Górnik może mieć kłopot z Ligą Europy

Górnik Zabrze wygrał 2:0 derbowe spotkanie z Ruchem Chorzów i wrócił do gry o europejskie puchary. Jednak to może być kłopot dla klubu.
Działacze Górnika Zabrze walczą z długami klubu, dopiero w zeszłym tygodniu udało się namówić wszystkich zawodników na podpisanie porozumień płacowych (bez tego nie byłoby szans na licencję), a start w Lidze Europy to ogromne koszty i ryzyko powiększenia długu. Nagroda za przejście jednej rundy wynosi 100 tysięcy euro, ale obecna kadra nie daje gwarancji pokonania choćby jednej przeszkody.
Na domiar złego Górnik nie będzie mógł grać na własnym stadionie (oddanie trzech nowych trybun ma nastąpić pod koniec roku). To oznacza, że klub musiałby dopłacać do interesu, tak u siebie, jak i na wyjazdach. Pół biedy jeśli wylosuje się rywala z Europy, bo wówczas koszt podróży wyniesie około 50 tysięcy euro, ale już za przelot czarterem do Azji trzeba zapłacić blisko 100 tysięcy euro. Samolot rejsowy jest zdecydowanie tańszy, wystarczy wyłożyć około 18 tysięcy euro, ale akurat w tym przypadku nie opłaca się oszczędzać. Z prostego powodu. Ekipy z Kazachstanu czy Azerbejdżanu przyzwoicie grają w piłkę, więc trudno z nimi rywalizować po 2, czy nawet 3 dniach męczącej podróży.
Jagiellonia Białystok wybrała 2 lata temu wariant oszczędnościowy i przegrała na wyjeździe 0:2 z Irtyszem Pawłodar odpadając już w 1. rundzie. Do wydatków trzeba doliczyć jeszcze koszty hotelu - minimum 3 tysiące dolarów w przypadku 30-osobowej ekipy. Taniej się nie da, bo można trafić na skrajnie fatalne warunki pobytowe.
Górnik Zabrze mógłby na pucharach nieźle zarobić, pod warunkiem, że miałby do dyspozycji swój stadion. Obiekt przy Roosevelta jeszcze przez kilka miesięcy będzie jednak wielkim placem budowy i nie ma najmniejszych szans, żeby UEFA wydała zgodę na rozgrywanie tam nawet spotkań eliminacyjnych.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online