Forum
 

Adam Nawałka architektem sukcesu Górnika

To pod kierunkiem Adama Nawałki Górnik Zabrze stał się postrachem ligowych faworytów.
Górnik Zabrze jesienią przegrał tylko jeden raz, najmniej spośród drużyn w ekstraklasie. Zajmuje czwarte miejsce, a w Zabrzu coraz śmielej mówi się o grze w Europie. Jak zespół poradzi sobie po stracie Arkadiusza Milika? Adam Nawałka nie raz wychodził już z takich opresji – działacze czekają na powrót trenera ze stażu we włoskim Chievo Werona. 

Kłopotliwy rozgłos

Odejście Arkadiusza Milika to porażka Adama Nawałki. Nikt nie lubi, jak z jego uprawy kwiatów zabiera się najcenniejszy okaz. A już taki autokrata jak Nawałka nie znosi tego podwójnie. Na transferze Milika do Bayeru Leverkusen ucierpiała jego duma. Wcześniej trener z przekonaniem, graniczącym z pewnością, powtarzał, że zimą ten zawodnik zostanie w Zabrzu. Gdzieś w tle pobrzmiewało ostrzeżenie wysłane do zarządu Górnika, nalegającego na transfer z powodów finansowych, żeby od Milika trzymali się z daleka. Argumenty klubowej władzy okazały się jednak skuteczniejsze. Adama Nawałkę musiało zaboleć, że również piłkarz dążył do odejścia.

Być może gdyby chciał zostać w Górniku Zabrze pół roku dłużej, transfer udałoby się odwlec w czasie. Ale nie chciał. Szkoleniowiec obdarzył wcześniej Arkadiusza Milika bezgranicznym zaufaniem. W pierwszym sezonie nastolatka w ekstraklasie, kiedy miał kłopoty ze skutecznością, a kibice wysyłali go na ławkę, trener uparcie bronił zawodnika. Pozwolił mu nawet, najmłodszemu w drużynie, wykonywać stałe fragmenty gry. Chciał, żeby nabierał pewności siebie. Arkadiusz Milik w końcu odpłacił za pokładane w nim nadzieje, jesienią był najlepszym strzelcem zespołu.

Niewłaściwe miejsce

Strata Arkadiusza Milika nie powinna zatrzymać ewolucji Górnika Zabrze. Może ją jedynie spowolnić. Zawodnicy z jednej strony żałują, że zespół stracił wartościowego napastnika, a z drugiej są zadowoleni, bo dzięki transferowi dostaną zaległe pieniądze, albo przynajmniej ich część.

Zespół nadal wierzy w Adama Nawałkę. Trener jest jego jedynym liderem, w szatni nie ma już takich mocnych osobowości, jak kiedyś Tomasz Hajto czy Jerzy Brzęczek. Łukasz Skorupski pamięta swoje początki w Górniku Zabrze za rządów Ryszarda Wieczorka. Po tygodniu treningów na pierwszym obozie drużyna wracała autokarem do hotelu. Nie było miejsce na przodzie, dlatego usiadł w ostatnim rzędzie. W końcu zaczęli się schodzić starsi piłkarze. Tomasz Hajto nie mógł uwierzyć, że jakiś małolat zajął jedno z ich miejsc.

– Co ty, poj... cię?! Wyjazd na przód – nie silił się na zbędne tłumaczenia.

– Ale nie mam gdzie usiąść – odpowiedział niepewnie bramkarz.

Wstawił się za nim Brzęczek i w końcu Łukasz Skorupski nie musiał się przenosić. Na wszelki wypadek całą drogę spędził z nosem przyklejonym do szyby, żeby nie natknąć się na wzrok Hajty. Po pięciu dniach, kiedy młody piłkarz coraz pewniej czuł się w drużynie, a swoje umiejętności pokazywał na treningach, odebrał telefon w pokoju hotelowym. Dzwonił Hajto. Zaprosił go na rozmowę. – Pomyślałem, że znowu mu czymś podpadłem – wspomina Skorupski. – Ale tym razem krzyków nie było. Zamiast tego spokojna rozmowa. Pytał się, skąd pochodzę, interesowały go moje plany. Pochwalił, że jestem dobry, a po kilku dniach załatwił dla mnie nowy sprzęt bramkarski – opowiada Łukasz Skorupski.

Minęły cztery lata. Dziś to bramkarz Górnika, razem z Adamem Danchem, Pawłem Olkowskim i Aleksandrem Kwiekiem, siada z tyłu autokaru. Ale jeżeli zagubi się któryś z młodszych zawodników, nikt nie wrzeszczy. Co najwyżej musi znosić docinki niewiele starszych kolegów.

Dekoder w każdym domu

Nawałka wiele daje od siebie zespołowi, ale jeszcze więcej wymaga. W jego pracy najistotniejsze są detale, żaden z polskich trenerów nie poświęca im tyle uwagi, co szkoleniowiec Górnika Zabrze. Na początku pracy w Zabrzu kazał zawodnikom kupić dekodery Canalu Plus, żeby analizowali grę rywali z polskiej ekstraklasy, a przede wszystkim podglądali najlepszych z zachodnich lig.

Adam Nawałka daje przy okazji swoim podopiecznym poczucie wyjątkowości. Długo spierał się z działaczami Górnika Zabrze, oglądającymi przed wydaniem każdą złotówkę, o nawodnienie bocznego boiska. Twarda nawierzchnia zwiększała ryzyko kontuzji. I postawił na swoim, piłkarze trenują dziś w dużo lepszych warunkach. Kłócił się nawet o błahostki, jak owoce w szatni po meczach, dzięki którym zawodnicy mieli uzupełniać węglowodany. Po swojej myśli zakończył też walkę o zwiększenie odległości między siedzeniami w autokarze, żeby wszyscy mogli efektywnie wypoczywać w czasie podróży na mecz i powrotu z niego.

Niektórzy górnicy przyznają, że swojego trenera po prostu... się boją, ale jednocześnie szanują. Za to, że z nim robią postęp. Widzą to młodsi, ale również starsi z niedowierzaniem spoglądają na swoją formę. 36-letni Michael Bemben rozegrał najlepszą rundę w polskiej ekstraklasie. Aleksander Kwiek, gdyby był kilka lat młodszy, pewnie regularnie dostawałby powołania do reprezentacji Polski, podobnie jak Mariusz Przybylski. Najświeższy przykład to Seweryn Gancarczyk. Kiedyś wygnany z Lecha Poznań, a jesienią w Górniku Zabrze był jednym z najlepszych lewych obrońców w lidze.

Asy w rękawie

Adam Nawałka, dzięki 15 miesiącom spędzonym w GKS Katowice, nauczył się pracy w warunkach ekstremalnych. Stał się trenerem, który umie też zadbać o klubową kasę – promował zawodników, a biedny GKS zarabiał ich na sprzedaży. W Górniku Zabrze podobny proces właśnie się zaczął. W kolejce do wyjazdu czekają już Prejuce Nakoulma czy Skorupski.

Zabrzańscy kibice pocieszają się, że Nawałka trzyma kolejne asy w rękawie – cierpliwie czeka i zapewnia, że w końcu się doczeka, potwierdzenia wysokich umiejętności Olkowskiego. Wiosną jeszcze więcej okazji do gry dostanie Konrad Nowak, o którym mówi się, że talentem co najmniej dorównuje koledze z Rozwoju Katowice, Arkadiuszowi Milikowi.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2019 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online