PZPN zaczyna rozpatrywanie wniosków licencyjnych

Od poniedziałku do środy komisja licencyjna PZPN będzie rozpatrywać wnioski 16 klubów Ekstraklasy o pozwolenie na grę w tej klasie w przyszłym sezonie. Jak zapewnił jej przewodniczący Hilary Nowak, nikt nie może liczyć na taryfę ulgową. 

- Generalnie wymagania są mniej więcej podobne, jak rok temu. Ale też wcześniej wobec niektórych kryteriów komisja była bardziej pobłażliwa. Teraz tak nie będzie. My to klubom często powtarzaliśmy: "dostaliście licencję, ale to może nie wystarczyć za rok lub dwa" - powiedział Nowak.

Komisja zaostrzyła m.in. kryterium dotyczące odpowiedniej liczby drużyn młodzieżowych. - Ważne jest też, gdzie ta młodzież trenuje i kto się nią opiekuje, a także jakie ma zabezpieczenie medyczne, itp. Niektóre kluby mają z tym problem. Znajdują pieniądze na pierwszy zespół, ale na to co niżej już ciężko im wysupłać środki. I w konsekwencji z roku na rok mamy coraz mniej polskich piłkarzy w ekstraklasie. Nie będziemy tego tolerować - zapewnił Nowak.

Komisja swoje decyzje podejmuje w oparciu o dokumenty przysłane przez kluby, ale również wysłuchuje opinii specjalnych ekspertów, którzy sprawdzali m.in. infrastrukturę stadionową. Choć z każdym kolejnym sezonem przybywa w Polsce nowoczesnych stadionów, wciąż nie brakuje klubów, które w tej kwestii mają spore problemy.

- Ja osobiście przywiązuję duża wagę do kwestii infrastruktury stadionowej. Tym bardziej, że czerwieniłem się ze wstydu, gdy do klubów, które otrzymały od nas licencję, przyjeżdżał delegat UEFA i o mały włos, a nie zezwoliłby na rozgrywanie meczów w europejskich pucharach - przyznał Nowak.

Kluby ekstraklasy do 31 marca musiały złożyć w piłkarskiej centrali wnioski licencyjne. W pięciu przypadkach komisja nakazała poprawienie bądź wymianę złożonej dokumentacji i wyznaczyła na to termin do 31 kwietnia. W środę pierwsze kluby otrzymają licencję.

Do tej pory w historii Ekstraklasy tylko jeden zespół nie otrzymał licencji i został zdegradowany do niższej klasy. Taki los przed sezonem 2008/09 spotkał ŁKS Łódź. Sprawa trafiła na drogę sądową. Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że organy licencyjne PZPN naruszyły prawo odmawiając temu zespołowi prawa gry w ekstraklasie, ale związek złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]