Sport: Do przerwy 1:0

Gdyby mecze kończyły się po godzinie, zabrzanie byliby dziś liderem ekstraklasy. Z ośmiu goli, jakie dali sobie strzelić w tym sezonie, aż sześć stracili w ostatnich trzydziestu minutach.
Czy to już prawidłowość? Trzy razy w tej rundzie zabrzanie prowadzili w meczach, których ostatecznie nie potrafili wygrać. W Warszawie doprowadzili do remisu, a jednak potem stracili dwie bramki i przegrali 1:3.

Feralne 12 minut
Wystarczy spojrzeć na minuty, w których Górnik traci tej jesieni gole. Zestawienie przedstawiamy powyżej, jest ono wielce wymowne. Tylko raz udało się rywalom pokonać Łukasza Skorupskiego w pierwszej połowie. Pozostałe gole - w sumie siedem - Górnik stracił po przerwie. Dwa w doliczonym czasie gry, ale akurat te trafienia nie miały wpływu na końcowe wyniki meczów z udziałem Górnika. Za to aż cztery - między 70 a 82 minutą - i owszem. I to w czterech różnych meczach! Były to bramki, które powodowały, że wysiłek wcześniej włożony poszedł na marne. Śląsk wyrównał na 1:1, Widzew trafił na 1:1, Legia podwyższyła na 2:1, podobnie jak w poniedziałek Lechia Gdańsk. Gdyby miała powstać tabela z wynikami spotkań po godzinie gry, to Górnik miałby w niej... czternaście punktów. W takich momentach bowiem cztery razy prowadził i dwa razy remisował. Końcowy bilans? Dwa zwycięstwa i dwie porażki.

Brakuje cwaniactwa
- Między meczami we Wrocławiu i Gdańsku nie postawiłbym stanu równości, choć zgadzam się, że w obu do przerwy zagraliśmy bardzo dobrze - mówi Andrzej Orzeszek, dyrektor sportowy Górnika. We Wrocławiu Śląsk zdominował drugą połowę. Lechia? Dominowała na boisku, ale mieliśmy kilka świetnych kontr i chyba bardziej klarownych sytuacji bramkowych. Szkoda, że "stykowych" spotkań nie potrafimy rozstrzygnąć na naszą korzyść. Na sześć meczów raz zagraliśmy faktycznie słabo - z Widzewem. Pozostałych pięć? Dobrze, a momentami bardzo dobrze. Wygraliśmy z nich tylko dwa... Dodam, że dwa razy traciliśmy przewagę po rzutach karnych, które były - łagodnie mówiąc - bardzo problematyczne.
Górnik cztery razy schodził na przerwę, prowadząc 1:0. W każdym z tych spotkań zdecydowanie dominował na boisku. - To jeden z problemów drużyny. Nie potrafi swojej przewagi przełożyć na kolejne gole - mówi Jerzy Brzęczek, były gracz Górnika, a dziś trener i komentator Canal+. - Górnik gra bardzo agresywnie, fajnie wyprowadza piłkę, świetnie funkcjonuje jako zespół. Trudno jednak utrzymać takie granie przez 90 minut. Może brakuje trochę cwaniactwa, przetrzymywania piłki, umiejętności wybicia z rytmu rywala, kiedy ten zaczyna dominować na boisku.

Nakoulma da jakość?
Faktycznie, kiedy Górnik ma słabsze okresy gry, najczęściej bardzo szybko traci gole. Ma problem z "przetrwaniem". Inna rzecz, że w zespole brakuje egzekutora. Dziś najlepszy snajper ekipy ma dwa gole. To Aleksander Kwiek. - Wiele spodziewałem się po Nakoulmie. Myślę, że to jest zawodnik, jakiego potrzebują w Zabrzu. On zrobi na boisku przewagę jakościową w trudnych momentach - dodaje Brzęczek. - Przy Tomku Zahorskim, grającym na skrzydle, pole manewru w ataku jest dziś bardzo ograniczone. Gołębiewski strzelił ważną bramkę, ale nie wiem, czy to jest napastnik, który da Górnikowi jakość i gole - kończy Brzęczek.
W piłkarza z Burkina Faso wierzy też Orzeszek. - Dał dobrą zmianę. Potrzebowaliśmy takiego piłkarza. Jestem ciekaw, jak wypadłby, grając "na szpicy". Musimy być skuteczniejsi, szczególnie, kiedy dominujemy nad rywalem. Widać też, że w momentach, kiedy jest trudniej, Nakoulma bierze na siebie odpowiedzialność i "robi różnicę". W Gdańsku jeszcze bez gola, ale to kwestia czasu... - kończy Orzeszek. Zabrzanie w sobotę grają w Łodzi. Jak poradzą sobie między 70 a 82 minutą?