Nowy stadion Górnika droższy o co najmniej 50 mln zł

W przyszłym roku ma się rozpocząć budowa nowego stadionu Górnika Zabrze. Inwestycja, na którą radni zarezerwowali 150 mln złotych w programie inwestycyjnym miasta pochłonie przynajmniej 200 milionów złotych i to licząc stan surowy, bez części komercyjnej (gastronomii i galerii handlowej). 

- To bardzo trudny projekt, bo stadion będzie przebudowywany, a leży praktycznie w centrum miasta. Jeśli radni rozszerzą program inwestycyjny będziemy mogli przystąpić do drugiego etapu prac - mówi Kazimierz Ladziński, naczelnik Wydziału Inwestycji UM w Zabrzu.

Wart 5,5 mln złotych przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy Stadionu Miejskiego im. Ernesta Pohla w Zabrzu został rozstrzygnięty w lutym. Władze miasta za najkorzystniejszą uznały ofertę konsorcjum składającego się z trzech podmiotów: GMT Sp. z o.o. z Mysłowic, Karpla Konsalting Sp. z o.o. z Krakowa i Z.R.B. Sarbud s.c. ze Szczawnicy.

- Właśnie trwają negocjacje co do rozwiązań, które ostatecznie przyjmiemy dla obiektu. Powinny się one skończyć za dwa lub trzy tygodnie. Przetrag na pierwszą część prac budowlanych, które pochłoną 2/5 budżetu zamierzamy ogłosić w I kwartale przyszłego roku - dodaje Kazimierz Ladziński.

Pierwsza część prac budowlanych ma zakładać zadaszenie 10 tys. miejsc na stadionie, ale także rozprowadzenie pod cały nowy obiekt wszystkich mediów (docelowo na Górniku ma być 30 tys. miejsc pod dachem, a stadion ma spełniać wszelkie wymogi UEFA dla tego typu nowoczesnych obiektów).

M.in. wzrost planowanych kosztów budowy obiektu sprawi, że nowy stadion dla 14-krotnego mistrza Polski w piłce nożnej nie będzie gotowy w 2011 roku. Zostanie oddany rok później. Przez cały okres jego modernizacji Górnik będzie rozgrywał na nim mecze.

źródło: Wirtualny Nowy PrzemysłRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]