"Górnik cierpi na rozdwojenie jaźni"

- Górnik ma bardzo przeciętny zespół, ale wynik zrobił przyzwoity. Przekroczenie bariery 20 pkt to zdecydowany pozytyw. Brawa należą się trenerowi Adamowi Nawałce, który ze średnich piłkarzy stworzył drużynę na miarę ekstraklasy - mówi Władysław Żmuda, były trener Górnika. 

Zdaniem fachowca: Władysław Żmuda, były trener Górnika

- Oczywiście problemów Ślązakom nie brakuje. Pierwszy z nich nazwałbym rozdwojeniem jaźni: u siebie - dobrze, skutecznie, z determinacją; na wyjazdach - totalna katastrofa. Takie pogromy jak w Gdańsku, Wrocławiu i Łodzi, nie powinny przydarzyć się klasowej drużynie. To jest plama na honorze Górnika. Te klęski mogły się jednak wziąć z pewnego stylu grania. Zabrzanie przystępowali do każdego pojedynku w myśl hasła: wszystko albo nic. Wychodzili z założenia, że lepiej od czasu do czasu wygrać, niż ciułać punkty i jechać na remisach.
- Kolejny minus należy się za sposób, w jaki zespół tracił gole, czyli nieszczęsne stałe fragmenty gry. Nie wiem, o co tutaj chodzi, bo przecież najłatwiej się ustawić dobrze w defensywie, gdy rywal wykonuje rzut rożny lub wolny. Myślę, że duża część problemów bierze się ze złej komunikacji między bramkarzem a obroną. Problem był z parą stoperów Banaś - Jop, bo ten pierwszy, mając u boku reprezentanta Polski, tracił cechy przywódcze. Jeszcze większy kłopot stanowili bramkarze. Obaj elektryczni, popełniający proste błędy. Chyba rywalizacja źle na nich wpływała.
- Nie podobało mi się też to, że w meczach wysoko przegranych nagle wszystko zaczęło się w grze Górnika rozłazić. Brakowało asekuracji, były zbyt duże luki między formacjami, a do tego dochodziła cała masa drobnych błędów taktycznych.
- Teraz możemy wrócić do pozytywów. Na pewno jednym z nich była gra środkowej linii. Pomocnicy fajnie kreowali grę, strzelali sporo bramek, asystowali, zatem robili co do nich należy. Podobało mi się również to, że Górnik był zespołem niemal wyłącznie polskim. Słowak Balat zagrał epizod, a poza tym dominowali nasi. Jak się chce, to można stworzyć dobry team z samych swoich. Poza wszystkim warto zwrócić uwagę na to, że letnia przebudowa zespołu w sumie się udała. Wiele było zmian, a drużyna jest na właściwym kursie.
- W drugiej rundzie może być Górnikowi trudniej. Każdy zespół będzie miał okazję nadrobić braki, a w takiej sytuacji determinacja i wola walki mogą nie wystarczyć.

Gwiazda: Mariusz Przybylski

Trener Adam Nawałka nie potrafi sobie wyobrazić drużyny bez sprowadzonego z Polonii Bytom za 800 tys. zł zawodnika. Słusznie, bo gdy tylko Przybylskiego zabrakło, przełożyło się to na gorszą grę i wyniki zespołu. 28-latek łączy cechy niezłego rozgrywającego i specjalisty od czarnej roboty. Potrafi biegać non stop przez 90 minut. Wiele ataków Górnika rozpoczynało się właśnie od niego. Poza boiskiem skromny, cichy i małomówny. Jedyny minus tej jesieni - dał się sprowokować Manuelowi Arboledzie w ostatniej minucie meczu z Lechem. Zamarkował uderzenie rękę rywala, za co słusznie dostał czerwoną kartkę.

Odkrycie: Adam Danch

Wielu zawodników Górnika otwarcie mówi, że przynajmniej w kilku meczach rundy jesiennej Adam Danch był najlepszym piłkarzem w zespole. W obronie niemal bezbłędny. Waleczny, skuteczny w odbiorze, świetnie radzi sobie w główkowych pojedynkach. Pod nieobecność Adama Banasia został nawet kapitanem śląskiej drużyny.

Rozczarowanie: Adrian Świątek

Wiosną jego bramki dały Górnikowi awans do ekstraklasy. Wspólnie z Tomaszem Zahorskim tworzył wtedy jeden z najbardziej bramkostrzelnych duetów w I lidze (łącznie panowie zdobyli 16 goli). Jesienią forma Adriana Świątka poszła w dół i zawodnik usiadł na ławie. Jako zmiennik ostro krytykowany przez szkoleniowca.

Wierni jednemu systemowi

Górnik przez całą rundę grał systemem 4-4-1-1. Trener Adam Nawałka bardzo często (głównie z powodu licznych kontuzji i kartek) zmieniał wykonawców, ale do końca pozostał wierny jednemu schematowi. Krytycy oskarżali szkoleniowca, że preferowane przez niego ustawienie jest nazbyt defensywne, lecz Nawałka zupełnie się tym nie przejmował. Cierpliwie tłumaczył, że gra dwójką defensywnych pomocników wcale nie oznacza ukierunkowania zespołu na grę obronną. Dowodził wręcz, że jego układ jest bardzo elastyczny, a Górnik, atakując, gra wręcz systemem 4-3-3, bo skrzydłowi przestawiają się na pozycje napastników. Szczególnie ważną rolę pełnił Grzegorz Bonin, który w ofensywie, z racji doświadczenia, nie tylko stawał się napastnikiem, ale i te& 0 bardzo często zbiegał z prawej pomocy do środka boiska, gdzie dublował pozycję rozgrywającego. Wielką siłą ekipy z Zabrza były stałe fragmenty gry wykonywane przez Mariusza Magierę.
Nawałka idealnie dobrał taktykę do niezbyt dużego potencjału drużyny. Znakiem rozpoznawczym jego Górnika była dyscyplina taktyczna, zagęszczenie środka pola i wysoki, agresywny pressing.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]