Przegląd Sportowy: PZPN pyta o Adama Nawałkę

Jak dowiedział się "Przegląd Sportowy" działacze Polskiego Związku Piłki Nożnej sondowali możliwość odejścia z Górnika, trenera Adama Nawałki. Szkoleniowiec miałby zastąpić Waldemara Fornalika.
PZPN chciał się upewnić, czy Adam Nawałka mógłby odejść z Zabrza bez konieczności wypłaty odszkodowania. Nawałka oczywiście ma klauzulę, która pozwala mu na jednostronne zerwanie kontraktu z klubem. Ostatnie rozmowy dotyczące przedłużenia umowy na sezon 2013/14 przeciągnęły się do połowy sierpnia między innymi dlatego, że trener chciał mieć możliwość odejścia, gdyby pojawiła się propozycja pracy z kadrą. Reprezentacja to jego marzenie, choć on sam oficjalnie do niczego się nie przyznaje. - Kadrę prowadzi Waldek Fornalik, we wtorek Polska zagra na Wembley o zwycięstwo z Anglią, a dla mnie najważniejszy jest Górnik i najbliższy mecz ze Śląskiem - mówił "PS" Nawałka dzień po przegranym przez biało-czerwonych meczu z Ukrainą (0:1).
W przypadku Górnika rozstanie z trenerem miałoby swoje dobre i złe strony. Dobra, bo w tej chwili klub zalega Nawałce kilkaset tysięcy złotych. Szkoleniowiec nie mówi o tym głośno. Zgadza się na odraczanie płatności, mówiąc działaczom, że poczeka, byle tylko piłkarze mieli pensje na czas. - Nie powiem dokładnie jaka jest kwota zaległości wobec trenera, ale przyznaję, że mamy z tym pewien kłopot - mówi nam Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent miasta, które jest właścicielem klubu. - To nie jest tak, że trener nic nie dostaje. Trzeba jednak pamiętać, że ma wysoki kontrakt a nasze możliwości są ograniczone. Raz, że Górnik od jakiegoś czasu walczy o odzyskanie finansowej płynności. Dwa, że nie jest lekko, bo przecież od ponad dwunastu miesięcy nie mamy przychodów z meczów i to nas w jakiś sposób ogranicza. Niedawno wyliczyliśmy sobie, że jak otworzymy nowy obiekt, to rocznie powinniśmy zarabiać na biletach od 5 do 6 milionów złotych. I to przy założeniu, że średnia frekwencja będzie wynosiła 12 tysięcy - wylicza Lewandowski. Nowy stadion ma być otwarty wiosną, a sprawa spłaty zaległości wobec trenera, jak też i zawodników ma być zamknięta na długo przed tym terminem. Górnik czeka na dwie raty za transfer Łukasza Skorupskiego do Romy (2,4 mln zł), a władze miasta chcą dokapitalizować spółkę kwotą 4 milionów złotych. - Nie będę spekulował o zamierzeniach - wyjaśnia Lewandowski, ale nieoficjalnie wiadomo, że sprawa podniesienia kapitału jest jednak przesądzona.
Dzięki odejściu Nawałki klub obniży koszty utrzymania drużyny o ponad pół miliona złotych rocznie. Minusem natomiast będzie to, że Górnik straci trenera, który zarobił dla klubu wielkie pieniądze promując piłkarzy. W sześciu ostatnich oknach transferowych zabrzanie sprzedali zawodników za łączną sumę 23 milionów 120 tysięcy złotych. Skuteczniejsze okazały się tylko Legia, Lech i Polonia Warszawa. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że Górnik wysokie przychody z transferów osiągnął wydając niewielkie pieniądze na zakup graczy. Za kadencji Nawałki wyłożono na to niecałe 1,5 mln zł. Legia czy Lech (4,2 i 11 mln zł) pod tym względem biją Górnika na głowę.
Na korzyść Nawałki trzeba zapisać to, że szybko potrafi zapełnić lukę po zawodnikach, którzy odeszli. Drużyna od trzech sezonów niezmiennie utrzymuje wysoki poziom. Już rok temu Górnik był wymieniany w gronie kandydatów do miejsca na podium. Teraz jest podobnie. Co więcej, w kadrze znowumamy kilku graczy, których można sprzedać za niezłe pieniądze. Naprawdę niewiele brakowało, by Paweł Olkowski przeniósł się w lecie do Fulham za 800 tysięcy euro. Zimą, za 300, 400 tysięcy euro może odejść Prejuce Nakoulma. Nawałka ma więc szansę zapisać kolejne cyferki po stronie zysków.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera] online