Niepokonany

- Wiele razy pojawiają się pytania, co robimy w takim miejscu i takiej lidze. I szybko sobie na nie odpowiadamy: w końcu sami zgotowaliśmy sobie i klubowi ten los - mówi Sebastian Nowak.
303 minuty nie puścił bramki w pierwszej lidze Sebastian Nowak, a Górnik - jako jedyna drużyna I ligi - nie stracił w tym roku bramki. Sam Nowak walczy o drugi w karierze awans do ekstraklasy. Kilka lat temu był piłkarzem Ruchu Chorzów, kiedy ten kilka lat z rzędu próbował wrócić do elity.

- Górnik wiosną przestał tracić bramki. Wie pan, dlaczego?

- Pewnie zaraz zacznie się liczenie minut...

- Na razie są ich 303.

- I oby było więcej, jeżeli oczywiście sami będziemy strzelać. Nigdy w takich sytuacjach nie decyduje jeden czynnik. Na końcu tego wszystkiego jestem ja. Na razie nie dałem się pokonać i to jest powód do satysfakcji. Przede mną jest solidna defensywa, do której wrócił po zimie Adam Banaś. Jak widać, nawet wymuszone roszady na jej bokach nie mają wpływu na jakość gry. Najważniejsza jest jednak zmiana podejścia do gry w defensywie całej drużyny. Kilku zawodników miało z tym wcześniej problem, a dziś podporządkowują się wytycznym trenera. Gramy wysokim pressingiem, staramy się szybko odebrać piłkę. Widzę asekurację, szybszy powrót...

- A wtedy wystarczy trafić tylko raz.

- W tym rzecz. Strzeliliśmy tej wiosny na razie tylko dwa gole, a mamy siedem punktów. Oczywiście chcielibyśmy wygrywać wysoko i przekonująco, ale do tego też dojdziemy.

- Na razie i tak jest postęp w stosunku do tego, co działo się z końcem roku. Wie pan, dlaczego było tak źle?

- Naprawdę wiele razy się nad tym zastanawiałem i nie mam jednoznacznego osądu. Konflikt z trenerem na pewno nie pomógł, atmosfera w szatni była wtedy bardzo „ciężka”. Ale też sami piłkarze muszą uderzyć się w pierś, bo taki mecz jak z Płockiem, kiedy prowadzimy u siebie 1-0 w 5 minucie, a potem praktycznie oddajemy boisko i tracimy punkty, nie miał prawa się zdarzyć.

- Patrzycie w tabelę, liczycie punkty?

- Skłamałbym, mówiąc, że nie. Kiedy wracaliśmy z Bielska, był nasłuch na mecz ŁKS. I tak będzie, skoro cały czas gonimy straty z jesieni. Ważne, że zaczęliśmy je odrabiać od pierwszego meczu. ŁKS też jest do „złapania” w jednej kolejce.

- Padły opinie, że po meczu z Podbeskidziem pierwszy raz od dawna wyglądaliście jak zespół, który wykonał sporo dobrej roboty i ma poczucie dużej satysfakcji.

- To prawda, bo też kiedy ostatni raz wygraliśmy na wyjeździe? Kiedy wygraliśmy dwa razy z rzędu? A Podbeskidzie to dobry zespół, zabierze jeszcze wielu drużynom punkty.

- Jest taka teoria, że na wyjazdach Górnikowi może grać się łatwiej.

- Mamy grać skutecznie. Na wyjazdach i u siebie, bo łatwo nie będzie nigdzie. W Zabrzu pomagają nam kibice, na boiskach gości może być więcej szans na grę skrzydłami i szybką kontrę. Zapomnijmy natomiast, że ktoś się w tej lidze kogoś boi i położy na murawie. Nie było tak w żadnym meczu. Nie można wygrać awansu samymi umiejętnościami. Nasza przewaga w piłkarskim potencjale wyjdzie dopiero wtedy, kiedy w mecz włożymy absolutnie „max” tego, na co nas stać. Zresztą trener tak „buzuje” nas przed każdym meczem, że akurat o ten element jesteśmy już spokojni.

- Wychodzicie na boiska pierwszej ligi i...

- ... i wiele razy pojawiają się pytania, co Górnik tutaj robi. Poziom jest dobry, wyższy niż kilka lat temu, kiedy grałem w drugiej lidze z Ruchem. Ale stadiony, szatnie, infrastruktura... W wielu miejscach czas zatrzymał się w miejscu. Dodam jednak, że szybko sobie na takie pytania odpowiadamy: w końcu sami zgotowaliśmy sobie i klubowi ten los.

- Nie tak dawno minął rok od chwili, gdy ograliście na Stadionie Śląskim Ruch 1-0. Wydaje się, że od tego czasu minęły wieki. Oni tak poszli w górę, czy wy tak mocno w dół?

- Proszę spojrzeć na tabelę. Tam jest wszystko zapisane. Często mówi się, że zmiana trenera niewiele daje, ale sami piłkarze przekonują, a kibice widzą, że Ruch od przyjścia Waldemara Fornalika to świetnie funkcjonujący zespół. O nas powiedziano już wszystko. Mam jeszcze w Chorzowie wielu znajomych i wierzę, że jesienią się spotkamy. Oni i my chcemy derbów w ekstraklasie. Może Ruch to nie jest zespół na mistrza, ale w pucharach jesienią zagrają.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]