Liczby Wielkich Derbów Śląska

80000 - tylu widzów obejrzało Wielkie Derby Śląska 23 czerwca 1968 roku. Była to największa frekwencja w historii starć Górnika z Ruchem. Rozegrany na Stadionie Śląskim mecz chorzowianie wygrali 3:1. 

2 - tyle bramek samobójczych padło w Wielkich Derbach Śląska. W obu przypadkach nieszczęśliwymi strzelcami byli piłkarze Ruchu - Bernard Bem i Jerzy Wyrobek.

1 - tylu zagranicznych piłkarzy strzelało bramki w Wielkich Derbach Śląska. 29 lipca 2000 roku do bramki Ruchu trafił były reprezentant Zimbabwe - Shingayi Kaondera.

14 - po tyle razy padły dwa najpopularniejsze wyniki w historii derbów w lidze. Czternaście razy kończyły się wynikiem remisowym 1:1 i zwycięstwem którejś z drużyn 2:1.

0 - tyle goli padło w derbach w sezonach 1972/73 i 2002/03. Wszystkie mecze zakończyły się bezbramkowymi remisami.

3 - tyle razy Ruch Chorzów pokonał Górnika na jego stadionie. Za każdym razem mecze kończyły sie wynikiem 1:2. Działo się to w sezonach 1983/84, 88/89, 99/00.

144 - tyle minut trwało najdłuższe spotkanie pomiędzy Górnikiem i Ruchem. W ćwierćfinale Pucharu Polski 1956/57 "złotą bramkę" dla zabrzan zdobył Edward Jankowski.

6 - tyle razy derby odbywały się poza stadionami obu zespołów. Wszystkie przypadki miały miejsce w sytuacji, kiedy gospodarzem meczu był Ruch. Pięć razy rywalizowano na Stadionie Śląskim, a raz drużyny zmierzyły się we Wrocławiu. Był to efekt kary nałożonej przez PZPN na chorzowski klub.

235 - tyle bramek padło w meczach pomiędzy Górnikiem i Ruchem w ekstraklasie, co daje średnią 2,55 gola na mecz.

1 - tyle razy zdarzyło się, że do meczów Górnika z Ruchem nie doszło, mimo iż oba zespoły rywalizowały w ekstraklasie. W sezonie 2001/02 w wyniku reorganizacji rozgrywek drużyny znalazły się w różnych grupach. Następnie Ruch grał w grupie mistrzowskiej, a Górnik w spadkowej.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]