Forum
 

Działacze Górnika muszą zredukować miesięczny koszt utrzymania klubu

Działacze Górnika Zabrze o licencję uprawniającą do gry w ekstraklasie walczyli 4,5 godziny. Z sukcesem. W tym czasie prezes Tomasz Młynarczyk przedstawiał plan, który pozwoli klubowi zredukować, ponad 30-milionowe zadłużenie.
Jego podstawą są zdecydowane cięcia kosztów. Obecnie miesięczny koszt utrzymania klubu wynosi 1,8 mln zł, z czego 800 tys. zł idzie na pierwszy zespół. – Musimy zejść z kosztów o 25 procent – zdradza Młynarczyk. 
Ten argument przekonał komisję licencyjną. Chociaż nałożyła ona nadzór finansowy, by na bieżąco monitorować, czy w Zabrzu realizują przedstawiony plan. – Biegli rewidenci i eksperci od infrastruktury będą się teraz bacznie przyglądali Górnikowi – mówi nam Agnieszka Olejkowska, rzecznik PZPN. – Jeśli klub nie będzie realizować zaleceń z podręcznika licencyjnego, to będą wnioski do Wydziału Dyscypliny o kary. Na ten moment wiemy, że w sierpniu ruszają z budową stadionu – dodaje Olejkowska.
Jak Górnik zamierza ograniczyć wydatki o jedną czwartą? Szczegóły zna komisja. Udało się dowiedzieć, że redukcję kosztów ma przynieść odejście Grzegorza Bonina, Michała Karwana, Daniela Sikorskiego oraz, być może, Roberta Jeża i Mariusza Magiery. Pozbycie się tej piątki pozwoliłoby zaoszczędzić 180 tys. złotych miesięcznie. Sprzedaż Sikorskiego i Jeża oznaczałaby dodatkowo wpływy z transferów szacowane nawet na 2,5 mln złotych.
Kłopot w tym, że trener Adam Nawałka uzależnił swoje pozostanie w klubie od zatrzymania Jeża i Magiery. Wiadomo jednak, że lista piłkarzy, którzy mają zgodę na szukanie nowego pracodawcy jest długa. Znajdują się na niej także Tomasz Zahorski, Mariusz Jop, Sebastian Nowak i Adam Stachowiak.
Cały plan cięcia wydatków nie miałby jednak większego znaczenia dla komisji, gdyby nie mocne poparcie wniosku Górnika przez miasto, które dokapitalizowało spółkę kwotą 3 mln zł. Za chwilę dojdą środki z Canal Plus (2,321 mln za 6. miejsce), a w lipcu ratusz ma sfinalizować rozmowy z nowym udziałowcem. - Teraz mogę powiedzieć, że sezon dla Górnika się skończył. Najważniejsze, że udało się przygotować dokumenty, które uwiarygodniły klub w procesie - podsumował Młynarczyk.
Pozytywny werdykt dla Górnika oznacza, że definitywnie z ligą żegna się Arka Gdynia. Gdyby klub z Zabrza nie uzyskał licencji, gdynianie pozostaliby w ekstraklasie. Teraz już nie mają na co liczyć. Wczoraj odrzucony został wniosek licencyjny zdegradowanej Polonii Bytom (zajęła ostatnie miejsce). Klub nie dostarczył żadnych dokumentów mogących świadczyć o tym, że jego sytuacja (według informacji 10 mln zł długu) ulegnie poprawie.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2018 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online