Sport: Sięgnęli po Słowaka

Dwóch piłkarzy pozyskano wczoraj przy Roosevelta. Na pewno od czerwca, a być może już od wiosny, "górnikami" zostaną Michal Gasparik i Gabriel Nowak.
Na początku stycznia Górnik podpisał kontrakt z Mateuszem Zacharą z Rakowa Częstochowa. Wczoraj z kolei sfinalizował umowy z Gabrielem Nowakiem z GKS Katowice oraz Michalem Gasparikiem z FK Teplice. Nie byłoby tych transferów, gdyby nie wtorkowa wizyta prezesa Łukasza Mazura i Andrzeja Orzeszka, dyrektora sportowego, w Warszawie. Obaj panowie w siedzibie Allianz Polska dostali „zielone światło" na kolejne ruchy kadrowe. Potem wszystko potoczyło się już błyskawicznie. W środę rano Górnik podpisał z piłkarzami kontrakty.

Konkurencja dla Wodeckiego

Sprowadziliśmy piłkarzy na pozycje, które wymagają wzmocnień. Teraz rozmawiamy z ich klubami o możliwości sprowadzenie zawodników do Zabrza już w zimowym „okienku" transferowym - mówi Łukasz Mazur. - Gabriel Nowak trafi do nas, jeżeli uda się wypożyczyć Vlado Balata. W każdym razie obaj pojechali już na zgrupowanie Górnika do Dzierżoniowa - dodaje Łukasz Mazur.
O ile transfer Nowaka nie jest żadnym zaskoczeniem - Górnik i GKS Katowice potwierdzały te informacje od dłuższego czasu - o tyle praktycznie w ogóle nie mówiło się o słowackim pomocniku. - Obserwowaliśmy tego piłkarza w trakcie rundy jesiennej. Na mecze do Słowacji jeździli Artur Płatek i Marcin Prasoł, odpowiedzialni za skauting - zdradza prezes Górnika. - Nie był na pierwszych miejscach naszej listy życzeń, ale po kontuzji Michała Jonczyka uznaliśmy, że potrzebny jest doświadczony piłkarz na lewą stronę boiska. Tak naprawdę został nam na tę pozycję tylko Marcin Wodecki.
Jonczyk to wielka nadzieja Górnika, ale też największy w klubie pechowiec. Obecnie leczy kolano po zerwaniu więzadeł krzyżowych i do treningu wróci najwcześniej za pół roku. Wtedy też skończy się wypożyczenie Rafała Pietrzaka z Zagłębia Sosnowiec i trudno dziś powiedzieć, czy Górnik będzie zainteresowany transferem definitywnym. Ponoć dosyć kosztownym. Stąd pomysł podpisania umowy z Michalem Gasparikiem.

Ojciec - legenda Trnavy

Lewonożny pomocnik Teplic, ostatnio będący na wypożyczeniu w FK DAC 1904 Dunajska Streda, związał się z 14-krotnym mistrzem Polski do 30 czerwca 2012 r. Ma 29 lat, a jesienią był najlepszym zawodnikiem swej ekipy. Zagrał w 18 meczach ekstraklasy, w których strzelił 2 gole. Zaliczył tyle samo asyst. Jest ofensywnym pomocnikiem, a karierę rozpoczynał w Spartaku Trnava. W zimowym okienku transferowym sezonu 2005/06 przeniósł się do czeskiej ligi. Najpierw grał w FK SIAD Most, a następnie trafił do FK Teplice. W lecie ubiegłego roku powrócił na Słowację.
Bardzo dobrym piłkarzem był jego ojciec, jedna z legend klubu z Trnavy. Też nazywa się Michal. Zagrał w jej barwach 260 spotkań, jeszcze w lidze czechosłowackiej. W pięciu sezonach był najlepszym strzelcem klubu. Czeskie portale internetowe cytują jego syna, który mówi: „Rozmawiałem o Górniku z ojcem. Wiem dzięki temu, że to bardzo utytułowany klub i ma bardzo dobrych kibiców" - stwierdził 29-letni piłkarz.
Dziś na Słowację jedzie Andrzej Orzeszek, by rozmawiać o wykupieniu zawodnika już teraz. Skoro Gasparik dostał zgodę na treningi z Górnikiem, a kwota odstępnego nie jest wysoka, strony powinny dojść do porozumienia. - Mam nadzieję, że uda się uzyskać porozumienie z Teplicami i już od wiosny Michal zagra w Górniku. Ponadto będą prowadzone rozmowy z Katowicami, by Nowak mógł jak najszybciej przenieść się do Zabrza - twierdzi Paweł Zimończyk, menedżer obu piłkarzy.

W jedenastce rundy

Gasparik już po przyjeździe do Zabrza powiedział natomiast: - Znam kilku reprezentantów Polski, a także Łukasza Podolskiego, który jest wielkim fanem Górnika.
To trzeci Słowak, który w ostatnich kilkunastu miesiącach trafił do Zabrza. Wcześniejsze transfery na kolana nie powaliły. - Alesz Beszta ciągle leczył kontuzje, a Balat był sprowadzony będąc rezerwowym w swoim klubie. Teraz ściągamy piłkarza, który został wybrany do jedenastki rundy jesiennej ligi słowackiej - przekonuje prezes Mazur, dodając, że jeżeli do Górnika będą trafiać obcokrajowcy, to przede wszystkim zza południowej granicy. Na razie zabrzanie kolejnych transferów nie planują, choć warto pamiętać, że byli i pewnie wciąż są zainteresowani Robertem Jeżem, uczestnikiem jesiennych meczów Żiliny w Lidze Mistrzów.
Dodajmy, że drugi z pozyskanych piłkarzy, czyli Gabriel Nowak, podpisał 3-letni kontrakt, który wygaśnie z końcem czerwca 2014 r. 24-letni Nowak jest wychowankiem Energetyka Rybnik. W 2008 r. przeprowadził się do GKS Katowice. W rundzie jesiennej strzelił dla „GieKSy" trzy bramki.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]