował na zmianę Madejskiego i Kołodzieja, to może coś z tego wyjdzie. Najważniejsze by pokazali się w grze z mocnym rywalem.
Próba Madejskiego na sens, bo nie boi się on wielkich wyzwań. W pierwszym występie w roli środkowego pomocnika spisał się dobrze. - Piotr popisał się kilkoma ciekawymi i dokładnymi podaniami piłki do partnerów i miał bardzo mało strat - zauważa Komornicki.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online