Prześwietlą Górnika

Komisja Licencyjna zbada finanse 14-krotnego mistrza Polski, bo jego kasa świeci pustkami. PZPN w najbliższych tygodniach sprawdzi, czy zabrzanie wypełniają zobowiązania, dzięki którym dostali licencję na grę w ekstraklasie. Na razie wiadomo tyle, że Górnik od pół roku nie płaci piłkarzom pensji. Dwa dni temu na obiekcie przy Roosevelta dostawca energii elektrycznej wyłączył prąd w pomieszczeniach biurowych, bo klub nie reguluje rachunków. Dostawa prądu byłaby zapewne wstrzymana na całym stadionie i to bezterminowo, ale na szczęście dla Górnika większościowym udziałowcem jest miasto, a więc zbyt poważny podmiot, by wierzyciel uciekał się do tak drastycznych prób wyegzekwowania należności. Prąd do klubu więc powrócił, ale wstyd zrobił się jeszcze większy.
Burza w Zabrzu zaczęła się od tego, że na chwilę szczerości pozwolił sobie prezes Górnika Zbigniew Waśkiewicz i na spotkaniu z drużyną oświadczył, że nie wie, kiedy będą spłacane zaległości wobec nich. – Poinformowałem piłkarzy, że będą kłopoty z wypłatą pensji, bo w tej chwili nie ma na to pieniędzy. Nie chciałem ich oszukiwać, udawać. Po prostu byłem z nimi szczery, bo zawsze tak postępuję w biznesie. Któryś z zawodników jednak nie wytrzymał i upublicznił tę informację. Ja bym tak się nie zachował, ale trudno, stało się – mówi prezes i potwierdza, że niektórzy w zespole nie dostają pensji od pół roku. – To cena ratowania finansów Górnika i realizacji porozumień, co było warunkiem otrzymania licencji. My te nasze zobowiązania realizujemy: według stanu na 10 lipca w 95 procentach – podkreśla.

Licencji nie odbiorą
Właśnie dlatego klub w maju otrzymał licencję – zawarł ugody, stara się dotrzymywać terminów, lecz, jak się okazuje, robi to kosztem bieżącej działalności. Mówiąc wprost: działacze wolą spłacać stare zaległości i generować nowe zadłużenie, bo w ten sposób nie narażają się na sankcje ze strony PZPN. – Ale nawet jeśli Górnik nie przestrzega zobowiązań, które na siebie przyjął w procesie licencyjnym, to nie wstrzymamy mu licencji; w tym sezonie jeszcze nie zamierzamy też karać nikogo ujemnymi punktami, bo chcemy, by obowiązywał okres przejściowy zanim zaczniemy stosować taką sankcję – tłumaczy szef Komisji ds. Licencji Klubowych Krzysztof Sachs.
Co w takim razie grozi zabrzanom? Muszą się liczyć z zakazem zatrudniania jakichkolwiek nowych zawodników teraz i zimą. Na razie mają do tego prawo, jednak pod warunkiem, że nowy piłkarz zarabia góra 15 tysięcy złotych miesięcznie. Natomiast już teraz nie wolno im dokonywać transferów, czyli kupować piłkarzy z innych klubów.

Nie wypaliło
Sachs przyznaje, że dziwią go nowe kłopoty Górnika. – Dla mnie nie ma wątpliwości, że ograniczył koszty. Z list płac ubyli tacy piłkarze jak Prejuce Nakoulma czy Paweł Olkowski. Wydawało mi się, że sytuacja jest lepsza niż była, choć to oczywiście długotrwały proces – przyznaje szef komisji. Waśkiewicz tłumaczy: – Nie ukrywam, że kilka pomysłów biznesowych nam nie wypaliło, więc teraz myślimy o kolejnych. Nie zaklinam jednak rzeczywistości i nie twierdzę, że wszystko jest w porządku. W tym miesiącu brakuje nam pieniędzy na bieżące funkcjonowanie i jeszcze nie wiem, skąd je pozyskamy.
Te deklaracje mogą dodatkowo oznaczać poważny zgrzyt na linii klub – miasto. – Skoro poprzedni zarząd zaproponował program naprawczy, to oczekujemy, że ten obecny, w którym zmienił się tylko prezes, będzie go realizował a nie alarmował, że są długi. Wiosną spółka została przez nas dokapitalizowana kwotą 6 milionów zł – przypomina wiceprezydent Zabrza Krzysztof Lewandowski. Gdy pytamy go, czy miasto jest skłonne wyłożyć kolejne miliony na ratowanie Górnika, stanowczo mówi wprost: – Nie ma takiej decyzji. Liczymy, że klub poradzi sobie z takimi problemami.
– Na pewno jednak nie składamy broni, walczymy o Górnika, wierzymy, że przetrwamy ten zły czas – deklaruje szef Górnika.

źródło: Przegląd SportowyRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2020 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]