Szarmach: Nakoulma już myślami przy transferze

- Nakoulma już myśli o tym, gdzie będzie grał w lecie i dlaczego to nie będzie Górnik. To nie pomaga. On powinien się wyciszyć, skupić na graniu, a wtedy propozycje same przyjdą - mówi Andrzej Szarmach w wywiadzie dla "Przeglądu Sportowego". 

Jesienią Górnik przegrał tylko jedno spotkanie. Po trzech kolejkach wiosny ma już na koncie dwie porażki. Co się dzieje z zespołem Adama Nawałki?

Andrzej Szarmach: - Górnik to już nie jest ta sama ekipa co jesienią. Prawie połowa drużyny się zmieniła. Przy przeciętnych zawodnikach ma to olbrzymie znaczenie. No i brakuje jakości z przodu. Milik w Bayerze Leverkusen nie gra, ale w Zabrzu był niezbędny. Nakoulma też nie jest tym samym zawodnikiem. Puchar Narodów Afryki ewidentnie mu zaszkodził. Sił nie zregenerował, zabrakło treściwych przygotowań do sezonu i mamy, to co mamy.

Wejście z Lechem miał przeciętne i karnego nie strzelił. Skarżył się na kępkę trawy.

- Wiadomo, że o tej porze roku boiska nie są w najlepszym stanie, ale tu chyba nie o kępkę chodzi, ale o głowę. Runda się dopiero rozpoczęła, a Nakoulma już myśli o tym, gdzie będzie grał w lecie i dlaczego to nie będzie Górnik. To nie pomaga. On powinien się wyciszyć, skupić na graniu, bo wtedy propozycje same przyjdą. Nie można do transferu podchodzić na zasadzie, że pół rundy poświęcę na zastanawianie się nad przyszłym wyborem. Nakoulma ciałem jest w Górniku, ale myślami gdzie indziej.

Może we Francji? Nadaje się w ogóle do gry w tamtejszej lidze?

- Był już na testach w Lorient i wrócił, a to znaczy, że do Francji mu bardzo daleko. Jest jednak na Zachodzie moda na piłkarzy grających w Polsce, więc to wszystko może się zmienić, ale musi być forma. W każdym razie w meczu z Lechem nie widziałem w Górniku żadnego kandydata do gry na Zachodzie. Jeśli mówi się, że klub musi w lecie kogoś sprzedać, żeby spłacić długi, to na razie nie ma kogo.

Trener Adam Nawałka uważa, że jego piłkarzom zaszkodził szum w mediach.

- Niektórym mogło zaszumieć w głowie, bo faktycznie dużo dobrego w Zabrzu się ostatnio działo. Powołania do reprezentacji, pierwsze strony gazet - to z jednej strony dowartościowuje, ale z drugiej może zrodzić w zawodnikach mylne przekonanie, że już są najlepsi i już nie muszą się tak bardzo starać. Gdy wszyscy chwalą i klepią po plecach, to się udziela.

I potem piłkarze grają tak, jak z Jagiellonią, czyli pół meczu na stojąco.

- A w spotkaniu z Lechem nie widziałem ani jednego celnego strzału na bramkę przeciwnika. Górnik nie stworzył w tym meczu zbyt wielu okazji. Abstrahując od dyskusyjnego karnego, gospodarze nie mieli prawa wygrać. Tak przy okazji, to Górnik ma więcej problemów. Ławka jest krótka, a Bonin i Zahorski to już nie ci sami gracze co kiedyś. Przypomnę, że dwa, trzy lata temu odchodzili jako gwiazdy.

Górnik może zapomnieć o europejskich pucharach?

- Jak znam Adama Nawałkę, on nie pozwoli drużynie dalej rozmieniać się na drobne. Zrobi porządek w szatni i na początku kwietnia, po przerwie na mecz reprezentacji, Górnik się odrodzi.

Jednak wcześniej jest mecz z Legią. Porażka w tym spotkaniu może bardzo skomplikować sytuację Górnika.

- Janek Urban oglądał mecz z Lechem i powiedział mi, że jeśli Górnik w Warszawie będzie w takiej formie jak obecnie, to Legia powinna wygrać. Szybko jednak dodał, że mecz meczowi nierówny. Asekurował się i ja go rozumiem, bo czas działa na korzyść zabrzańskiej drużyny. Za tydzień Nakoulma i Jeleń będą grali lepiej.

Trudno w to uwierzyć. W meczu z Lechem Górnik z tymi piłkarzami nie wyglądał ani o odrobinę lepiej niż wtedy, gdy nie było ich na boisku.

- Irek prawie dwa lata nie grał. W Podbeskidziu trochę pokopał piłkę, ale on ma ogromne zaległości. Przy tym wszedł do zespołu, który trochę się rozregulował. Jesienią siłą Górnika był automatyzm w grze. Teraz nie ma gry na pamięć, bo nowych ogniw i zmian na pozycjach jest zbyt wiele. Ale z czasem się to wszystko dotrze. Pytanie, czy nie nastąpi to za późno?

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]