System nagłośnienia trybun i boiska na nowym stadionie Gornika

Gdy działa, nikt na niego nie zwraca uwagi, pozostaje w cieniu wielkich emocji i wydarzeń sportowych. Ale gdy tylko zaczyna niedomagać, zauważają to wszyscy. O czym mowa? O systemie nagłośnienia trybun i boiska.
Dla takiego obiektu, jak stadion piłkarski zagadnienie nagłośnienia jest tematem złożonym i wielowarstwowym z uwagi na specyficzne warunki akustyczne (pogłos, echo, odbicia i załamania dźwięku) oraz wysoki poziom hałasu (doping kibiców). 

Na Stadionie w Zabrzu zastosowany zostanie system sprawdzony na innych obiektach, także podczas największych wydarzeń piłkarskich rangi międzynarodowej. Ma on obejmować nagłośnienie trybun oraz boiska, umożliwiające przede wszystkim zrozumiały przekaz sygnałów mowy nadawanych ze stanowiska komentatora sportowego oraz słownych sygnałów alarmowych i porządkowych, a także przekazów muzycznych.

Finalne rozwiązanie jest wynikiem wielu tygodni pracy zespołu inżynieryjnego, licznych decyzji, ale i kompromisów koniecznych do tego, aby uzyskać parametry akustyczne adekwatne do rangi i prestiżu obiektu. Każde z urządzeń zostało starannie dobrane i ocenione pod względem przyjętych wcześniej założeń.

System nagłośnienia instalowany na Stadionie przy Roosevelta oparty jest o niemieckie i amerykańskie rozwiązania. Głośniki Community to znane w branży systemów nagłośnieniowych rozwiązanie stosowane na obiektach sportowych na całym świecie. Te instalowane na Stadionie w Zabrzu są wysokospecjalizowanymi urządzeniami produkowanymi na potrzeby obiektów sportowych do pracy w trudnych warunkach atmosferycznych. Ich obudowy wykonane są z wysokiej jakości laminatów szklano-epoksydowych, natomiast zastosowany osprzęt - ze stali nierdzewnej. Dodatkowo, grille wzmocnione są potrójną warstwą ochronną składającą się ze stalowego, perforowanego grilla, siatki stalowej, oraz gąbki. Poza wysokim poziomem odporności, głośniki te charakteryzują się bardzo dobrą reprodukcją mowy oraz muzyki, w tym wysokim współczynnikiem kierunkowości, który jest kluczowym parametrem mającym wpływ na zrozumiałość mowy w trudnych warunkach akustycznych. Dostarczana na Stadion seria głośników R2 to najwyższy model producenta, z powodzeniem stosowany na największych arenach świata - ostatnio chociażby na 3 stadionach w Brazylii podczas FIFA Wrold Cup 2014 (Estádio Mineirão – 62 tys. widzów, Arena Amazônia - 40 tys. widzów, Arena de São Paulo - 63 tys. widzów).

W takich systemach same zestawy głośnikowe to nie wszystko, istotną rolę odgrywają również systemy transmisji sygnału oraz wzmacniacze mocy. Na Stadion dostarczane są właśnie tego rodzaju urządzenia od znanego producenta Dynacord. Na cały system składać się będą dwie amplifikatornie (pomieszczenia gdzie umieszczane są wzmacniacze) oraz stanowisko komentatora sportowego. Wszystkie te punkty zostaną połączone w sieć, a przesył sygnału audio opierał się będzie o najnowsze cyfrowe rozwiązania z tej dziedziny.

źródło: stadion-zabrze.plRedakcja www.Gornik.Zabrze.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, które są niezależnymi opiniami czytelników serwisu. Jednocześnie redakcja zastrzega sobie prawo do kasowania komentarzy zawierających wulgaryzmy, treści rasistowskie, reklamy, itp.

Copyright © 2001-2022 Górnik Zabrze On-Line - serwis nieoficjalny. Wszelkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.
[zalecane przeglądarki: Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera]