Górnik zaprezentuje nowy skład

Dwunastu nowych piłkarzy i nowe nadzieje. Górnik Zabrze we wtorek zaprezentuje się kibicom i pomny własnych doświadczeń pewnie zrezygnuje z mocnych deklaracji.
We wtorek o 18.00 rozpocznie się prezentacja drużyny Górnika na nowy sezon. Impreza odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu, a przygotowano na nią 2000 biletów. – Myślimy, że będzie komplet. Przygotowaliśmy sporo atrakcji. Każdy kto kupi bilet, dostanie duży plakat Górnika na nowy sezon, a także trzy butelki piwa „Górnik”. Tylko oczywiście pełnoletni. Młodzież wyjdzie z DMiT z plakatem i napojem Izostar – zdradza Krzysztof Maj, dyrektor Górnika ds. marketingu. Bilety kosztują 15 złotych, a można je nabyć tylko w kasach Domu Muzyki i Tańca.

Prezentacja zapowiada się o tyle ciekawie, że w zespole nastąpiła latem kolejna rewolucja kadrowa. Klub zakontraktował aż dwunastu nowych piłkarzy. Nic dziwnego, że podczas piątkowego sparingu Górnika z mistrzem Algierii, wiele osób bardzo często pytało - „a kto to jest?”

Wtorkowa impreza to pierwsza prezentacja w Zabrzu od dokładnie dwóch lat. Latem 2008 roku jej miejscem także był DMiT, wypełniony wtedy szczelnie kibicami. To wtedy pierwszy raz zaprezentował się kibicom między innymi Grzegorz Bonin, zakontraktowany praktycznie w tym samym dniu. On akurat w Zabrzu jest do dziś i pełni w zespole bardzo ważną rolę. Pojawił się wówczas także na scenie niejaki Leo Markovski. Brazylijczyk z polskim nazwiskiem pytał, ile trzeba strzelić goli w polskiej lidze, by zostać królem strzelców i znaleźć dobry klub na Zachodzie. Sam obiecywał 15 trafień.

Wydarzeniem prezentacji były jednak słowa ówczesnego prezesa Górnika, Ryszarda Szustera, który powiedział: - Górnik ma możnego właściciela, dobrych piłkarzy i pomoc miasta. Co stoi na przeszkodzie, byśmy już w tym sezonie walczyli o mistrzostwo Polski?

Po kilku kolejkach nie było w klubie trenera Ryszarda Wieczorka, krótko po nim odszedł Ryszard Szuster, a latem 2009 roku zamiast mistrzostwa była degradacja.

Od tego czasu prezentacji Górnik już nie przeprowadzał. Nawet zimą 2009 roku, kiedy do klubu za miliony trafili Gorawski, Strąk, Szczot, Banaś i Przybylski uznano, że będąc na ostatnim miejscu w tabeli lepiej odważnych deklaracji już nie składać. To akurat okazało się słuszną decyzją. Ze wspomnianej piątki, trzech piłkarzy jutro w DMiT nie będzie. Robert Szczot jest już w Grecji, a Damian Gorawski i Paweł Strąk zostali przesunięci do B klasy. Zresztą pierwszy z nich ponownie leczy kontuzję.

W sumie pożegnało latem pierwszą drużynę – niekoniecznie Górnika - aż piętnastu piłkarzy, co pewnie jest rekordem lata w ekstraklasie. Ostatnim jest Konrad Cebula, który po pół roku rozwiązał kontrakt i najpewniej trafi do Stali Stalowa Wola. – Jak grał Górnik? Widać, że był to sparing, ale kilka akcji było fajnych. Muszą tylko poprawić się w ataku. W pierwszej połowie napastnicy niby na boisku byli, ale zbyt wiele dobrego nie zrobili – mówił jeszcze w piątek wieczorem obecny na stadionie Łukasz Podolski, który już następnego dnia opuścił Zabrze i wracał do Kolonii.

Odnotujmy, że nie był to jedyny sparing, jaki zabrzanie rozegrali w weekend. Piłkarze, którzy w sobotę grali krócej lub wcale z Algierczykami, wystąpili w meczu z LZS Leśnica. Wygrali 2:1 po bramkach Chałasa i Kopacza. Siedemdziesiąt minut zagrał w tym spotkaniu Piotr Gierczak, co sugeruje, że ma niewielkie szanse na wywalczenia sobie miejsca w wyjściowej jedenastce na mecz z Polonią Warszawa. Dziś można zaryzykować twierdzenie, że w tym meczu zagra czterech piłkarzy sprowadzonych do Zabrza latem. Absolutnymi pewniakami są Mariusz Jop i Aleksander Kwiek. Na prawej stronie pewnie zagra Michał Bemben, a na lewej stronie pomocy Daniel Sikorski, choć nie można wykluczyć, że dla niego znajdzie się miejsce w ataku. – Absolutnie nie jest przesądzone, że zagramy w lidze takim składem, jaki wyszedł w piątek na boisko. To sparing, wiemy, że jesteśmy obserwowani przez rywali, więc nie odkryliśmy w tym meczu wszystkich kart. Trzeba coś zostawić na ligę – przyznał Adam Nawałka, który w tym tygodniu nie planuje już żadnej gry kontrolnej. W końcu Górnik zaczyna ligę już w piątek.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online