Sesja Rady Miejskiej: 3 miliony dla Górnika. Gmina zostanie większościowym udziałowcem klubu

W Urzędzie Miejskim w Zabrzu dobiegła końca sesja Rady Miejskiej. Relacjonując je prezydent Małgorzata Mańka-Szulik wspomniała m.in. o zmianie na stanowisku prezesa Górnika Zabrze (Łukasza Mazura zastąpił wskazywany przez władze gminy Tomasz Młynarczyk, dotychczasowy wiceprezes). To wywołało reakcję ze strony radnych. 

- Obecne kłopoty Górnika to nie efekt pracy prezesa Mazura, tylko bardzo rozrzutnej polityki prowadzonej przez jeszcze wcześniejszy zarząd. Niestety, obecny prezes też będzie musiał realizować zobowiązania finansowe umów wówczas podpisanych. Zaś los prezesa Mazura został przesądzony wtedy, gdy postanowił cofnąć darmowe karnety dla VIPów - podkreślał radny Jerzy Wereta (SLD).

- Nie ja powoływałam pana Mazura i nie ja go odwołałam. Miałam tylko nadzieję, że wspólnie z wiceprezesem Młynarczykiem, którego darzę zaufaniem, dobrze poprowadzi klub. Narosłe problemy trzeba jednak rozwiązywać. Bo nie może być tak, że zawodnicy ustawiają się na ławeczce w kolejce do prezydenta miasta, bo nie dostają wynagrodzenia - ripostowała Mańka-Szulik.

Największe emocje wzbudziła dyskusja o dofinansowaniu (poprzez gminną spółkę Stadion) działalności Górnika Zabrze, co w efekcie doprowadzi do zmiany układu właścicielskiego klubu. Po tej transakcji gmina będzie bowiem dysponowała większościowym pakietem 52 procent udziałów. Wątpliwości co do takiego rozwiązania zgłaszali głównie radni Platformy Obywatelskiej podając kolejne niepokojące liczby i sumy. I tak na przykład radny Łukasz Urbańczyk podał, że roczne utrzymanie klubu kosztuje 22 miliony złotych. - Czy gminę stać na wyłożenie połowy tej sumy każdego roku i z jakiego źródła pieniądze te by pochodziły? - dociekał Urbańczyk.

- Bycie właścicielem nie oznacza automatycznie, że trzeba ten klub utrzymywać. On powinien to robić z własnych przychodów - ripostował wiceprezydent Krzysztof Lewandowski.

Z kolei radny Borys Budka dopytywał czy prawdą jest, iż w ciągu trzech ostatnich lat wydano w klubie na same tylko pensje i prowizje od kontraktów 25 milionów złotych? Jak przypominał, Górnik ma najdroższą w kraju drużynę rezerw, w której niektórzy piłkarze zarabiają po kilkadziesiąt tysięcy złotych nie wychodząc nawet na boisko.

- Musimy się wspólnie zadeklarować czy chcemy ratować tę ikonę piłki nożnej w naszym mieście czy nie - odpowiadała prezydent Mańka-Szulik.

W kluczowych dwóch głosowaniach nad przedłożonymi projektami uchwał, ostatecznie zyskały one niezbędną większość. Za prezydencką propozycją opowiedziało się 16 radnych, 7 było przeciw. Tak więc niebawem miasto stanie się większościowym właścicielem Górnika.

- Czynimy starania, by znaleźć jeszcze jednego, trzeciego inwestora dla klubu - przypomniał wiceprezydent Lewandowski.

źródło: GlosZabrza24.plRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]