Inwazja młodzieży

Zapowiada się prawdziwa inwazja młodzieży w Górniku Zabrze! Jeżeli sprawdzą się informacje, to tylko tego lata do kadry klubu z Roosevelta trafi 6-7 piłkarzy, mających nie więcej niż 21 lat! - W piątek na treningu będą nowi gracze - zapowiadał we wtorek trener Adam Nawałka. Faktycznie, mają być... 

Olkowski od dziś
Dziś w Zabrzu powinien pojawić się Paweł Olkowski. Rozmowy trwały długo, nie do końca było oczywiste, czy zabrzanie mają rozmawiać na temat jego transferu z Gwarkiem Zabrze, czy z GKS Katowice, ale ponoć wszystko jest dograne. Co najistotniejsze, z końcem czerwca dobiegło końca wypożyczenie piłkarza na Bukową, więc formalnie może on pojawić się w nowym klubie. A ma grać właśnie w Zabrzu.
Olkowski od początku letniego "okienka" transferowego był jednym z priorytetów Górnika. Pochodzący z Ozimka 21-latek ma być przyszłością zabrzan na prawej stronie obrony. To jego nominalna pozycja, choć w Katowicach zdarzało się, że był wystawiany także w... ataku. Górnik obecnie ma w kadrze tylko jednego prawego defensora, 35-letniego Michała Bembna, którego kontrakt z klubem kończy się za rok. Maciej Mańka sprowadzony do klubu rok temu z Tychów nie przekonał do siebie trenera Nawałki i raczej będzie wypożyczony do innego klubu. Olkowski ma więc szansę na grę w lidze, co pewnie było argumentem przy wyborze Górnika. Zawodnikiem interesowały się też Legia i Wisła. - Prawdopodobnie w czwartek ostatni raz trenowałem na Bukowej. Z Górnikiem rozmawiałem od dłuższego czasu i w piątek wybieram się do Zabrza na zajęcia - powiedział nam wczoraj Paweł Olkowski.

Po słusznej linii
Jeżeli faktycznie transfer Olkowskiego jest już bliski finalizacji, to byłby on kontynuacją linii transferowej przyjętej w Zabrzu, gdzie kilka dni wcześniej zakontraktowano dwójkę zdolnych siedemnastolatków z Rozwoju Katowice, przy których ten pierwszy to prawdziwy... "weteran". Arkadiusz Milik i Wojciech Król jeszcze grają w drużynie juniorów młodszych, obaj są też w reprezentacji Polski w swojej kategorii wiekowej. Szansę na grę w ekstraklasie mają jeszcze niewielką, czego najlepszym dowodem - zgoda na ich grę w finałowym turnieju MP w barwach Rozwoju. Z tego powodu piłkarze nie pojadą na zgrupowanie Górnika do Zakopanego. Milik i Król to piłkarze ofensywni, mogący grać zarówno jako boczni pomocnicy oraz piłkarze "podwieszeni" za napastnikiem.

Jeden Mak i drugi Mak
Tymczasem blisko gry w Zabrzu są też uzdolnieni bracia-bliźniacy z Radzionkowa Michał i Mateusz Makowie. Obaj 20-latkowie pochodzą z Suchej Beskidziej, skąd kilka lat temu ruszyli w "piłkarski świat". Wszędzie razem, od juniorów Wisły Kraków, przez Stadion Śląski, po Ruch Radzionków, gdzie wiosną wpadli w oko przedstawicielom nie tylko śląskich klubów. Makami też zainteresowała się warszawska Legia, o chęci ich sprowadzenia mówiono w Katowicach i Chorzowie. Z naszych informacji wynika, że Ruch Radzionków dogadał się z Górnikiem i to do Zabrza mają trafić obaj bracia. "Na papierze", bowiem jeszcze co najmniej pół roku mieliby grać w "Cidrach", ale już na zasadzie wypożyczenia z Górnika. Jesienią mieliby bowiem niewielkie szanse na występy przy Roosevelta. W tym wypadku też jest mowa o piłkarzach ofensywnych. Michał najlepiej czuje się na prawej pomocy, a Mateusz - jako ofensywny pomocnik. Obecnie Makowie rozmawiają z Górnikiem na temat warunków gry w Zabrzu.

Mendy ma się określić
To już pięciu - gdyby oczywiście wszystkie transfery doszły do skutku - młodych piłkarzy, którymi zainteresowany jest Górnik. A trudno nie pamiętać, że latem z wypożyczenia do Radzionkowa wrócili Kamil Szymura i Łukasz Skorupski. Obaj z szansami na grę w lidze. A Michał Jonczyk, który w kadrze jest od roku i wraca do gry po poważnej kontuzji? A Rafał Pietrzak - obaj mają po 19 lat - którego Górnik chce wykupić z Zagłębia Sosnowiec?
Ta dziewiątka to nazwiska funkcjonujące od pewnego czasu na piłkarskiej giełdzie, ale na tym nie koniec. Do końca tygodnia ma się pojawić blisko dziesięciu młodych piłkarzy z myślą o treningach i grze w Młodej Ekstraklasie. Już wczoraj był na zajęciach Daniel Paszek z Rozwoju Katowice. Górnik jest zainteresowany 2-3 piłkarzami Gwarka Zabrze. A poza tym - i właściwie od tego wypadałoby zacząć - najstarsi juniorzy zabrzan za kilka dni rozpoczną udział w finałowym turnieju mistrzostw Polski. Może są bez szans na treningi z kadrą pierwszej drużyny, ale już kilka śląskich klubów pierwszej ligi i niższych chce wypożyczyć zawodników drużyny Tomasza Grozmaniego.
Ktoś starszy? Wczoraj do późnych godzin wieczornych Górnik czekał na odpowiedź Francuza Alexandra Mendyego, czy jest zainteresowany grą w Zabrzu. Wciąż mówi się w klubie o ewentualnych wzmocnieniach z Czech i Serbii. W tym wypadku chodzi jednak o doświadczonych zawodników, którzy mieliby wzmocnić pierwszą jedenastkę. Decyzje może zapadną do końca tygodnia.

źródło: SportRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2021 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]