Sukcesy dawnego Górnika dzięki atmosferze, talentowi i pracy

Dobra atmosfera w szatni to jedno ze źródeł sukcesów Górnika Zabrze w latach 70. Byli piłkarze tego klubu wspominali je podczas panelu na trwającym w Katowicach Europejskim Kongresie Ekonomicznym.
"Najdalej urodzonym - około 50 kilometrów - od naszego stadionu zawodnikiem był wtedy bramkarz Hubert Kostka. A Włodek Lubański, Jerzy Gorgoń czy Stefan Floreński przychodzili na treningi z domu pieszo. Byliśmy wszyscy stąd, dlatego taka dobra była atmosfera w zespole" - wspominał Stanisław Oślizło.
"Fakt, byliśmy zakorzenieni w regionie, ale też tamten zespół tworzyli piłkarze o wielkich umiejętnościach. Wyniki były sumą talentu, pracy i dobrych trenerów. Dlatego nie baliśmy się nikogo" - dodał Włodzimierz Lubański.
"Rozgrywaliśmy mnóstwo meczów towarzyskich z zespołami nie tylko europejskimi. Przecież pojedynków z Kolumbią, Peru czy Kostaryką nie przegrywaliśmy. I dlatego żadne europejska konfrontacja nie była potem straszna" - dodał.
"I to nam chyba zjednało sympatię kibiców także poza Śląskiem. Bo my nie tylko stawaliśmy naprzeciwko najlepszych drużyn europejskich, ale też... dawaliśmy sobie z nimi radę. Ludzie mieli trochę radości" - stwierdził Lubański.
"Braliśmy pensje kopalniane i podczas spotkań z górnikami często pytaliśmy, czy nie mają o to pretensji, nie zazdroszczą. Byli z nas zadowoleni. W 1971 roku wydobyto po siedmiu dniach zasypanego w kopalni pod ziemią Alojzego Piontka. A on w szpitalu zapytał o wynik naszego meczu. Dla takich ludzi warto było grać" - powiedział Oślizło.
Wspominano mecze Górnika w europejskich pucharach w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. "Pamiętam takie spotkanie z Olympique Marsylia na Stadionie Śląskim. Pogoda była straszna, lało, zrobiło się ciemno. Byłem z piłką za linią środkową. Niewiele widziałem, kopnąłem z całej siły do przodu i nawet nie popatrzyłem. Okazało się, że bramkarz goście przepuścił ją do bramki. Przez pewien czas byłem w niebie, ale potem rywale wyrównali i odpadliśmy" - wspominał Zygmunt Anczok przy akompaniamencie śmiechu pozostałych kolegów.

źródło: PAPRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]