Sport: Kapitan "Banan"

Jeszcze kilka dni temu deklarował chęć przejścia do Lecha Poznań. Tymczasem wczoraj Adam Banaś został kapitanem Górnika na sezon 2009/10.
Górnik na pierwszoligowych boiskach będzie miał nowego kapitana. Sebastiana Nowaka, który po odejściu z klubu Jerzego Brzęczka pełnił tę funkcję w rundzie wiosennej, zastąpi Adam Banaś. Dla piłkarza nie będzie to nowość. Kiedy Nowak leczył kontuzję, „Banan” w kilku meczach zakładał opaskę na ramię. Teraz to Nowak będzie jego zmiennikiem w tej roli.

Wybór nie był przypadkiem

Wybór nie wzbudzałby takich emocji, gdyby nie wydarzenia ostatnich dni. Banaś głośno deklarował chęć przejścia do poznańskiego Lecha, który po sprzedaży Rafała Murawskiego do Rosji umieścił piłkarza Górnika wysoko na swojej liście życzeń. W internecie zawrzało, wiele osób poczuło się zawiedzionych słowami zawodnika. Banaś wiosną był tym piłkarzem, który z grona sprowadzonych zimą zawodników wniósł do gry Górnika najwięcej jakości i serca. Ślązak z krwi i kości miał być jednym z filarów drużyny, która ma za zadanie wrócić do ligi.

W sobotę Banaś ponoć usłyszał, że żadna konkretna suma - poza pytaniem o podjęcie rozmów - którą „Kolejorz” mógł zapłacić, ze strony trzeciej drużyny ligi się nie pojawiła. A to oznacza, że tematu nie ma. Jednocześnie padła kwota zaporowa dwóch milionów euro, na które Górnik wycenił zawodnika. Kwota, której nie zapłaci za 28-letniego obrońcę z półrocznym stażem w ekstraklasie żaden klub.

Czy wczorajszy wybór Banasia na nowego kapitana zespołu jest przypadkiem? Prawdopodobnie nie. Można odnieść wrażenie, że klub chce, by piłkarza jeszcze bardziej związać z Górnikiem, a przy okazji, by Banaś ostatecznie porzucił myśl o przeprowadzce na Bułgarską. Inna rzecz, że tok myślenia samego zawodnika można zrozumieć. W późnym wieku trafił do ekstraklasy, przekonany, że będzie już tylko lepiej. Teraz ponownie będzie grał w I lidze bez gwarancji powrotu do grona najlepszych.

Teraz Korona

W każdym razie na dziś temat odejścia Banasia prawdopodobnie umarł śmiercią naturalną. Przy okazji wyborów, Górnik doczekał się też nowej rady drużyny. Obok Banasia i Nowaka, znaleźli się w niej: Grzegorz Bonin, Adam Danch, Piotr Madejski i Paweł Strąk.

Ilu z nich jesienią będzie miało pewne miejsce w zespole? Pewnie nie wszyscy. Madejskiemu trudno będzie wygrać rywalizację na prawej stronie z Robertem Szczotem, jeżeli ten zacząłby grać na lewej pomocy. Na razie stanowi parę napastników z Przemysławem Pitrym. Z kolei Danch może rywalizować ze Strąkiem o miejsce w środku pomocy. Na dziś bliżej składu jest Strąk. Pewniakiem wydaje się Mariusz Przybylski.

W środę Górnik zagra kolejny sparing. Tym razem nie ma już mowy o meczach granych w konspiracji, jak w przypadku spotkania z Ruchem Chorzów. Zabrzanie w Dzierżoniowie spotkają się z Koroną Kielce. Nic nie wskazuje na to, by miał być testowany jakiś nowy gracz. Prezes Jędrzej Jędrych swego czasu stwierdził, że Górnik będzie kupował tylko pod warunkiem, że kogoś sprzeda, a po zamieszaniu wokół transferu Banasia to ostatnie jest mało prawdopodobne. Tymczasem Ryszard Komornicki coraz głośniej mówi, że sprowadzenie prawego obrońcy i środkowego napastnika to potrzeba chwili, jeżeli chce się walczyć o powrót do ekstraklasy.

Nawet jednej kropli

I słyszy „nie”, kiedy pojawiają się kolejne kandydatury. Był na liście życzeń trenera Piotr Rocki, ale nie znalazł uznania w oczach działaczy. Teraz problemem jest zapłacenie kontraktu reprezentantowi Luksemburga. Mario Mutscha już dziś miałby podpisany kontrakt, gdyby tylko „centrala” powiedziała, że można. Na razie przyzwolenia nie ma, choć Mutscha mógłby grać w Zabrzu za niespełna 100 tysięcy euro rocznie. Tańszy Felipe zdaniem trenera do Górnika się nie nadaje, a o eksperymentach z Boninem na prawej obronie Komornicki nie chce słyszeć.

Brak zgody na odejście Banasia wynika też z braku alternatywy dla tego zawodnika na środku defensywy. Sprowadzanie zawodnika już po obozie, w dodatku z „łapanki”, szczególnie na tak newralgiczną pozycję to ogromne ryzyko. Tym bardziej, że akurat duet Banaś-Paznan grali wiosną solidną piłkę, a kandydatów do przejęcia roli pierwszego z nich nie byłoby łatwo znaleźć. Nawet mając trochę grosza do wydania.

Jeszcze przed zakończeniem zgrupowania piłkarzy czeka spotkanie integracyjne, także w celu obudzenia „ducha” w zespole. Ponoć nawet bez jednej butelki piwa. Komornicki wprowadził w zespole absolutny zakaz spożywania alkoholu, nawet pod karą rozwiązania kontraktu.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]