Opóźnienia w budowie stadionu Górnika

Władze miasta zapowiadały na jesień początek prac przy budowie nowego stadionu. Teraz najwcześniejszy termin to kwiecień 2011.
Ponad dwa lata temu zapowiadano w Zabrzu zbudowanie do 2012 roku drużyny walczącej na nowym stadionie o mistrzostwo Polski. Wszystko wskazuje, że nie będzie drużyny i nie będzie stadionu. W tym roku nie zaczną się na Roosevelta prace budowlane. 

W zimie nie zaczną

Jeszcze kilka tygodni temu przewodniczący rady nadzorczej, Michael Mueller, mówił podczas wizyty w Zabrzu: - W sprawie budowy stadionu mamy pełne zaufanie do miasta i z tego co wiemy prace mają się zacząć jeszcze w tym roku.
Dziś te informacje są nieaktualne. - Faktycznie, szansa na to, że cokolwiek zaczniemy robić w 2010 roku jest praktycznie żadna - mówi wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski, którego zdaniem opóźnienie jest wynikiem przesunięcia w czasie oddania projektu wykonawczego. - Zmieniali się architekci, niektórych warunków nie udało się gminie spełnić w zakładanym czasie. Projekt miał być gotowy w czerwcu. Wówczas można by do jesieni rozstrzygnąć przetarg na wykonawcę i zacząć pracę. Teraz? Wszystko przesunie się o 2-3 miesiące i trudno przypuszczać, by wykonawca zaczął prace budowlane w styczniu. Z pewnością bardziej realny jest termin wiosenny i mam nadzieję, że nie będzie już żadnych opóźnień - dodaje Lewandowski.

Czy gminę stać?

Pytany, jak na takie wiadomości zareaguje Allianz Polska, czyli właściciel Górnika, wiceprezydent odpowiada: - Oczywiście, że to nie są dobre wiadomości, ale w tak wielkich inwestycjach dzieją się różne nieprzewidziane rzeczy i trzeba to brać pod uwagę. My z trudem pogodziliśmy się ze spadkiem Górnika z ekstraklasy, co też bardzo bolało... Inna rzecz, że nawet wśród radnych Zabrza coraz częściej słychać opinie, że miasta dziś nie stać na tak drogą inwestycję (nawet po pewnych "cięciach" stadion ma kosztować ponad 250 milionów złotych). Uważam, że prace zaczniemy i stadion powstanie. Są banki gotowe udzielić nam na tę inwestycję kredytów - przekonuje Krzysztof Lewandowski.
Tymczasem na obiekcie już zostało zamkniętych sześć sektorów. MOSiR, właściciel stadionu uznał, że nie ma sensu montować na nich siedzisk, skoro jesienią właśnie w tej części obiektu zaczną się prace budowlane. Po zmianie terminu budowy można założyć, że niemal cały kolejny sezon 2010/11 Górnik mógłby grać na "starym" stadionie.

Zostają pod bramami

- Taka wiadomość jest dla nas bardzo zła - mówi prezes Górnika, Łukasz Mazur. - Rodzi się pytanie, jaki sens miało zamykanie kilku tysięcy siedzisk. Nasi kibice są wściekli, bo zostają pod bramami. Jesienią mieliśmy frekwencję 13-14 tysięcy, a dziś możemy sprzedać tylko 7 tysięcy biletów. Klub nie zarabia, a stadion w czasie meczu wygląda po prostu brzydko, strasząc pustymi miejscami. Już podjęliśmy kroki by w nowym sezonie kibice mogli wchodzić na cały obiekt. Na razie otwieramy dwa kolejne sektory i do lata więcej zrobić się nie da.
Pytanie, czy da się od jesieni? - Przypominam, że w nowym sezonie w całej lidze będą obowiązywały tzw. bramo-furty, co wynika z nowej ustawy. Kupimy ich siedem za niebagatelną kwotę blisko miliona złotych - wyjaśnia prezydent Lewandowski. - Przy takiej ich liczbie wpuszczanie 10000 ludzi na stadion potrwa dwie godziny, bo każdemu - jak na lotnisku - trzeba będzie zrobić zdjęcie. Gdybyśmy mieli przygotować kilka tysięcy miejsc więcej, wtedy czas wchodzenia wydłużyłby się nawet do trzech-czterech godzin. Przepis jest nieżyciowy, ale został wprowadzony - kończy wiceprezydent, co może sugerować, że jeżeli Górnik chce mieć większą pojemność przed rozpoczęciem budowy nowego stadionu, to nie może tylko czekać na ruchy gminy.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]