Danch: Wielkie Derby Śląska podwajają chęć zwycięstwa

- Wiadomo, że każdy mecz chcemy wygrać. Ale takie starcie jak Wielkie Derby Śląska podwaja chęci - powiedział Adam Danch. 

W poniedziałek gracie z Ruchem Chorzów. Ile dla pana oznaczają Wielkie Derby Śląska?

- Dorastałem w otoczeniu, gdzie mieszkali sami kibice Ruchu Chorzów. Ale mnie jakoś nigdy nie ciągnęło do tego klubu. Kiedy zacząłem kopać piłkę w Górniku, dalsi sąsiedzi krzywo na mnie patrzyli i pokazywali palcami. Żadnych większych nieprzyjemności nie miałem, ale w okolicy, gdzie mieszkałem, traktowano mnie chłodno.

Teraz może pan wziąć rewanż, bo Górnik Zabrze jest faworytem najbliższego spotkania.

- Tak można powiedzieć, patrząc na tabelę, ale jeśli na boisku grają sąsiadujące ze sobą kluby, to jedni i drudzy wyłażą ze skóry, żeby pokazać swoją wyższość. Wiadomo, że każdy mecz chcemy wygrać. Ale takie starcie podwaja chęci.

Macie Milika, a Ruch Chorzów zagra bez Piecha...

- Arkadiusz Piech przed rokiem nas załatwił, ale wiosną go wyłączyliśmy z gry, więc ja bym się tą absencją nie upajał. Wejdzie Andrzej Niedzielan i zagra na dwieście procent, żeby na dłużej utrzymać miejsce w jedenastce. Co do naszego Arka, to faktycznie jest wyjątkowy. Kiedy ja miałem osiemnaście lat, biegałem za piłką w juniorach, a on już strzela w ekstraklasie. Ma dobre warunki fizyczne, jest silny, mocny technicznie. Granie z nim, to sama przyjemność.

Michael Carrick, pomocnik angielskiej reprezentacji, nie chciał się jednak wymienić z Milikiem na koszulki.

- Bo go nie zna. Ale pozna. Jak nim Arek parę razy w przyszłości zakręci, to sam przyjdzie do niego z koszulką.

Podobnie jak Arkadiusz Milik, był pan na ostatnim zgrupowaniu kadry, ale przesiedział pan mecze z RPA (1:0) i Anglią (1:1) na ławie.

- Wiedziałem, że tak to może wyglądać. Cudów nie oczekiwałem. To nie jest tak, że straciłem kilka dni na bezczynnym siedzeniu na ławie. Trenowałem i to nie z byle jakimi piłkarzami. Byłem blisko Łukasza Piszczka, Roberta Lewandowskiego, podglądałem ich, uczyłem się.

Ma pan wzór do naśladowania?

- Tak, jest nim Łukasz Piszczek. Byliśmy kiedyś w Gwarku Zabrze. Pamiętam, jak wtedy grał, i widzę, gdzie jest obecnie. Niesamowicie się rozwinął. W ogóle to chciałbym mu podziękować, bo bardzo pomógł mi, Arkowi i Łukaszowi Skorupskiemu odnaleźć się w kadrze. Opiekował się nami.

Rozumiem, że następnym razem ławą się pan już nie zadowoli?

- Chcę grać, ale słowa niczego nie zmienią, więc buńczucznych zapowiedzi ode mnie nie usłyszycie. Trener Waldemar Fornalik powiedział nam na pożegnanie, że mamy dalej ciężko pracować. Powiedział: „róbcie dalej to, co teraz, a wtedy wrócicie". Trzeba zakasać rękawy i do roboty.

Bo świat na meczu z Anglią się nie kończy?

- Te słowa usłyszeliśmy z kolei od trenera Adama Nawałki po powrocie ze zgrupowania reprezentacji. Wziął nas na odprawę i błyskawicznie sprowadził na ziemię. Powiedział, że kadra to już historia i teraz musimy zrobić wszystko, by dostać kolejne powołanie.

A pan może być jeszcze lepszym zawodnikiem?

- Wydaje mi się, że tak. Kilka lat temu byłem skupiony na defensywie, ale trener Nawałka odblokował mnie i zachęcił do bardziej odważnej gry. Teraz nie tylko bronię, ale też częściej włączam się do akcji ofensywnych, staram się rozgrywać, strzelam. Tego kiedyś nie było, więc jakiś postęp jest. A wierzę, że może być jeszcze lepiej. Warto wylać litry potu, bo to przekłada się na wysoką pozycję Górnika Zabrze w tabeli i reprezentację. Selekcjoner nie powołał nas za piękne oczy.

Z Koroną jednak zagraliście tak, jakbyście myśleli, że teraz z każdym będziecie wygrywali na stojąco.

- W tej rundzie to był najtrudniejszy mecz. Korona nas nie zaskoczyła, ale zagrała wysokim pressingiem, a my nie wyglądaliśmy najlepiej. Inna sprawa, że my z tej niemocy wyszliśmy oddając dwa celne ciosy.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]