Gorąco na Roosevelta: Michael Mueller wyjaśnia, kibice żądają

Michael Mueller przedstawił nowego prezesa Górnika i zdradził, dlaczego pracę stracił Łukasz Mazur. Tymczasem kibice domagają się powrotu Mazura do władzy na Roosevelta.
Michael Mueller wykazał się opanowaniem. Po zwolnieniu Łukasza Mazura z funkcji prezesa Górnika klubowe forum kibicowskie aż huczało od ostrych sformułowań pod adresem firmy Allianz i właśnie przewodniczącego rady nadzorczej. Mimo to Mueller pojawił się rano w Zabrzu, a potem udał się na spotkanie z przedstawicielami kibiców. Rozmawiali przy drzwiach zamkniętych, wiadomo, że padły mocne słowa.

Kibice byli niezadowoleni z odpowiedzi Muellera. Proponowali mu m.in. objęcie funkcji prezesa Górnika. Jego argumenty fanów nie przekonały, bo kilka godzin później przekazali oświadczenie, w którym... domagają się powrotu Mazura na stanowisko prezesa. "Stowarzyszenie nie rozumie tej decyzji i kategorycznie ją potępia. W naszym odczuciu o odwołaniu prezesa Mazura zdecydowała prywata, a nie troska o losy Górnika Zabrze. Próba zrzucenia odpowiedzialności na Łukasza Mazura to próba zatuszowania błędów poprzedników, a także własnych błędów" - można przeczytać w komunikacie Stowarzyszenia Sympatyków Górnika Zabrze.

Mueller po rozmowach z kibicami spotkał się z dziennikarzami. Tam przedstawił szczegóły dotyczące czwartkowego zgromadzenia rady nadzorczej. Wyjaśnił m.in., że decyzja o zwolnieniu Mazura zapadła bez głosu sprzeciwu, przy pięciu głosach za i jednym wstrzymującym się. Tomasza Młynarczyka na stanowisko prezesa powołano jednogłośnie (sześć głosów za).

- Po decyzji rady nadzorczej spotkałem się z panem Mazurem i zakomunikowałem mu to. Podziękowałem za zaangażowanie i osiągnięcia Górnika. Jednak głównym celem jest prostowanie klubowych finansów, a rada nadzorcza nie była zadowolona z realizacji tego zadania. Cel ten nie został osiągnięty, długi klubu są wyższe niż rok temu - oznajmił wiceprezes Allianza.

Dlaczego Mazur nie pojawił się na Roosevelta? - Nie zabraniałem mu tego, on sam nie wyraził chęci pojawienia się na tej konferencji - odpowiedział Mueller. - Nie zaproszono mnie, a wręcz zabroniono przyjść - ripostował Mazur, z którym rozmawialiśmy przez telefon.

Na poniedziałkowej sesji rady miasta radni Zabrza mają głosować nad projektem dokapitalizowania 3 mln zł spółki Stadion. Faktycznie te pieniądze poprzez spółki zależne od Allianz mają trafić do Górnika. Dzięki temu posunięciu miasto ma zyskać większość w Górniku, ma zyskać również większość w radzie nadzorczej klubu.

- Trwają rozmowy z gminą. Niezależnie od tego, kto będzie miał większość, każdą decyzję uzgadniamy wspólnie. Jesteśmy z miastem partnerami - powiedział Mueller, który zdradził, że Allianz corocznie sponsoruje Górnika 5 mln zł. - Te pieniądze trafiły na konto Górnika już w grudniu - dodał.

Czy nowy prezes będzie starał się dokończyć pracę rozpoczętą przez Łukasza Mazura? - Chciałem podziękować poprzedniemu prezesowi za współpracę. Spędziliśmy na rozmowach wiele godzin. Jego inicjatywy na pewno będą kontynuowane - zapewnił Młynarczyk. - Sytuacja jest trudna. Mam nadzieję, że nasze plany się powiodą. A od strony sportowej postaramy się oczywiście powalczyć o jak najwyższe miejsce w tabeli - dodał nowy szef Górnika.

Mazur powiedział nam, że na Górniku nie będzie teraz mile widzianą osobą. Na meczu z Lechią za tydzień chce się jednak pojawić. - Nie siądę jednak raczej na trybunie honorowej, czuję, że jestem persona non grata. Kiedy chciałem pożegnać się z pracownikami, usłyszałem, że mogę to zrobić wyłącznie w obecności Michaela Muellera - mówi Mazur.

Mueller podkreślił, że Allianz Polska nie myśli o wycofywaniu się z Górnika. - Razem z miastem szukamy dodatkowych partnerów, inwestorów i sponsorów. Firma Allianz i miasto Zabrze nie są w stanie finansować klubu same. To się powinno zmienić, gdy powstanie nowy stadion.

Wtedy sytuacja powinna zmienić się diametralnie, bo Górnik będzie mógł zarabiać pieniądze na działalności stadionu. Klub mógłby wtedy włączyć się do walki o najwyższe cele. Do tego momentu musimy przetrwać, nie stać nas na kupowanie drogich piłkarzy. W najbliższym czasie musimy ustabilizować sytuację finansową, która jest gorsza niż rok temu - dodał Mueller. Celem sportowym ma być zajęcie miejsca między piątym a dziesiątym w tabeli - stwierdził szef rady nadzorczej.

źródło: Gazeta Wyborcza

* * *

Górnik Zabrze SSA: Brak realizacji planów powodem zmian w zarządzie

W piątek, dzień po odwołaniu z funkcji prezesa Łukasza Mazura, w siedzibie klubu odbyła się konferencja prasowa z udziałem przewodniczącego rady nadzorczej Michaela Muellera i nowego prezesa Tomasza Młynarczyka.

Już na samym początku wiceprezes Allianz Polska przedstawił okoliczności i powody czwartkowych decyzji. - Prezesi Mazur i Młynarczyk zaprezentowali plan finansowy i plan naprawczy. Później, bez obecności zarządu, rada dyskutowała i oceniła działalność prezesa Mazura. Na posiedzeniu obecnych było sześć osób (po trzy z ramienia Allianz i miasta Zabrze), pięć głosowało za odwołaniem pana Mazura, a jedna wstrzymała się od głosu. Główny cel - prostowanie finansów i realizowanie planu finansowego w 2010 roku - nie był spełniony i dlatego prezes Mazur został odwołany. Chwilę później jednogłośnie rada przyjęła kandydaturę pana Młynarczyka na funkcję prezesa Górnika - powiedział przewodniczący RN Górnika, którego zdaniem nie został wykorzystany potencjał klubu jeśli chodzi o szukanie sponsorów. Po pierwsze chodzi o sukces związany z awansem do ekstraklasy, po drugie o decyzję dotyczącą modernizacji stadionu im. Ernesta Pohla.

Jednocześnie M. Mueller podkreślił, że Allianz Polska nie ma zamiaru wycofywać się z udziałów w "Górnik Zabrze" SSA. - Razem z miastem szukamy dodatkowych partnerów, inwestorów i sponsorów. Allianz i miasto Zabrze nie są w stanie finansować klubu do momentu powstania stadionu. Wtedy sytuacja powinna zmienić się diametralnie, bo Górnik będzie mógł zarabiać pieniądze z działalności stadionu i powinien wtedy dołączyć do walki o najwyższe cele. Przewodniczący rady nadzorczej zapowiedział, że plan naprawczy jest oparty o założenie, aby budować Górnika na bazie młodych piłkarzy, których później można sprzedać z zyskiem. Odniósł się także do osoby nowego prezesa Górnika, Tomasza Młynarczyka. - Z nowym prezesem wiążemy duże nadzieje, choć stoi przed trudnym zadaniem. Sytuacja finansowa klubu jest napięta, więc aby pan Młynarczyk mógł spokojnie pracować, potrzeba wysiłków zarówno Allianz jak i miasta, by przywrócić płynność finansową. Szukamy drugiej osoby do zarządu, która będzie pomagać panu Młynarczykowi głównie w zakresie finansów i spraw organizacyjnych - dodał M. Mueller.

- Mam nadzieję, że plany nakreślone przez pana Mullera będą realizowane, a cele sportowe zostaną osiągnięte. W swojej pracy będę chciał kontynuować inicjatywy podjęte przez prezesa Mazura. Wiele jego pomysłów od dawna siedziało w mojej głowie - przyznał nowy sternik 14-krotnego mistrza Polski.

źródło: Górnik Zabrze SSARedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]