Długo takiego nie było

Jesienią talent 18-latka eksplodował. Za 2,6 miliona euro przeszedł z Górnika do Bayeru. "Przegląd Sportowy" przedstawia sylwetkę kandydata na "Odkrycie roku".
Na mecz Polonii z Górnikiem w Warszawie przyjechało około 20 przedstawicieli zachodnich klubów. Byli skauci m.in. Manchesteru United, Bayernu, Juventusu, Milanu i Interu. Gdy w 89. minucie sędzia techniczny uniósł tablicę z numerem 99, co oznaczało, że Arkadiusz Milik zostanie zmieniony, kilkunastu z nich wstało i wyszło. Końcówka spotkania nikogo nie interesowała. Ostatni raz takie zamieszanie towarzyszyło transferowi Radosława Matusiuaka, ale do niego nie przyjeżdżali obserwatorzy z klubów z tak wysokiej półki. Bo o ile Matusiak był raczej kreacją medialną i okazał się niewypałem, to Milik jest największym talentem, jaki od lat biegał po polskich boiskach. Ostatecznie przeszedł za 2,6 miliona euro do Bayeru Leverkusen. Może w dzisiejszych czasach nazwa tego klubu nie rzuca na kolana, ale wciąż jest to bardzo solidna firma i co ważne, piłkarz będzie miał szansę gry.

Postrach bramkarzy
Bramkarze boją się jego potężnego uderzenia z lewej nogi. W rundzie jesiennej zdobył 7 bramek, a dwie z meczu z Podbeskidziem były powtarzane przez telewizje do znudzenia. Pierwszy z tych goli to strzał z dystansu, po którym piłka odbiła się jeszcze od poprzeczki. W drugim, najpierw prostym zwodem oszukał dwóch obrońców, a potem popisał się pięknym wolejem. Tęsknota fanów i dziennikarzy za wielkimi zawodnikami skłoniła ich do wyszukiwania porównań. Najpierw 18-letni napastnik Górnika był "drugim Włodzimierzem Lubańskim", potem "drugim Robertem Lewandowskim", który stał się rewelacją Bundesligi. Różnica jest taka, że Lewandowski, będąc w wieku Milika dopiero grywał w Zniczu Pruszków walczącym o awans do I ligi... Ten kulturalny chłopak, starannie dobierający słowa, zachowaniem nie zdradza swego pochodzenia. Prezentuje się jako typowy przedstawiciel klasy średniej. W rzeczywistości wywodzi się z biednej rodziny z tyskiego osiedla. Ojciec opuścił rodzinę. Schorowana matka musiała zajmować się dwoma synami - Arkiem i starszym o 7 lat Łukaszem. Z pomocą przyszedł mieszkający w sąsiednim bloku Sławek Mogilan, były piłkarz, który zaopiekował się chłopcem i wkrótce został jego trenerem w Rozwoju Katowice.

Trenerzy zadbali
To właśnie Mogilan jest odpowiedzialny zarówno za rozwój osobowości jak i eksplozję talentu nowego napastnika Bayeru Leverkusen. Osobiście przypilnował, żeby chłopak się nie zmarnował zarówno pod względem piłkarskim, jak i charakteru. W Milika od początku wierzył trener Górnika Adam Nawałka, choć wielu go krytykowało za wstawianie gracza do składu. Wiedział, że trafił mu się nieprzeciętny zawodnik. W dużej mierze dzięki Milikowi zabrzanie zajmują wysoką czwartą pozycję w tabeli. To zaowocowało powołaniem do reprezentacji Polski. Młody napastnik ma już na koncie cztery występy w koszulce z orzełkiem na piersi i pierwszego strzelonego gola.

* * *

Gwiazda poleca - Tomasz Frankowski
Z utalentowanego zawodnika stał się brylancikiem, który podbił Ekstraklasę. Słusznie wybrał transfer do Bundesligi, gdzie będzie mógł się dalej rozwijać. Arek myśli na boisku, dobrze współpracuje z kolegami, do tego łączy cechy zawodnika szybkościowego i technicznego. Jest skuteczny i ma dobry charakter. Porównania do Roberta Lewandowskiego sprzed kilku lat są jak najbardziej trafione. Jeśli Milik napotka w Leverkusen na takie warunki, jakie miał w Górniku, gdzie trener na niego stawiał, powinien zrobić wielką karierę. Byle omijały go kontuzje.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online