Forum
 

Jest Zachara, będzie Przybecki?

Górnik sięga po młodzież i ściąga do pracy swoich byłych piłkarzy. Teraz czas na Józefa Dankowskiego i Mieczysława Agafona.
Oba najbardziej zainteresowane kluby jeszcze oficjalnie tego nie potwierdzają, ale kilka dni temu, piłkarzem Górnika został Mateusz Zachara z Rakowa Częstochowa. To pierwszy z zimowych transferów Górnika, który rezygnuje ze sprowadzania piłkarzy za "duże" pieniądze. 

Powalczy o miejsce
Warto przypomnieć, że mijają dokładnie dwa lata od czasu, kiedy na Roosevelta wydano miliony na transfery pięciu piłkarzy, którzy mieli uratować dla Zabrza ekstraklasę. Dziś w zespole jest tylko dwóch z nich (Mariusz Przybylski i Adam Banaś). Robert Szczot jest w Grecji, a Paweł Strąk i Damian Gorawski grają w drugiej drużynie. W tym ostatnim przypadku tylko prowizja menedżerska wyniosła ponad milion złotych! Zachara to podopieczny trenera Jerzego Brzęczka w Rakowie. Sam Brzęczek i Krzysztof Kołaczyk, kilka razy rozmawiali z działaczami Górnika - wcześniej z Tomaszem Wałdochem, a ostatnio z Andrzejem Orzeszkiem - na temat transferu Zachary do Zabrza. Piłkarz miał za sobą bardzo udaną rundę na boiskach drugiej ligi. W piętnastu meczach strzelił dziesięć bramek. Do siatki rywali trafiał w ośmiu meczach. Zachara ma 180 cm wzrostu i jest bardzo szybkim napastnikiem. W marcu skończy 21 lat i okres zimowy da odpowiedź, czy już jest gotowy na grę w ligowej jedenastce Górnika, gdzie dziś trener Adam Nawałka nie ma specjalnie dużego pola manewru. Jesienią korzystał przede wszystkim z Tomasza Zahorskiego i Daniela Sikorskiego. Nie przekonał trenera do swoich umiejętności Tomasz Chałas, który może zimą zostać wypożyczony do Pogoni Szczecin, gdzie trenerem od kilku tygodni jest Artur Płatek, były szef skautingu na Roosevelta. Płatek zresztą bardzo był też zainteresowany ściągnięciem do Szczecina właśnie Zachary.

Jeśli Bonin odejdzie?
Zachara to wychowanek Rakowa, a warto przypomnieć, że w przeszłości kilku piłkarzy mających częstochowski rodowód pojawiało się w Zabrzu. Byli to między innymi Jerzy Brzęczek, Krzysztof Kołaczyk, Piotr Malinowski, Mariusz Przybylski czy... Jakub Błaszczykowski, trenujący przez pewien czas z juniorami Górnika.
Kolejnym piłkarzem, który już za kilka dni może pojawić się w Zabrzu jest Miłosz Przybecki, który dzień po Nowym Roku skończy dwadzieścia lat. Przybecki gra dziś w Ruchu Radzionków i znalazł się na liście życzeń Górnika oraz Wisły Kraków. Szansę na grę miałby pewnie większą w Zabrzu, jednak wiele będzie zależało od tego, czy i kiedy opuści Zabrze Grzegorz Bonin. Ostatnio w rozmowach Górnika z piłkarzem niewiele się rozstrzygnęło. Klub twierdzi, że nadzieja na pozostanie Bonina w Zabrzu - po czerwcu 2011 roku - jest niewielka, jednak sam Bonin uważa, że nic nie jest jeszcze przesądzone. Szansa na to, że Przybecki, który w pierwszej lidze miał w barwach "Cidrów" bardzo udaną jesień, pojawi się w Zabrzu już zimą będzie większa, jeżeli Bonina uda się Górnikowi sprzedać pół roku przed wygaśnięciem jego kontraktu, czyli zimą. Cenę ustalono na mniej więcej 100 tysięcy euro.
Na tym pewnie nie koniec, bowiem na swoją kolej czeka kilku kolejnych młodych piłkarzy, po których Górnik sięgnie jednak prawdopodobnie dopiero w czerwcu, kiedy będą "wolni".
Prawdopodobnie upadł za to pomysł odejścia z Zabrza Michała Pazdana, którym interesowała się Cracovia oraz Tomasza Zahorskiego. Sprowadzenie tego ostatniego sondował Śląsk Wrocław.

Prezentacja we wtorek
Najbliższe dni z kolei powinny rozstrzygnąć przyszłość Adriana Świątka i Łukasza Skorupskiego. Obaj są kojarzeni z ewentualnymi wypożyczeniami do Pogoni Szczecin, ewentualnie do GKS Katowice. Być może pewni piłkarze mogliby zostać wypożyczeni do Ruchu Radzionków, ale w tym wypadku najwięcej zależy od kondycji finansowej beniaminka pierwszej ligi.
Tymczasem szykują się kolejne powroty do Górnika byłych piłkarzy klubu z Roosevelta. Koordynatorem ds. młodzieży a zarazem trenerem Młodej Ekstraklasy, zostanie Józef Dankowski. Przejmie on w komplecie obowiązki Andrzeja Orzeszka, a jego oficjalna nominacja nastąpi jutro. Wraca też do klubu Mieczysław Agafon, przed laty grający w Zabrzu jako środkowy pomocnik. Agafon jeszcze kilka tygodni temu pracował jako trener w Krasiejowie, a pół roku temu polecał do gry w Górniku między innymi Waldemara Sobotę, kiedyś gracza Krasiejowa, który ostatecznie wybrał Śląsk Wrocław. Agafon ma być jednym z trenerów odpowiedzialnych w Górniku za skauting.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online